ECB v čase ekonomické recese

Zasedání Evropské centrální banky (ECB) z minulého týdne jen potvrdilo, co mnozí ekonomové a analytici již delší dobu tvrdí – politika ECB je dlouhodobě poměrně „schizofrenní“ a „bezkrevná“. Ve vztahu k ekonomice, vývoji inflace a úrokových sazeb v měnové unii, zůstává měnová autorita ve složité situaci.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci uvedla, že diskuse o nižších úrokových sazbách je předčasná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco se eurozóna potýká s určitou mírou ekonomického „nerůstu“ a odezníváním inflačních tlaků z minulých let, ECB čeká, co udělá americká centrální banka nebo data z ekonomiky. V jejím rozhodování panuje tedy tzv. politika „pohledu do zpětného zrcátka“.

Makroekonomické indikátory zůstávají poměrně stabilně ve fázi poklesu. PMI indikátory (index nákupních manažerů, pozn. red.), které byly nedávno zveřejněny, se nacházejí stále výrazně pod 50 body. Služby (48,4) i průmysl (46,6), tak převážně sestupují na vlně drahých energií, slabé poptávky, vysokých sazeb a zpomalení ekonomického růstu v Číně.

Recese tedy v eurozóně je a bude, aktuální geopolitické konflikty probíhající v Rudém moři tuto situaci dále zhoršují. V tomto směru je význačné i další zhoršení prognózy pro ekonomický růst Německa v roce 2024. Ten podle tamního známého institutu Ifo dosáhne pouze 0,7 procenta, zatímco ještě v prosinci tato instituce očekávala růst o 0,9 procenta a v září dokonce 1,4 procenta.

Hlavním bodem kontroverze je fakt, že úrokové sazby zůstaly beze změny na čtyřech procentech, což je rozhodnutí, které není v souladu s potřebami ekonomiky v recesi. I přes prosincovou prognózu ECB, která naznačovala možnost snížení sazeb, se prezidentka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci vyjádřila, že diskuse o nižších úrokových sazbách je předčasná.

Inflace sice vzrostla na konci roku o půl procentního bodu na 2,9 procenta, avšak tato zvýšená inflace byla primárně důsledkem nižší srovnávací základny. Navíc se očekává, že inflace v následujících měsících klesne, a to i blízko k dvouprocentnímu cíli ECB.

Se stagnující, či spíše klesající, ekonomikou eurozóny a jádrovou inflací pod hranicí tří procent, se opravdu otvírají dveře pro výraznější uvolnění stále ještě dost restriktivní měnové politiky.

Myslím, že není na co čekat, pokud se má měnová unie vyhnout vleklé ekonomické recesi, ECB by měla začít skutečně jednat. Na čtenářích nechám, zda si myslí, že je za každou cenu nutné, být součástí tohoto stagnačního klubu po přijetí společné měny.

Autor je hlavní ekonom Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Europarlament nepochopil jednu zásadní věc. Nelze finančně utáhnout přechod na bezemisní zdroje elektřiny a zároveň financovat válku proti Rusku. Tohle Evropa nemůže finančně zvládnout…..Lze poplatit jedno nebo druhé. Oboje nelze!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB