Náladě mezi spotřebiteli svědčí klesající inflace

Analýza
Důvěra v české ekonomice v říjnu poměrně výrazně stoupla, zlepšení se nicméně plně koncentrovalo jen do dvou oblastí: Do průmyslu a mezi spotřebitele. V případě podnikatelů hlásí zlepšení důvěry jen průmysl, kde se ovšem důvěra zlepšila opravdu výrazně a díky tomu se zlepšil i celkový indikátor důvěry mezi podnikateli.
Na náladu mezi spotřebiteli by měla pozitivně působit snižující se inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V případě spotřebitelů vzrostla důvěra na tříměsíční maximum díky poklesu obav ohledně výhledu celkové situace v české ekonomice a kles též pesimismus ohledně výhledu finanční situace domácností. Říjnový průzkum zároveň signalizuje pokles cenových očekávaní napříč naprostou většinou zkoumaných odvětví včetně cenových očekávání na straně spotřebitelů.

Celková důvěra v tuzemské ekonomice v říjnu vzrostla na své dvouměsíční maximum. Nárůst důvěry v české ekonomice byl v říjnu tažen vývojem důvěry v průmyslu a na straně spotřebitelů, zatímco služby, maloobchod a také stavebnictví hlásí meziměsíční zhoršení důvěry. Celkově se zlepšila jak spotřebitelská důvěra, tak – díky prudkému zlepšení v průmyslu – také důvěra mezi podnikateli.

V průmyslu se indikátor důvěry vyšplhal na nejvyšší úroveň od letošního dubna. Zmiňována je zlepšení situace v automobilovém průmyslu, kde se stabilizovala situace v dodavatelských řetězcích. Výrazně se zlepšila očekávaní ohledně vývoje výrobní činnosti v příštích třech měsících a zlepšil se také výhled celkové ekonomické situace.

Říjnový průzkum hlásí mírný nárůst v očekávání vývoje prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce, příslušný indikátor je nicméně druhý nejslabší od června 2020. Ve službách důvěra pokračovala v poklesu a letos v říjnu tak dosáhla nejnižší úroveň od loňského září. Výrazně se zhoršil výhled poptávky ve službách pro příští tři měsíce a spolu s tím se zhoršil výhled zaměstnanosti.

PSALI JSME:
Nálada ve zpracovatelském průmyslu se dále zhoršila

Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb se dle průzkumu Českého statistického úřadu (ČSÚ) říjnu propadl na své dvouleté minimum. V maloobchodu je celkový indikátor důvěry nejslabší od března 2021, dolů náladu dle říjnového průzkumu táhlo další zhoršení ekonomické situace za uplynulé tři měsíce.

Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu klesl zpět na své několikaleté minimum, jež bylo dosaženo v srpnu. V případě maloobchodu nicméně i nadále předpokládám, že se důvěra bude v dalších měsících spíše zlepšovat.

Na náladu mezi spotřebiteli by měla pozitivně působit snižující se inflace, neboť pomalejší růst cenové hladiny povede ke zlepšení vývoje na straně reálných příjmů tuzemských domácností. Pravdou je, že očekávaný vývoj celkové situace do příštích třech i šesti měsíců se v maloobchodu v říjnu zlepšil.

V případě stavebnictví důvěra v říjnu mírně klesla, na dvouměsíční minimum. Zhoršilo se hodnocení stavební činnosti za uplynulé tři měsíce a také hodnocení stávající poptávky. Patrný je ale růst optimismu ohledně očekávané poptávky a vývoj stavební činnosti do příštích třech měsíců. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví v říjnu výrazně klesl a dostal se na nejnižší úroveň od července 2021.

PSALI JSME:
Nálada tuzemských průmyslníků se v září zhoršila

Na straně spotřebitelů důvěra v říjnu vzrostla na své tříměsíční maximum. Z průzkumu je patrný výrazný pokles obav z vývoje celkové hospodářské situace v české ekonomice v příštích dvanácti měsících. Zlepšilo se také hodnocení výhledu vlastní finanční situace domácností pro příštích dvanáct měsíců.

Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících v říjnu klesl a částečně tak vykompenzoval nárůst cenových očekávání vykázaný v zářijovém průzkumu. Náladu mezi spotřebiteli může v dalších měsících dále podporovat klesající inflace a její příznivý dopad na reálné příjmy domácností.

Říjnový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice, na straně podnikatelů byl ovšem jediným tahounem tohoto zlepšení průmysl. Zároveň očekávání ohledně vývoje cen do příštích měsíců v naprosté většině klesla a nárůst cenových očekávání v případě průmyslu byl zcela zanedbatelný.

Celkově říjnový průzkum naznačuje, že na straně ekonomické aktivity a míry optimismu je situace v jednotlivých oblastech české ekonomiky nevyrovnaná, dobrou zprávou je široce rozprostřený pokles cenových očekávání.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Český průmysl ani zdaleka není z nejhoršího venku

Zavřít reklamu ×
  1. Od doby co přišel do vlády Fialův gang jsem se dal na šetření. Nakupuji co nejmíň a to ještě v Polsku. Aspoň půjdu do důchodu s pěknou ušetřenou částkou…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.