Inflace zatápí celé EU

Názor
Z dnes zveřejněných údajů Eurostatu vyplývá, že se zvýšenými inflačními tlaky se potýkají všechny země Evropské unie. Průměrná inflace v EU v březnu dosáhla 7,8 procenta, v eurozóně byla jen o málo nižší, a sice 7,4 procenta.
Napříč unií zdražují i potraviny, které reagují na napětí na komoditních trzích. Zdražuje především pečivo, ale příliš pozadu v EU už nezůstávají ani ceny masa. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČR je aktuálně zemí s třetí nejvyšší inflací (11,9 %) v celé unii. První dvě příčky obsadili dva pobaltští členové eurozóny, a sice Litva (15,6 %) a Estonsko (14,8 %). Nejnižší inflace je naproti na Maltě (4,5 %), ale i tam výrazně překračuje cíl Evropské centrální banky (ECB).

Podobně jako v případě ČR jsou hlavní příčinou vysoké inflace drahé energie včetně pohonných hmot, s nimiž se jednotlivé země potýkají už od loňského roku.

Trend zdražování energií se v ČR projevil se zpožděním – a o to důrazněji, takže jeho hlavní vlnu pociťujeme až od začátku letošního roku, zatímco ve velké části Unie prudce plyn a elektřina zdražovala už od zhruba poloviny loňského roku.

PSALI JSME:
Inflace trhá rekordy. Dramaticky zdražují i potraviny

Napříč unií zdražují i potraviny, které reagují na napětí na komoditních trzích. Zdražuje především pečivo, ale příliš pozadu v EU už nezůstávají ani ceny masa.

Jestli se v něčem situace v ČR i nadále vymyká od evropského inflačního trendu, tak je to krom zpoždění u energií, prudké zdražování oblečení a obuvi, které v jiných zemích unie rozhodně nevidíme.

V březnu už byly u nás ceny oblečení meziročně vyšší o 19 procent, obuv zdražila o 15 procent, zatímco v celé unii vzrostly tyto cen jen o 2,7 procenta, respektive 2,2 procenta.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB varuje před propadem životní úrovně lidí v Česku

A minimálně ještě jeden rozdíl v inflačním vývoji v ČR a zbytku unie lze snadno a rychle najít, a sice v oblasti HORECA. Na rozdíl od poměrně umírněného zdražování v EU ceny v českých restauracích a ubytovacích zařízeních jdou velmi rychle nahoru. V restauracích meziročně už o 15 procent, zatímco v celé EU jen o pět.

Zatímco některé centrální banky se s aktuální inflací snaží bojovat prostřednictvím vyšších úrokových sazeb, ECB svoji pozici zatím nijak výrazně nemění. Sice ukončila protipandemický nákupní program dluhopisů, nicméně ve svém původním kvantitativním uvolňování pokračuje.

Ke zvýšení sazeb se odhodlá zřejmě až ve druhé polovině roku, kdy by podle finančních trhů mohla zvýšit svoji aktuální negativní depozitní sazbu zhruba třikrát, vždy o 25 základních bodů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB: Místo jestřábího tónu opatrné závěry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Mají solární panely a tepelná čerpadla smysl? Analýza dává důkaz

Analýza
Domácnosti, které si pořizují fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, v drtivé většině případů opravdu uspoří a dočkají se výrazného snížení spotřeby. Vyplynulo to z analýzy, kterou na vzorku téměř 2,5 tisíce zákazníků zpracovala společnost ČEZ Prodej. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mají výsledky k dispozici.