Spravedlivý hněv pokročilého věku

Analýza
Důchodci se letos v červnu nakonec dočkají citelně slabšího navýšení penzí, než na jaké by měli nárok, pokud by vláda v tomto týdnu nepředstavila nový – a ad hoc – způsob valorizačního výpočtu. Kabinet tím jen letos ušetří takřka dvacet miliard korun. Dvacet miliard korun, které měly jít důchodcům, avšak takto zůstanou eráru. Není to šťastné a právem to vyvolává určité pnutí ve společnosti.
Stát ponížením valorizace důchodů ušetří jen letos bezmála 20 miliard korun. Jenže za cenu spravedlivého hněvu milionů důchodců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ne snad, že by vládní krok neměl svoji ekonomickou, ale i sociální logiku. Nejde jen o to, že ušetřených dvacet miliard dílem – no, spíše dílkem – přispěje k ozdravení veřejných financí, jež si pětikoalice vetkla jako svůj „vlajkový“ slib.

Jde i o to, že důchodci byli loni jedinou opravdu významnou socioekonomickou skupinou, která takzvaně „porazila“ inflaci. Růst jejich příjmů byl totiž vyšší než růst spotřebitelských cen.

Důchodci loni čelili vyšší inflaci než běžná populace. „Důchodcovská“ inflace vykázala v roce 2022 celoročně průměrnou míru 15,6 procenta, zatímco obecná inflace činila „jen“ 15,1 procenta.

Průměrný důchod ovšem loni díky hned trojí valorizaci povyrostl o 17,1 procenta. Reálně si tak důchodci polepšili, a sice o 1,5 procenta.

O tolik více rostly jejich příjmy nad inflaci, jíž čelili. Pro srovnání, pracujícím příjmy reálně poklesly, a to zhruba o devět procent.

Uvažme navíc, že existují sociálně slabí pracující – například takzvaná „pracující chudoba“ –, jimž loni zaměstnavatel vůbec nepřidal. Takže těm se reálně výdělek snížil o patnáct procent, přičemž ani před tímto propadem to nebyla žádná sláva. Proti nim jsou na tom důchodci věru dobře. Alespoň tedy za loňský rok. Z dlouhodobého hlediska platí, že penze jsou vzhledem k průměrné mzdě spíše „podměrečné“.

To však jen máloco mění na tom, že vláda mohla ekonomicky i sociálně celkem opodstatněně zmíněných dvacet miliard důchodcům vzít s tím poukazem, že – například – z takto ušetřených miliard něco „přisype“ na navýšení příspěvku na bydlení, aby zmíněná „pracující chudoba“ mohla své nezáviděníhodné situaci čelit snáze.

Jenže vláda nejenže takto neargumentovala. Ona ani nejednala s předstihem. A jako by ji celá situace zastihla nepřipravenou. Přitom to, že meziměsíční inflace v lednu velmi vyskočí, mohla tušit už od loňského 10. listopadu.

PSALI JSME:
AKTUALIZACE: Vláda výrazně seškrtala mimořádnou valorizaci penzí

Tehdy Český statistický úřad zveřejnil údaje k říjnové inflaci a bylo tedy zřejmé, jak se popasoval se zavedením energetického úsporného tarifu, jenž platil právě od října až do prosince. Tarif uměle snižoval spotřebitelskou inflaci, neboť dramaticky srážel ceny elektřiny pro domácnosti.

Letos v lednu tak inflace v porovnání s prosincem vylétla o rovných šest procent nejen z důvodu každoročního přeceňování s příchodem nového roku – které letos bylo obzvláště vydatné –, ale také právě z důvodu ukončení platnosti úsporného tarifu, jejž od ledna nahradilo zastropování cen energií. Nikdy v historii novodobé České republiky nebyla meziměsíční inflace tak vysoká.

Kabinet mohl tedy už někdy v druhé polovině listopadu předstoupit před veřejnost a sdělit cosi v tom smyslu, že teď na tři měsíce lidem uměle zlevňuje elektřinu, což ale na přelomu roku bude znamenat statisticky nebývalé zdražení, až elektřina zase takto uměle přestane být zlevňována.

PSALI JSME:
Inflace: Elektřina zdražila z měsíce na měsíc o 140 procent

A že až ceny zase v lednu vyskočí, a s tím v souladu s platnou valorizační legislativou vyvstane nutnost rovněž nebývale navýšit penze, v rámci zachování sociálního smíru se z tohoto navýšení penzí „něco ubere“.

A dá se takto získaných peněz – třeba jen z jejich části – na navýšení příspěvku na bydlení. Důchodci by samozřejmě ani tak nebyli nadšeni, ale alespoň by si nedělali plané naděje na tučnou valorizaci. Vláda by zároveň působila kompetentně a tak, že má vše zásadní předem promyšlené.

Místo toho získává veřejnost dojem, že situaci řeší „pět minut po dvanácté“. A že je rekordní lednovou meziměsíční inflací zaskočena, pročež musí nouzově krátit valorizační navýšení. Komunikace vstříc veřejnosti je to věru nešťastná.

PSALI JSME:
Navyšování věku odchodu do důchodu by pomohlo penzijnímu systému

Tisíckrát lze – opodstatněně – říkat, že jde o krok sociálně i ekonomicky logický a svým způsobem spravedlivý. Jestliže už jednou důchodce navnadila, jelikož je včas nepřipravila na výrazně nižší valorizaci, celkem přirozeně mezi penzisty vítězí emoce (rozhořčení) nad chladným rozumem.

Loni v červnu činila mimořádná valorizace 8,2 procenta, nyní to mělo být – právě kvůli mimořádně vysoké lednové meziměsíční inflaci – dokonce 11,5 procenta. O tolik se tedy měla navýšit procentní výměra penzí. Základní výměra se mimořádnou valorizací měnit neměla. Zůstávala by tedy na nynějších 4 040 korunách. O 11,5 procenta by se pak ovšem navyšovala procentní výměra.

Takto to ale nakonec nebude. Důchodci se místo toho dočekají výrazně osekaného mimořádného přidání. Každý penzista tak dostane navíc 400 korun na hlavu. Ale procentní výměra se zato zvedne nikoli o 11,5 procenta, ale jenom o 2,3 procenta. Stát ovšem tímto ponížením ušetří jen letos už uvedených bezmála 20 miliard korun. Jenže za cenu spravedlivého hněvu milionů důchodců.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Navýšení věku odchodu do důchodu je nepopulární, ale ekonomicky nutné

Zavřít reklamu ×
 1. Ještě před 14 dny, možná nejvýše před 3 týdny pan ministr Jurečka sliboval mimořádné navýšení penzí. Stačilo pár dní na to, aby obrátil. Jak takovým lidem může někdo věřit. Takhle nám lhát! Sami si přidávají neustále na platech, ale důchodce by nejraději viděli na márách. Chce se mi z téhle vlády zvracet!

  • Souhlas – hlavně, že si nezapomněli všichni „nahoře“ přidat…a potom, kdo rozděluje společnost…

   • Je jasné, že vláda nemohla říci, že bude valorizace nižší dříve než po prezidentských volbách. Pak by se totiž mohlo stát, že by nevyhrál jejich Pavel, ale třeba Babiš.

  • Přesně tak. Blíží se doba, kdy si hodně lidí řekne: a dost. Už nebudeme mlčet. Místo volání „máme holé ruce“ bude „máme hole v ruce“.

   • Bohužel v Česku důchodci se bojí vyjít do ulic. A když už tak jenom pár stovek. Co je to proti několika milionům důchodců. Pak si samozřejmě může vláda dovolit argumentovat tím že v ulicích je jen pár stovek nespokojených důchodců.

   • Tak to vypadá, konec když to řídí diletanti…doufám, že už to dlouho nebude – nejpozději do voleb..

    • A proč bychom měli čekat až do voleb? Není nejvyšší čas s tím něco udělat už teď? Nebo jen budeme pořád držet hubu a krok a nádávat po hospodách, nebo vymýšlet vtipy,které jsou spíš k pláči, než pro zasmání. Takto se k lidem ještě nechovala žádná vláda. Chtějí ušetřit na důchodcích 20 miliard, aby je rozdali na Ukrajinu? To se vám líbí???

     • Ta prolhaná a zákeřná pětikolka si nezaslouží aby se jen nadávalo ta si zaslouží pořádný nářez

  • Vzhledem k tomu, že důchodců jsou téměř tři milióny a ANO ve volbách prohrálo,tak asi spousta těch co teď tady pláčou volila Fialovce a rozvědčíka máte co jste chtěli

  • No musíme prece podpořit ty miliardy na utecence, kteří si tu jezdí v luxusních autech a valí se doma a ještě se jim nic nelíbí. Opravíme jim techniku, ale pro naše lidi není nic. Obiraji nás kde můžou a někdo nemusí dělat a chodí jen pro dávky. Hnus

  • To si fakt myslíte, že když se přidá o neco méně tak my důchodci bídně zhyneme? Holt se musi šetřit, jak jednoduché k pochopení.

  • Vedeme statistiky všeho možného, ale zveřejněnou informaci o tom kolik si současný důchcdce uspořil srážkami že mzdy na důchod a průmĕrný vĕk dožití současných dúchodců s tím jaká cástka je Jim průmĕrnĕ vyplacena tak to jsem od nikoho z těch vládnoucích nikdy neslyŝel. Přitom na to Mají jelen dost velký úřad.

   • v roce 1994 jsem nastoupila po mateřské s 3 dětmij ako pokladní do práce za hodinovou mzdu 45 korun kolik jsem asi mohla naspořit na důchod

  • Stát neumí hospodařit a hledá úspory na těch kteří se nemohou bránit. Úkol státu je hospodařit tak, aby pokryl příjmy své výdaje. Pokud to neumí, má si v prvé řadě snížit platy a odměny sobě a státnímu aparátu, který za to může. Tak je to bez debat a hotovo!!

   • Toto jsou jen kecy.Kdy už někdo dá tuto vládu k soudu.Existuje skupinová žaloba já se určitě přidám.

  • Souhlasím, je to hnus fialovej! Spoléhají se na to, že staří důchodci už nemají síly demonstrovat, nebo protestovat. Zahojit se na starých lidech je ubohost.

  • Souhlasím. V programovém prohlášení se prezentovali jinak! A až jsou u kormidla, tak si půjčí miliardy na pomoc ukrajině a seberou je starým a vesměs nemocným lidem. Je to hnus fialovej! Ti staří už nebudou demonstrovat, protestovat a mávat berlemi, už na to nemají sil…

  • Za vše můžou mladí a nezkušení voliči, proto by mělo volební právo vzniknout dovršením 21 let, když už člověk má určitý životní přehled a zkušenost. Takhle volila zmanipulovaná mládež, které v této době nic nechybí sic jsou silně dotováni svými prarodiči…

 2. Zase Kovanda!Samozřejmě ubrat důchodcům je to nejsnazší řešení.Ti jistě nepůjdou do ulic ani nebudou stávkovat ve firmách.Takže proč ne,oni to nějak přežijí.Hlavněnže bude na valorizaci platů poslanců a senátorů,soudců a jiných chudáků kteří sotva přežívají se stotisícovými platy.Pryč s pětidemolicí a hned!

  • A těch cca 20 miliard o které okradou důchodce zalepí alespoň z části díru po 29 miliardách co nacpaly na ukrajinu. Proč mají všechny ženy navýšení o 500,-Kč a ne jen ty které pracovaly. To samé ostatní příplatky ,doplatky atd. Ti,co již 3-4 generace nepracují a jsou jak pijavice co vysávají platby pracujících ze zdrav.sociálního,důchodovýho pojištění se opět jen vezou…..Tak kupte o 5 tanků méně,stejně jsou nám na dvě věci-jako armáda jsme naposled bojovali na Bílé Hoře.Ostatně nás vždy pražská selanka a zvolení bůůůůů prodala…..Zigmundovi, c. a k., Ádovi atd…..

 3. Co na to říci. Penězi se vycpává kdekdo okolo/ doplň/ a pro naše lidi, kteří se podíleli na platbách sociál. pojištění zbyde drobek. Nehoráznost je slabé slovo. To si nedovolili ani komunisté před 89

 4. Zdeněk píše :
  Asi není adekvátní a to těsně před valorizací měnit systém, daný zákonem a to ať už je důvod jakýkoliv.
  Snad si lidé ve vládě uvědomili, že tím ztrácí a to dost podstatně , – na důvěryhodnosti !

  • Sobě přidali desítky tisíc na mzdu a vedlejší náklady například dopravu kterou mají zdarma politické náměstky místo odborných aby nebylo poznat jejich neschopnost a mohli si dále dohazovat trafiky

 5. Lidé nedovedou určit, jaký stav je spravedlivý. Protože ho konfrontují vždy se svými nároky. Spravedlivý stav by končil uznáním. U lidí „závislých“ končí maximálně smířením. Je nutné si uvědomit, že ani odměny nejsou spravedlivé. Vždy jsou závislé na pocitech „vlivných“, nejsou určeny exaktně. Z toho vyplývá, že ta zásluhovost, je pouze takzvaná. Takže přidat všem důchodcům jen o tu částku, která udrží těm nejchudším nos nad vodou, považuji za správné.

  • Pokud takto uvažujete, tak plánovaná valozizace dá i těm nejchudším (např. důchod 10 000 Kč) o něco méně, než je inflace. Čili ani jim se moc nepomůže, strčí se jim nos ještě o kousíček do vody.

  • Stát neumí hospodařit a hledá úspory na těch kteří se nemohou bránit. Úkol státu je hospodařit tak, aby pokryl příjmy své výdaje. Pokud to neumí, má si v prvé řadě snížit platy a odměny sobě a státnímu aparátu, který za to může. Tak je to bez debat a hotovo!!

 6. Takže 1700 kč pro důchodce se dá v cukuletu zákonem snížit,ale sami sobě poslanci začátkem roku valrizaci svých odměn nijak neosekali.Navýšení měli kolem 8000kč ,někteří i víc a to se nestydí.Trochu solidarity by to chtělo vážená sněmovno.Už takto jsou vaše platy nehorázně vysoké.Jitka

  • Jsme vůbec právní stát? Jak je vůbec možné,že se nedodrží zákon? Strašné, neomluvitelné a opovrženíhodné,takhle se zachovat k důchodcům

   • Důchodci dostali už podstatně víc než odevzdali. A nestojí o to,aby se jich zastávali Vrabelovci, kteří neodvedli do státní kasy nic, jen ji vysávají.

  • Ti,co sedí ve sněmovně si peníze přece musí přidat ze zákona. Mají nehorázné platy, náhrady, obědy v jídelně za pakatel, zadky si vozí v luxusních služ. autech , podnikají nesmyslné cesty do ciziny,např p.Pekarová na Thaj Wan a vůbec jim není stydno. Důchodci valorizací mají také ze zákona a ten si mohou , když se jim zamane, změnit? Pod veden nynější vlády je něco shnilého v tom státě Českém.

   • Jojo, nejchytřejší , nejkrásnější, nejmoudřejší
    p. Pekarová se nám všem jenom nepokrytě vysmívá – ví, že se svojí stoosmičkou prohlasují všechno. Je to holt kra……savice inteligentní! Jen by občas potřebovala zalepit ústa! Ta k téhle slepené vládě jedné strany pasuje! Tak neschopná parta tu nevládla od roku 89!!!

 7. Celá vláda jsou jen lháři a sněmovna s parlametem naprosto nena*raná se*ranka. Osobně se domnívám, že by se opozice měla v tuto chvíli sjednotit a tuto vládu svrhnout. A zároveň bych se s radostí přidal k hromadné žalobě na vládu a stát pro porušení zákona.

 8. Že vám není hanba vy vládní parchanti. Hlavně že hrabete pod sebe že!!!!!!!!!!! Za co máte takové peníze? Za to nic nedělání??

 9. Jojo, Babiš důchodcům srovnal důchody na alespoň trochu slušnou úroveň , a spousta z nich se na něho následně vys…la , stejně tak páni učitelé . tak teď neplačte a užijte si to , a jestli myslíte , že je to jenom do příštích voleb , tak se pletete.

 10. Proč si sami nesáhnou na platy,který si navýšili nebo na ty nehorázný náhrady co mají to je taky nějakých pár desítek miliard

 11. Proč si sami nesáhnou na platy a nehorázný náhrady to je taky několik miliard ale to by schudli a neměli by na energie

 12. K 30.9.2022 byl důchodový účet v -18,47 mld Kč. Jinak řečeno ke konci září 2022 se na důchody stále půjčovalo. Pak proběhly valorizace, nějaké předčasné důchody, takže čekám, že to je teď ještě horší. Tzn důchodci stále dostávají peníze, které stát sebere Vám z daní ale spíš, Vás nechá víc platit ve zdravotnictví atd.. Na co budete nadávat příště ???????

 13. Vážený pane Kovando, píšete že platy loni klesly o 9%, ale není to tak že jde hrubé mzdy?, a zrušení superhrubé mzdy přineslo zvýšni čisté mzdy nejakych 8 10%, takže +- nula??

 14. Jak dávala rozhovor ta jedna hodná paní o tom co se všechno zdražuje – „představte si, jahody stojí 90,-Kč, nebo ta druhá, co vypočítávala, jak má malý důchod a nakonec z ní vypadlo, že šest let pracovala v Německu načerno. Pro doplnění, jsem také starobní důchodce.

 15. Voliči chtěli být IN a dali hlasy asociálům, lhářům a podvodníkům. Takže ode dneška budou muset důchodci méně jíst, méně topit, méně se mýt – šetřit vodou a čtyřikrát více platit za energie. Každá sranda něco stojí :).

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB