Důvěra v české ekonomice v listopadu mírně stoupla

Analýza
Důvěra v české ekonomice v listopadu mírně stoupla a dostala se tak na své tříměsíční maximum. Zlepšení se koncentrovalo do nálady mezi podnikateli, jež se s výjimkou průmyslu zlepšila ve všech sektorech podnikatelské sféry, především ale ve stavebnictví.
V případě stavebnictví důvěra v listopadu poměrně výrazně vzrostla, a to na nejsilnější úroveň od loňského prosince. Ilustrační foto: Pixabay.com

V případě spotřebitelů důvěra klesla ze svého tříměsíčního maxima, neboť domácnosti hůře hodnotí svou současnou finanční situaci a více se také obávají jejího vývoje v dalších dvanácti měsících.

Listopadový průzkum signalizuje smíšený vývoj cenových očekávaní v české ekonomice: Zejména v případě domácností se zřejmě projevují nejistoty ohledně toho, jak se budou vyvíjet například ceny energií a jak se vše projeví na jejich finanční situaci.

Nárůst důvěry v české ekonomice byl v říjnu tažen zlepšením důvěry mezi podnikateli, především ve stavebnictví a službách, v menší míře také v maloobchodě. Spotřebitelé a také průmysl naopak v listopadovém průzkumu signalizují zhoršení nálady.

V průmyslu se indikátor důvěry mírně snížil ze svého několikaměsíčního maxima, jež bylo dosaženo v říjnu. Výrazně se zhoršilo očekávaní ohledně vývoje výrobní činnosti v příštích měsících a zhoršilo se hodnocení současné poptávka.

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku je stále pod dlouhodobým průměrem

Listopadový průzkum hlásí mírný pokles v očekávání vývoje prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce, příslušný indikátor se vrátil na svou zářijovou úroveň, jež byla nejslabší od června 2020.

Ve službách se důvěra po poklesu v předchozích dvou měsících v listopadu zlepšila, což bylo taženo nárůstem optimismu ohledně očekávané poptávky do dalších měsíců a zlepšením očekávaní vývoje ekonomické situace.

Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v listopadu vzrostl ze svého dvouletého minima a vrátil se na zářijovou úroveň a nachází se tak mírně nad dosavadním průměrem letošního roku.

V maloobchodu se celkový indikátor důvěry mírně zlepšil ze svého více než dvouletého minima, jež bylo vykázáno v říjnu. Listopadové zlepšení důvěry bylo taženo větším optimismem ohledně očekávaného vývoje celkové ekonomické situace v příštích šesti měsících.

PSALI JSME:
Výsledky konjunkturálního průzkumu příliš nepotěšily

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu v listopadu klesl a indikátor cenového očekávání je tak nyní nejnižší od března 2020. V případě maloobchodu předpokládám, že se důvěra bude v dalších měsících spíše zlepšovat.

V případě stavebnictví důvěra v listopadu poměrně výrazně vzrostla, a to na nejsilnější úroveň od loňského prosince. Zhoršilo se hodnocení v zásadě u všem položek, tedy například u stávající poptávky, výrobní činnosti v uplynulých měsících a do dalších měsíců se zlepšila očekávání ohledně stavební činnosti a celkové ekonomické situace.

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví v listopadu mírně vzrostl ze svého více než dvouletého minima dosaženého v září, ukazatel cenových očekávání nicméně zůstal výrazně pod svým dosavadním letošním průměrem.

Na straně spotřebitelů se důvěra v listopadu zhoršila ze svého několikaměsíčního maxima, jež bylo vykázáno v říjnu. Zhoršilo se hodnocení stávající finanční situace a také očekávání v této oblasti pro příštích dvanáct měsíců.

PSALI JSME:
Proč ministerstvo financí vidí budoucnost ekonomiky méně růžově?

Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících v listopadu vzrostl na nejvyšší úroveň od letošního února. Nicméně předpokládáme, že náladu mezi spotřebiteli bude v dalších měsících dále podporovat klesající inflace a její příznivý dopad na reálné příjmy domácností.

Listopadový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice, tahounem byla lepší nálada mezi podnikateli, jejíž zlepšení bylo patrné ve většině sektorů.

Na průmyslu se zřejmě projevuje i nadále slabá situace v tomto sektoru napříč Evropou, listopadové zhoršení indikátoru důvěry bylo ovšem mírné a přišlo po velmi silném zlepšení důvěry, jež vykázal říjnový průzkum.

Domácnosti zřejmě propadají nejistotám ohledně vývoje cen energií, což se projevilo v pesimismu ohledně jejich finanční situace a v nárůstu cenových očekávání.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB