Tuzemskému průmyslu začínají chybět nové zakázky

Názor
K únorovému růstu průmyslové výroby dopomohl především srovnávací základ. Stačí se podívat na výkon největšího tuzemského oboru – výroby dopravních prostředků – kde se v meziročním srovnání produkce zvýšila o 26 procent.
Pro nejbližší měsíce nevyznívají vyhlídky českého průmyslu příliš dobře. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Proto není třeba poslední – byť kladné – výsledky průmyslu příliš přeceňovat. Pro nejbližší měsíce nevyznívají vyhlídky českého průmyslu příliš dobře. Napovídaly o tom už ukazatele důvěry nebo indexy nákupních manažerů, podle kterých není mírný optimismus v odvětví dostatečně podložen zakázkami.

A ani únorové objednávky v tomto směru nepřinášejí změnu k lepšímu. Jsou sice mírně vyšší, avšak pořád se počítají z běžných cen, takže jsou de facto inflačně nadhodnocené. Když navíc vezmeme v úvahu výkyvy v automobilovém průmyslu, který je závislý na stabilitě dodávek čipů a dalších dovážených komponent, můžeme prozatím z průmyslu čekat jen horší čísla.

Pro Českou národní banku bude na aktuálních číslech asi nejvíce zajímavá statistika mezd, které v únoru meziročně vzrostly o téměř 11 procent. To asi není číslo, které by centrální banka chtěla vidět plošně.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese. V únoru se však vzepjala alespoň výroba aut

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.