E-cigarety měly být spásou kuřáků. Mohou ale poškozovat srdce, plíce či mozek. Anebo explodovat v ústech

Analýza
O elektronickém kuřáctví – tzv. vapování – se traduje, že je mnohem bezpečnější a že sebou ve srovnání s klasickým kouřením nese „zanedbatelná rizika“. Ve světě i u nás se o nich diskutovalo jako o „zdravější variantě“ kuřáctví. Zatímco se v médiích množí zprávy o úmrtí uživatelů e-cigaret v USA a k posouzení škodlivosti chybí validní studie, tabákové firmy i výrobci alternativ hořících cigaret a elektronických vaporizérů hýří slovy o „méně škodlivých způsobech příjmu nikotinu“.
Rekonstruovaná počítačová tomografie ukazující zranění sedmnáctiletého nevadského teenagera po výbuchu e-cigarety v ústech (A). Vpravo stav po šestitýdenní léčbě (B). Reprofoto: New England Journal of Medicine, nejm.org

Více než polovina českých dospělých do 60 let se podle průzkumu z července letošního roku počítala mezi kuřáky. Třetina z nich podle šetření zpracovaného agenturou STEM/MARK v neřesti dále pokračuje. Tzv. protikuřácký zákon podle prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., snížil počet hospitalizací pro akutní srdeční onemocnění a astma.

„V Česku se už dva roky po zavedení zákazu kouření odhaduje, že nemusí být především s mrtvicemi a srdečními příhodami hospitalizováno až 20 tisíc lidí, což mimo jiné znamená úsporu pro české zdravotnictví ve výši zhruba 0,5 miliardy korun,“ jmenuje pozitivní přínos zákona senátor a profesor vnitřního lékařství Jaroslav Malý.

Největším strašákem jsou obavy o zdraví

„Kouření je v podstatě dětskou nemocí. Věk první cigarety je u nás totiž kolem deseti let. Tak proč děti začínají? Protože marketing výrobců cigaret jim říká, že kouření je dospělé rozhodnutí, pomůže kontrolovat váhu, zmenšit stres nebo depresi. Až později zjistí, že je to právě opačně. Pak ale zjistí, že přestat kouřit je těžké,“ řekla o motivaci začátečníků prof. MUDr. Eva Králíková, CSc., z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN.

Kouření je podle ní nejčastější příčinou slepoty v dospělosti, pětiny všech poruch erekce, zhoršuje akné, depresi a stres a zdvojnásobuje riziko cukrovky. Kouření navíc způsobuje více než 14 typů rakovin a desítky dalších onemocnění.

Průzkum rovněž uvádí, že největším strašákem při odvykání kouření jsou obavy o zdraví. Více než čtvrtina respondentů uvedla, že tak učinila právě ze zdravotních důvodů. Jen o tři procenta méně lidí udalo jako hlavní příčinu podporu a motivaci ze strany svých blízkých. „Přestat kouřit je zásadní rozhodnutí, jak zlepšit své zdraví a prodloužit si život. Odvykání však přináší i mnoho dalších benefitů,“ říká adiktolog z týmu Adiquit a viceprezident České koalice proti tabáku Adam Kulhánek.

PSALI JSME:
Čím se zabíjíte vy? Zdravotní osvěta Čechům moc nevoní

Potřebujeme fakta a nezávislé studie

Cílem společnosti Philip Morris International (PMI) je vytvořit budoucnost bez kouře. Loni v listopadu ke svým cigaretám se zahřívaným tabákem uvedla, že „IQOS vytváří v průměru o 90 procent méně škodlivých látek ve srovnání s cigaretovým kouřem. Souhrn všech předklinických a klinických vědeckých důkazů společnosti PMI ukazuje, že úplný přechod na IQOS představuje menší riziko pro zdraví než pokračování v kouření“.

„Zahřívaný tabák rozhodně nelze doporučit nekuřákům. Musíme však akceptovat, že existují kuřáci, kteří nechtějí nebo většinou nedokážou přestat užívat nikotin. Pro ně jsou zejména elektronické cigarety méně rizikovou možností,“ tvrdí profesorka Králíková.

U zahřívaného tabáku je sice k dispozici několik desítek studií, ale bohužel naprostá většina od výrobců. „K zodpovědnému posouzení škodlivosti zahřívaného tabáku potřebujeme fakta. Pojďme se bavit o tom, že potřebujeme nezávislé studie. Pak teprve můžeme hodnotit,“ uvedl k problematice nezávadnosti zahřívaného tabáku Malý.

PSALI JSME:
Popularita elektronických cigaret rapidně roste. Tabákové společnosti si vychovávají novou generaci kuřáků

Nebezpečnější, než jsme si mysleli

K překvapivým zjištěním, pokud jde o e-cigarety, resp. vaporizéry, došli ve Spojených státech, kde tři čtvrtiny trhu s nimi ovládá firma Juul. Místo toho, aby se odvětví e-cigaret uspokojilo s dospělými kuřáky klasických cigaret, převážně se zaměřilo na dosud nekuřáckou mládež.

Při vapování se údajně uvolňuje o 95 % méně složek, které Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) považuje u cigaret za rizikové. Jakkoliv se odborníci v medicíně shodují na tom, že vapování je pro zdraví mnohem lepší než kouření, vědci z celého světa postupně zjišťují, že e-cigarety mohou být nebezpečnější, než jsme si mysleli – zejména pro srdce, plíce a mozek.

„Nikotin v e-cigaretách dělá totéž jako cigarety,“ uvedl Neal Benowitz, profesor medicíny na University of California v San Franciscu, který se věnuje souvislost mezi elektronickými cigaretami a zdravím srdce: „Může zvýšit cirkulující adrenalin v našem těle a aktivovat sympatický nervový systém (naše „bojová nebo útěková“ reakce), zvýšit krevní tlak, zrychlit srdeční frekvenci a způsobit zúžení tepen a cév.“

PSALI JSME:
„Tichý zabiják“ každoročně zabije sedm milionů lidí

Zvýšené riziko infarktu a mrtvice

Letos v červnu v časopise Journal of American College of Cardiology vědci zveřejnili studii, kdy lidské endoteliální buňky vystavili působení šesti různých náplním e-cigaret s různými hladinami nikotinu.

Zjistili, že náplně poškozují buňky a zhoršují „endoteliální dysfunkci, která často předchází kardiovaskulárním onemocněním“. A několik dalších nedávných studií odhalilo souvislost mezi pravidelným vapingem a zvýšeným rizikem infarktu, mrtvice a ischemické choroby srdeční.

Další studie, kterou vedl profesor David Thickett z University of Birmingham, zjistila, že pára e-cigaret narušila důležité imunitní buňky v plicích a podpořila zánět, který naruší aktivitu buněk, jež odstraňují škodlivé prachové částice, bakterie a alergeny z plic.

„Pokud jde o riziko rakoviny, jsou bezpečnější, pokud ale budete vapovat 20 nebo 30 let, mohou způsobit chronickou obstrukční plicní nemoc. A to je něco, o čem musíme vědět,“ řekl Thickett pro BBC.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Exploze jsou vzácné, ale…

Zcela samostatnou kapitolou jsou pak případy bezprostředního ohrožení zdraví kuřáků e-cigaret Nedávná případová studie časopisu New England Journal of Medicine popisuje případ sedmnáctiletého nevadského teenagera, který se objevil na pohotovosti poté, co mu v ústech explodovala elektronická cigareta, respektive její baterie.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varoval, že přestože takové exploze jsou vzácné, mohou nastat a vést k vážnému zranění. Jedna analýza odhaduje, že v letech 2015 až 2017 se na pohotovostech v amerických nemocnicích řešily následky více než dvou tisíc explozí e-cigaret a souvisejících poranění a popálenin.

Menší studii pak udělali lékaři v nemocnici v americkém Seattlu na základě pacientů, kteří k nim přišli se zraněním poté, co jim explodovala e-cigareta. Nejčastěji šlo o popáleniny ohněm a chemikáliemi a zranění způsobená výbuchem. U jedné pětiny pacientů došlo k poranění tváře, třetina utrpěla zranění rukou a zhruba polovina měla poraněná stehna nebo slabiny.

PSALI JSME:
Za explodující mobily platí Samsung vysokou cenu. Přichází o miliardy dolarů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.