Ekonomiku ohřeje až jaro

Do podle nás mělké recese, jejíž délku předvídáme na tři čtvrtletí, se česká ekonomika dostala se třetím čtvrtletím loňského roku. Ekonomický pokles nebyl na podzim nijak výrazný, závěrečné čtvrtletí bohužel asi dopadlo o poznání hůře.
Zlepšení ekonomické situace spojené i se zklidněním situace na komoditních trzích předpokládají ekonomové Komerční banky až na jaře. Ilustrační foto: Pixabay.com

To koneckonců potvrdila první významnější statistika zveřejněná v letošním roce – průzkum PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) mezi českými průmyslovými podniky za prosinec. Aktivita v českém průmyslu padala v prosinci výrazným tempem, i když o něco nižším, než tomu bylo v listopadu.

Patrný je výrazný propad poptávky, a to z domova i ze zahraničí, což je viditelné zejména na padajících zakázkových knihách. Stranu kupujících drtí globálně vysoké ceny energií a celkově vysoká míra inflace. A bohužel pro nadcházející měsíce výrobní prognózy přímo od firem povzbudivé nejsou. Reportují dokonce propouštění a pokles zaměstnanosti.

A co na to reálná data? Ta podle nás tento obrázek velmi brzy potvrdí. Již v závěru týdne se dočkáme průmyslové a stavební výroby a bilance zahraničního obchodu, vše za listopad. Po ostrém říjnovém poklesu průmysl stoupne, a to především díky obnovení produkce v automobilovém a energetickém sektoru.

Meziměsíčně celková produkce podle nás vzrostla o 1,2 procenta, v meziročním srovnání ale byla pravděpodobně o 1,4 procenta nižší. Oživení tak bude opravdu pouze zdánlivé, tuzemský průmysl by měl i vzhledem k sentimentu indikátorům setrvat na sestupném trendu.

Z kraje příštího týdne pak uvidíme první dopad recese do trhu práce, kdy se nezaměstnanost zvedne nad tradiční sezonní složku spojenou s koncem roku. Podíl nezaměstnaných se podle nás ke konci roku dostal na 3,8 procenta po listopadových 3,5 procenta. A během prvních měsíců letošního roku se můžeme přehoupnout přes čtyři procenta.

Zlepšení ekonomické situace spojené i se zklidněním situace na komoditních trzích předpokládáme až na jaře, druhý kvartál by již měl být ve znamení mírného mezičtvrtletního růstu hrubého domácího produktu (HDP). Celkově ale bude letošní růst slabý, počítáme s reálným vzestupem těsně nad nulou.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB