Eurozóna: Dvourychlostní říjnová ekonomika

Analýza
Průzkum PMI pro eurozónu pro letošní říjen vykresluje dvourychlostní ekonomiku, kdy se průmyslu nadále daří, zatímco sektor služeb je zasažen restrikcemi spojenými s koronavirem. Složený PMI indikátor, jenž mapuje aktivitu v ekonomice eurozóny jako celku, klesl pod úroveň padesáti bodů, což v metodice tohoto průzkumu znamená pokles ekonomické aktivity.
Říjnový PMI průzkum ukazuje, že zpracovatelskému průmyslu se v eurozóně i nadále daří a klíčovým tahounem je v tomto ohledu německý průmysl. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pod tímto povrchem se ale odehrávají dva odlišné příběhy: Zatímco aktivita v sektoru služeb klesá pod tíhou omezení souvisejících s koronavirem, tak zpracovatelský průmysl si udržuje růst a situace se zde dokonce dále zlepšila. Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v říjnu dle předběžných výsledků klesl z úrovně 50,4 na 49,4, což je nejnižší úroveň za uplynulé čtyři měsíce.

Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity a říjnový PMI průzkum tak indikuje, že ekonomická aktivita v eurozóně začala na počátku závěrečného čtvrtletí letošního roku klesat. Detailní pohled ovšem ukazuje rozdílný vývoj ve zpracovatelském průmyslu a ve službách. Na sektor služeb dopadají omezení související s druhou vlnou pandemie, aktivita klesá a hodnocení podmínek v tomto klíčovém sektoru ekonomiky eurozóny je nejslabší za uplynulých pět měsíců.

Na druhou stranu zpracovatelský průmysl, na nějž nová omezení spojená s koronavirem zatím přímo nedopadají, pokračuje v růstu a v říjnu samotném se situace dokonce dále zlepšila, když dle ukazatelů PMI rostla výroba nejrychleji od února 2018 a nové zakázky dokonce nejrychleji od ledna uvedeného roku. Celkově složený indikátor PMI pro eurozónu klesl v říjnu o něco mírněji, než se čekalo, když tržní odhad činil 49,2.

PSALI JSME:
Ekonomická nálada v eurozóně v září rostla. V říjnu už to ale platit nemusí

Rozevírání nůžek mezi službami a průmyslem je ale očividné a dlouhodobě není udržitelné: Buď se v následujících týdnech podaří dostat vývoj pandemie pod kontrolu a omezení dopadající na služby bude možno postupně uvolňovat, což podnikatelům ve službách pomůže, anebo problémy ve službách začnou skrze slabší poptávku dopadat i na průmyslové výrobce.

Na druhou stranu je ale z pohledu průmyslu i nadále velmi pozitivní, že na rozdíl od jara, kdy probíhala první vlna pandemie, nedochází k uzavírkám podniků ani hranic, takže průmyslová výroba a mezinárodní obchod fungují v mnohem lepších podmínkách, než tomu bylo na počátku letošního jara.

Konkrétně PMI průzkum pro německý zpracovatelský průmysl hlásí fakticky excelentní výsledek, když výroba letos v říjnu dle tohoto průzkumu rostla nejrychleji od února roku 2011. Říjnový PMI průzkum ukazuje, že zpracovatelskému průmyslu se v eurozóně i nadále daří a klíčovým tahounem je v tomto ohledu německý průmysl.

PSALI JSME:
Průmysl má šanci vypořádat se s druhou vlnou koronaviru lépe, než některá odvětví služeb

To je dobrá zpráva i pro středoevropský region včetně české ekonomiky, neboť tuzemští průmysloví výrobci jsou s německým průmyslem významně provázáni. Na druhou stranu ale i pro středoevropský region a zejména pro českou ekonomiku platí, že i zde sektor služeb pociťuje výrazný dopad omezení souvisejících s koronavirem a tato nepříznivá situace bude trvat přinejmenším po několik dalších týdnů.

Podobně jako tomu bylo na jaře, tak i nyní je pro vývoj v dalších měsících klíčové, jak se bude dařit dostat pandemii pod kontrolu a jak se bude vyvíjet situace na straně souvisejících omezení. Českou ekonomiku a stejně tak eurozónu v závěrečném čtvrtletí letošního roku nejspíše čeká mezikvartální pokles HDP, hloubka takového poklesu ale bude záviset právě na vývoji na poli pandemie.

Dobrou zprávou ale je, že v říjnu se evropskému průmyslu dle průzkumu PMI dařilo velmi dobře, takže celkové výkyvy v ekonomické aktivitě by v závěru letošního roku nemusely být tak dramatické, jako tomu bylo v letošním druhém čtvrtletí.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lepší PMI navzdory slabým zakázkám a stále nízká nezaměstnanost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.