Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese

Analýza
Ekonomická aktivita v eurozóně letos v červnu dle předběžných výsledků PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) průzkumu dále zrychlila svůj růst, přičemž tempo růstu bylo nejsilnější za uplynulých 15 let. Zrychlení růstu bylo taženo sektorem služeb, kde se situace zlepšuje díky uvolňování restrikcí souvisejících s pandemií.
Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese. Ilustrační foto: Pixabay.com

Růst aktivity v sektoru služeb je nyní nejsilnější od ledna 2018. Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu zůstal na svém historickém maximu a je tedy nejsilnější od června 1997. Oživení aktivity v průmyslu a ve službách je doprovázeno nejen růstem zaměstnanosti v těchto sektorech, ale také růstem cenových tlaků: Eurozóna tak prožívá nejen oživení hospodářského růstu, ale také zvyšující se riziko vyšší inflace.

Z pohledu růstu aktivity stále dominuje zpracovatelský průmysl, kde dynamika, měřená optikou PMI, zůstala na své květnové úrovni, jež znamená nejsilnější tempo růstu za historii tohoto průzkumu pro zpracovatelský průmysl v eurozóně, tedy od června 1997.

Tahounem červnového růstu souhrnného PMI indikátoru byl ovšem sektor služeb, u nějž PMI průzkum hlásí zrychlení růstu na nejsilnější úroveň od ledna 2018.

V řeči čísel PMI ve zpracovatelském průmyslu v červnu zůstal na úrovni 63,1, zatímco trh očekával pokles na úroveň 62,3. V případě služeb vzrostl PMI indikátor z úrovně 55,2 na 58,0, což bylo v souladu s očekáváním trhu.

Jak z průzkumů PMI, tak z dalších údajů je patrné, že se ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vymanila z recese, tedy že HDP eurozóny vykáže ve druhém čtvrtletí velmi slušné mezičtvrtletní oživení. Zejména sektoru služeb pomáhá skutečnost, že pokrok ve vakcinaci je spojen jak s otevřením provozoven ve službách, tak s nárůstem důvěry spotřebitelů.

Jak ve službách, tak v průmyslu je patrný silný růst poptávky – výrobci a provozovatelé služeb mnohdy nejsou schopni poptávku uspokojit, což vede nejen k najímání nových pracovníků, tedy k růstu zaměstnanosti, ale také k růstu cen.

PSALI JSME:
Ekonomická aktivita v eurozóně v květnu roste

Podnikatelé v průmyslu se i nadále potýkají se zpožďováním v dodávkách potřebných materiálů a komponent, růst cen energií a nákladů na dopravu a stejně tak tlak na růst mezd ale vede k vyšším nákladům také ve službách.

Silná poptávka umožňuje průmyslovým výrobcům a podnikatelům ve službách promítat vyšší náklady do koncových cen pro své odběratele, celkově byl růst výstupních cen dle červnového PMI průzkumu pro eurozónu nejsilnější za historii měření tohoto ukazatele, tedy od roku 2002. PMI průzkum naznačuje, že se růst cenových tlaků může přenést i do letošního druhého pololetí.

Evropská centrální banka (ECB) zatím dává najevo, že letošní výkyvy v inflaci bude ignorovat a nepřikročí ke zpřísňování své měnové politiky, neboť i čerstvá prognóza ECB z první poloviny června očekává, že se celková inflace v eurozóně v dalších dvou letech zklidní a bude se držet pod inflačním cílem, jenž je stanoven v oblasti mírně pod dvěma procenty.

PSALI JSME:
Předčasná diskuse kolem omezování nákupů aktiv ECB

Průzkum PMI podporuje očekávání, že letošní druhé čtvrtletí bude ve znamení robustního oživení růstu ekonomika eurozóny. Rekordním tempem roste aktivita ve zpracovatelském průmyslu a výrazně se zrychlil růst aktivity ve službách.

Pro středoevropský region je dobrou zprávou pokračující zlepšování podmínek ve zpracovatelském průmyslu napříč eurozónou a především v Německu, neboť regionální výroba a exporty jsou se situací průmyslu eurozóny úzce provázány.

Tradičně platí konstatování, že příznivé zprávy o stavu německého průmyslu jsou dobrou zprávou i pro průmysl ve středoevropském regionu. Zároveň je ale platí konstatování, že jak komplikace v dodávkách, tak tendence k růstu nákladů i cen průmyslové produkce se budou projevovat také ve středoevropském regionu.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl letos roste nejrychleji v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.