Důchodci loni zchudli nejvýrazněji za posledních více než deset let

Starobní důchodci v roce 2023 zchudli nejvýrazněji za posledních více než deset let. Poprvé od roku 2013 nastala situace, kdy roční změna starobních penzí nepřevýšila roční míru inflace, které jsou vystaveni právě senioři a kterou specificky Český statistický úřad měří (ČSÚ).
Důchodci jsou relativně citlivější také na růst cen energií, které mají v jejich spotřebním koši vyšší váhu než v koši běžné populace. Ilustrační foto: Anna Šolcová, Ashoka

Zatímco průměrný starobní důchod se loni navýšil o 12,4 procenta, důchodcovská míra inflace činila 13,6 procenta. Reálně si tak důchodci pohoršili o 1,2 procenta, tedy nejvýrazněji od roku 2012.

V letech 2014 až 2022 si senioři rok co rok reálně soustavně polepšovali, takže lze říci, že jejich životní úroveň každoročně stoupala. Od roku 2014 až do předloňska totiž roční nárůst průměrné starobní penze vždy převyšoval roční míru důchodcovské inflace.

ČSÚ měří specifiky právě i inflaci, které jsou vystavení důchodci, tedy inflaci důchodcovskou. Spotřební koš seniorů se totiž podstatně odlišuje od spotřebního koše běžné populace. Důchodci například více utrácejí za léky.

Současně jsou omezené jejich možnosti investovat do energeticky úspornějších řešení vytápění. Přitom nezřídka obývají, často již jen jako samostatně žijící osoby, energeticky náročná, nezateplená venkovská stavení.

Důchodci jsou proto relativně citlivější také na růst cen energií, které mají v jejich spotřebním koši vyšší váhu než v koši běžné populace. Na druhou stranu zase senioři utrácejí relativně méně než běžná populace za oděvy, obuv, elektroniku nebo třeba i cestování a dopravu.

Loňský výrazný růst cen energií tak má zásadní podíl na tom, že míra inflace, které čelí důchodci, byla vyšší než míra inflace běžné populace, tedy než obecná míra inflace. Zatímco důchodcovská míra inflace činila loni dle ČSÚ zmíněných 13,6 procenta, obecná míra inflace jen 10,7 procenta (bez imputovaného nájemného pak 11,7 procenta, pozn. aut.).

Pro zajímavost, další specifická skupina, kterou ČSÚ zachycuje zvlášť, a sice Pražané, čelila loni naopak nižší míře inflace než obecná populace. Pražané čelili inflaci, jejíž roční míru vyčísluje ČSÚ jen na 9,9 procenta. Jde opět hlavně o energie. Ve městech, nejen v Praze, za ně lidé obecně utrácejí méně než na venkově.

Kdo například obývá byt v panelákovém bytě, těží z toho, že své příbytky vytápějí také sousedé nebo obyvatelé bytů o patro výše či o patro níže; nemusí pak tolik topit – a tolik protopit – sám či sama.

Z této „pozitivní externality“ vytápění bytů v sousedství – a za peníze sousedů – pochopitelně nemohou těžit například obyvatelé samostatně stojících venkovských stavení, jejichž vytápění je tudíž zpravidla relativně nákladnější.

Loňským citelným růstem cen energií tak byli lidé ve městech zasaženi relativně méně než lidé ve zbytku republiky, pročež třeba právě specificky statistiky sledovaní Pražané čelili nižší než obecné míře inflace.

Dalším zásadním důvodem, proč si důchodci loni pohoršily nejvýrazněji za více než deset let, je pochopitelně fakt, že vláda loni v únoru kontroverzně rozhodla o snížení mimořádné valorizace jejich penzí.

Tento zásah napadlo opoziční hnutí ANO a nyní jej projednává Ústavní soud. Není tedy vyloučeno, že seniorům bude ponížení valorizace na základě verdiktu ústavních soudců tak či onak kompenzováno. Pokud se tak však nestane, platí, že loni reálně zchudli nejvýrazněji od roku 2012.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Al Altmann

  Myslím, že důchodci hodně platí za léky. Jde o obyčejné kapky do nosu, kapky na kašel a další, které Vám lékař možná i předepíše, ale Vy si ji zaplatíte. Někdy to je i 1000Kč nárazově. Te je však jediný problém. Musíme řešit problémy tak jako pracující, ale my již pracovat nemůžeme. Nějak mně ty závistivé diskuze začínají vadit.

  • Ra Radek

   Trochu zavádějící. Důchodci mají strop. Pokud uhradí nad strop, pojišťovna jim peníze vrací. Mojí 82 leté mámě pravidělně.

   • To Tonda

    Máte pravdu jen částečnou. Seznamte se, co vše se do toho stropu započítává a v jaké výši a co se vůbec do stropu nezahrnuje.

 2. PL Pavel. [email protected]

  ODS vždy má na raně soc slabé tj důchodce, matky samoživitelky, děti nebo invalidy atd.
  I pirátská digitalizace je namířená proti důchodcům.

 3. Pe Petr

  Dobře jim tak!!! Babiš se jim nelíbil tak dali přednost pětihrůze….Babiš dělal pro důchodce první poslední a oni se odvděčili u voleb tím,že hodili hlas pětihrůze. ANO,volby rozhodují tady v ČR důchodci,je jich totiž 3,5 milionu…..

 4. As Astrid

  Tak u bydlení v paneláku se autor plete. Dneska se nehraje na nějaké vytápění sousedy…. pěkně si zaplatíte všechno a když šetříte, tak doplácíte na teplo svým teplomilným sousedům, často právě důchodcům. Platí vyhláška o rozpočítání tepla, kdy vaše vlastní spotřeba činí jen velmi malou část platby za topení. Většinu tvoří průměr dle spotřeby celého domu + propočet dle podlahové plochy vašeho bytu…

  • Le Lenka

   Tento systém, o kterém píšete, platí od 1.1.2024, takže se promítne až ve vyúčtování za rok 2024.

  • To Tomáš

   Celá úvaha pana Kovandy o vytápění sousedy je mimo – sousedé, kteří to mají vše platit jsou také Pražané! Ve městech je prostě více zateplených bytů než ve vesnicích.

 5. Al Aleš

  Co se týče toho vytápění bytu shora, tak to je dost velký nesmysl. Pokud je v bytě teplota 21 st tak u stropu je teplota asi 23 st. V bytě nahoře by museli topit asi na 26 až 27 st, protože pak je u podlahy teplota asi 25 st a potom by se dalo mluvit o nějakém tepelném spádu směrem dolů. Nehledě na to, že pokud má někdo dojem, že vytápí někoho ze sousedů, má možnost udělat si tepelnou izolaci. Každý si může topit na teplotu, která vyhovuje jemu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB