Eurostat: České pracovní náklady jsou dvanácté nejnižší v unii

Názor
Podle dat Eurostatu zveřejněných koncem tohoto týdne dosáhly průměrné hodinové pracovní náklady v ČR v loňském roce po započtení spojených daní 16,4 eur. Byly tak 12. nejnižší v rámci celé Evropské unie.
ČR stále patří do východního pásu zemí unie s výrazně podprůměrnými pracovními náklady. V průmyslu, který je největším tuzemským odvětvím, byly tyto náklady na 38 procentech těch německých. Ilustrační foto: Škoda Auto

Ve srovnání s rokem 2021 se zvýšily o 9,3 procenta, nicméně téměř polovinu tohoto růstu obstaralo meziroční posílení koruny, takže z významné části šlo vlastně jen o kurzový efekt, který mohl být zajímavý především pro firmy orientované na export.

Jak si stojí ČR ve srovnání s ostatními zeměmi? České pracovní náklady dosáhly v loňském roce 41,5 procenta těch německých. Oproti předchozímu roku se tedy toho až tak moc nezměnilo, protože tehdy dosahovaly 40 procent.

Za posledních čtrnáct let úroveň českých pracovních nákladů ve srovnání s Německem vzrostla z 33 procent jen o 8,5 procentního bodu.

Nejblíže německé úrovni byly pracovníci v IT (54 %) a ve zdravotnictví (50 %). V průmyslu, který je stále největším tuzemským odvětvím, byly tyto náklady na 38 procentech těch německých.

PSALI JSME:
Němce jsme mzdově nedohnali, zato jsme předehnali Francouze v celkové spokojenosti

Pokud by konvergence mzdových nákladů pokračovala jako v posledních 14 letech, což je samozřejmě jen hypotéza postavená na vratkých základech, vyrovnaly by se české náklady německým „už“ zhruba v roce 2075.

Jde samozřejmě pouze o jeden parametr, nicméně i tak z něj vyplývá, že ČR stále patří do východního pásu zemí unie s výrazně podprůměrnými pracovními náklady. Zachovává si tak stále konkurenční výhodu v podobě levnější a současně kvalifikované pracovní síly.

Nejnižší hodinové pracovní náklady má, stejně jako o rok dříve, Bulharsko, kde dosahovaly 8,2 eur, a byly tak ve srovnání s Českem poloviční. Zajímavý byl i vývoj nákladů na Slovensku, kde jsou o necelých pět procent nižší než u nás.

Na druhé straně řebříčku stojí Lucembursko, kde hodina práce stojí více než 50 eur, či Dánsko s necelými 47 eury.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český zaměstnanec je desátý nejlevnější v Unii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.