ECB sníží sazby poprvé v září

Analýza
Evropská centrální banka (ECB) ponechá tento týden nastavení úrokových sazeb beze změny. Pozornost bude směřovat na ekonomický vývoj v letošním roce, na přetřes může přijít velikost bilanční sumy centrální banky. Pro další nastavení měnové politiky bude klíčový mzdový vývoj, jehož výsledky za první čtvrtletí letošního roku se dozvíme v květnu.
Evropská centrální banka se v posledních dnech snažila přesvědčit finanční trhy, že snižování úrokových sazeb zatím není na pořadu dne a v tomto duchu se zřejmě ponese i její čtvrteční zasedání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Domníváme, že centrální banka si bude chtít být skutečně jistá, že se inflace udržitelně blíží k jejímu 2% cíli. Vzhledem k tomu, že ta se podle nás na cíl v letošním roce nedostane, považujeme za nejpravděpodobnější scénář stability úrokových sazeb, a to až do září letošního roku, kdy čekáme jejich první snížení o 25 bazických bodů.

Další krok ve stejném rozsahu by měl následovat v prosinci a pak každé čtvrtletí až do poloviny roku 2026, kdy sazby dosáhnou své rovnovážné úrovně. Zásadnější rozhodnutí týkající se bilanční sumy očekáváme až po zveřejnění výsledku revize operativních nástrojů ECB, tedy v březnu či dubnu. V každém případě by podle našeho názoru měla ve snižování bilanční sumy pokračovat.

Evropská centrální banka se v posledních dnech snažila přesvědčit finanční trhy, že snižování úrokových sazeb zatím není na pořadu dne a v tomto duchu se zřejmě ponese i její čtvrteční zasedání. Pozornost bude směřovat na ekonomický vývoj v letošním roce, kde se toho od jejího prosincového zasedání nicméně příliš nezměnilo.

PSALI JSME:
ECB sazby nezměnila, o jejich snižování se zatím nediskutovalo

Inflace sice již výrazně zpomalila své tempo, na cíl centrální banky se ale v letošním roce nedostane. Riziko představuje především růst mezd, kterému nahrává historicky nejnižší míra nezaměstnanosti (6,4 % v listopadu). Centrální banka si tak s dalšími kroky bude chtít podle našeho názoru počkat na mzdovou dynamiku za letošní první čtvrtletí, která bude zveřejněna v květnu.

Z tohoto úhlu pohledu se zdá, že finanční trhy, které zaceňují první uvolnění měnových podmínek již na jaře letošního roku, ECB přeceňují. Přehnaná se jeví i očekávání, že do konce roku centrální banka sníží úrokové sazby o zhruba 140 bazických bodů.

Diskuze se také bude stále více točit kolem optimální výše bilanční sumy centrální banky. Zde však zásadnější prohlášení neočekáváme před březnem či dubnem, kdy budou zveřejněny výsledky revize strategických nástrojů ECB. Ty by podle našeho názoru měly ukázat na nutnost pokračovat ve snižování bilanční sumy k úrovním okolo 20-25 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

PSALI JSME:
EU má nová rozpočtová pravidla. Zadlužování členských zemí spíše usnadní

A to i v období, kdy ECB již bude úrokové sazby snižovat. V současné době velikost bilance dosahuje 50 procent HDP eurozóny. K redukci bude Evropskou centrální banku nutit jednak vidina vysokých ztrát, ale i legislativní důvody, které vyplývají z držby vládních dluhopisů jednotlivých zemí. Zatím je nicméně postup ECB opatrný.

Reinvestice z pandemického programu PEPP (Pandemic emergency purchase programme, Nouzový pandemický program nákupu aktiv, pozn. red.) by měly být v polovině letošního roku sníženy na polovinu (7,5 mld. eur měsíčně, pozn. aut.). Skončit by měly na začátku roku 2025.

To by znamenalo navýšení kvantitativního utahování (QT) v letošním roce pouze o 45 miliard eur, což není nikterak ambiciózní plán. Omezování v rámci programu APP (Asset purchase programme, Program nákupu aktiv, pozn. red.) běží v rozsahu 30 miliard eur měsíčně. Finanční trhy tak tyto objemy zřejmě neovlivní, zároveň ale k normalizaci bilanční sumy příliš nepřispějí.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu. Tedy až na šéfku ECB Lagardeovou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB