Inflace zatápí celé EU

Názor
Z dnes zveřejněných údajů Eurostatu vyplývá, že se zvýšenými inflačními tlaky se potýkají všechny země Evropské unie. Průměrná inflace v EU v březnu dosáhla 7,8 procenta, v eurozóně byla jen o málo nižší, a sice 7,4 procenta.
Napříč unií zdražují i potraviny, které reagují na napětí na komoditních trzích. Zdražuje především pečivo, ale příliš pozadu v EU už nezůstávají ani ceny masa. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČR je aktuálně zemí s třetí nejvyšší inflací (11,9 %) v celé unii. První dvě příčky obsadili dva pobaltští členové eurozóny, a sice Litva (15,6 %) a Estonsko (14,8 %). Nejnižší inflace je naproti na Maltě (4,5 %), ale i tam výrazně překračuje cíl Evropské centrální banky (ECB).

Podobně jako v případě ČR jsou hlavní příčinou vysoké inflace drahé energie včetně pohonných hmot, s nimiž se jednotlivé země potýkají už od loňského roku.

Trend zdražování energií se v ČR projevil se zpožděním – a o to důrazněji, takže jeho hlavní vlnu pociťujeme až od začátku letošního roku, zatímco ve velké části Unie prudce plyn a elektřina zdražovala už od zhruba poloviny loňského roku.

PSALI JSME:
Inflace trhá rekordy. Dramaticky zdražují i potraviny

Napříč unií zdražují i potraviny, které reagují na napětí na komoditních trzích. Zdražuje především pečivo, ale příliš pozadu v EU už nezůstávají ani ceny masa.

Jestli se v něčem situace v ČR i nadále vymyká od evropského inflačního trendu, tak je to krom zpoždění u energií, prudké zdražování oblečení a obuvi, které v jiných zemích unie rozhodně nevidíme.

V březnu už byly u nás ceny oblečení meziročně vyšší o 19 procent, obuv zdražila o 15 procent, zatímco v celé unii vzrostly tyto cen jen o 2,7 procenta, respektive 2,2 procenta.

PSALI JSME:
Guvernér ČNB varuje před propadem životní úrovně lidí v Česku

A minimálně ještě jeden rozdíl v inflačním vývoji v ČR a zbytku unie lze snadno a rychle najít, a sice v oblasti HORECA. Na rozdíl od poměrně umírněného zdražování v EU ceny v českých restauracích a ubytovacích zařízeních jdou velmi rychle nahoru. V restauracích meziročně už o 15 procent, zatímco v celé EU jen o pět.

Zatímco některé centrální banky se s aktuální inflací snaží bojovat prostřednictvím vyšších úrokových sazeb, ECB svoji pozici zatím nijak výrazně nemění. Sice ukončila protipandemický nákupní program dluhopisů, nicméně ve svém původním kvantitativním uvolňování pokračuje.

Ke zvýšení sazeb se odhodlá zřejmě až ve druhé polovině roku, kdy by podle finančních trhů mohla zvýšit svoji aktuální negativní depozitní sazbu zhruba třikrát, vždy o 25 základních bodů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB: Místo jestřábího tónu opatrné závěry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.