
Ve srovnání s dubnem podle Hypoindexu klesl objem poskytnutých hypoték o téměř 1,34 miliardy korun na 16,5 miliardy korun a oproti dubnu letošního roku poklesl počet poskytnutých hypoték o 541 a meziročně bylo poskytnuto o 774 hypotéky méně.
„Příčinou byl jednak snížený zájem ze strany klientů, ale i to, že některé banky omezily, či dokonce úplně přestaly hypoteční úvěry poskytovat,“ vysvětlil Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
„Po úspěšném dubnu se projevil dopad koronavirové krize i na hypoteční trh. V počtu prodaných hypoték je květen 2020 s počtem 6 203 kusů nejslabším květnem za posledních deset let existence Fincentrum Hypoindexu. Jen díky rekordní průměrné výši poskytnutých úvěrů (2 657 855 Kč) na tom není stejně i v objemu poskytnutých úvěrů,“ uvedl Sýkora.
Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele Fincentrum Hypoindex pokračuje v poklesu. „Průměrná úroková sazba i nadále pozvolna klesá, nyní má hodnotu 2,3 %,“ sdělil Sýkora. Zatímco v dubnu klesla průměrná úroková sazba hypoték o pět bazických bodů, v květnu se propadla na 2,3 procenta a vrátila se tak na úroveň ze začátku roku 2018.
Změna preferencí klientů
Meziměsíční snížení úrokových sazeb konstatoval také Broker Consulting Index hypotečních úvěrů, který za květen uvádí průměrnou roční úrokovou sazbu ve výši 2,4 %. Průměrná výše květnového hypotečního úvěru je ve srovnání s Hypoindexem u tohoto indexu téměř o čtvrt milionu nižší – 2 412 000 Kč.
Z dat společnosti Broker Consulting vychází jeden velmi důležitý údaj – v porovnání s přechozími roky se výrazně změnily preference klientů, pokud jde o délku fixace hypoték. Například v letech 2015 a 2017 byly nejžádanější hypotéky s pětiletou fixací, které byly přes 70 %.
Vloni to už ale bylo jen cca 43 % a letos je to něco málo přes třetinu, zatímco úvěry na bydlení s pěti, sedmi a desetiletým fixem jsou letos na téměř stejné třetinové úrovni. Zatímco tříletý fix před šesti lety upřednostňovala téměř třetina klientů, letos to nejsou ani dvě procenta. A z dat Broker Consulting vyplývá, že od roku 2014 podíl klientů se sedmiletou fixací nikdy nebyl vyšší (aktuálně 30 %) a že stejně tomu je u desetiletých fixací (33 %).
Pokles sazeb i objemů může pokračovat
Pokles úrokových sazeb by podle Fincentrum & Swiss Life Select mohl pokračovat i v následujících měsících. Ceny zdrojů se totiž stále drží při zemi a základní úroková sazba České národní banky je od začátku května na úrovni 0,25 procenta.
„Rekordně nízkých úrokových sazeb z konce roku 2016, kdy dosáhla průměrná úroková sazba hypoték 1,77 procenta, se zřejmě letos nedočkáme. Hypotéky sice již zlevnily i největší hypoteční hráči, úrokové sazby však stále drží nad dvouprocentní hranicí,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Stejný názor vyjádřil v neděli i hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák: „Do konce roku čekáme postupný příklon k sazbám okolo dvou procent ročně, ovšem rekordně nízkých sazeb, jaké panovaly ke konci roku 2016, se nedočkáme.“
Banky mají velký prostor
Vzhledem k tomu, že ke snížení sazeb přistoupili i největší tuzemští poskytovatelé úvěrů na bydlení, lze podle něj trend poklesu úrokových sazeb očekávat i v následujících měsících, protože banky mají stále velký prostor pro další snížení úrokových sazeb.
Jiří Sýkora varoval: „Ani nižší úrokové sazby hypotečních úvěrů ale nemusí banky zachránit před dalším propadem objemů. Vzhledem k tomu, že proces sjednání hypotéky může trvat i několik měsíců a poptávka po hypotékách podle bankéřů v době karantény poklesla, je možné, že objemy poklesnou i v následujících měsících.“ Rozhodující pro tento rok budou souhrnná čísla za druhé a třetí čtvrtletí.
Problémy se splácením
Jak se bude vyvíjet hypoteční trh v druhé polovině roku, záleží podle Nováka hlavně na následujících faktorech: Na celkové kondici české ekonomiky, výši nezaměstnanosti a délce a hloubce ekonomické recese. „Některé segmenty, jako jsou gastro či hotelnictví, bojují s existenčními problémy a vysokou mírou nezaměstnanosti. Banky na žadatele z těchto oborů už dnes pohlíží jako na více rizikové,“ vysvětlil.
Dalším faktorem podle něj je to, kolik lidí, kteří již hypotéku mají, bude mít problémy se splácením v důsledku například ztráty zaměstnání, nebo snížení příjmu.
„Tyto faktory mohou zhoršit situaci na hypotečním trhu v podobě ochlazení zájmu o úvěry. Naopak přetrvávající zájem o vlastní bydlení podpořený zrušením daně z nabytí nemovitosti může hypotečnímu trhu pomoci. Dlouhodobým problémem je ovšem nedostatek nemovitostí na trhu a v posledních letech jejich rychle rostoucí cena,“ uzavřel hlavní analytik Broker Consulting.