Evidence skutečných majitelů: Nejasnosti kolem společného jmění manželů

Před půl rokem nabyl účinnosti nový zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů. Jednou z nejasností, kterou nová legislativní úprava přinesla, je otázka, zda zapisovat či nezapisovat manžela či manželku jako skutečného majitele v případě nezúženého společného jmění manželů. Podle odborníků to s ohledem na smysl a účel zákona není nezbytně nutné a v některých případech ani vhodné.
Striktním jazykovým výkladem by v evidenci skutečných majitelů firem měli být zapisováni oba manželé. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnosti, které řádně a včas zapsaly své skutečné majitele před 1. 6. 2021, musí ověřit, že takovýto zápis odpovídá současným požadavkům právní úpravy a případně zápis v evidenci opravit. Společnosti, které musejí provést takovouto opravu zapsaných údajů, měly dle zákona o evidenci skutečných majitelů stanovenou lhůtu do 1. 12. 2021 k bezplatnému zajištění souladu zapsaných údajů s novým zákonem.

Při striktním výkladu zákona platí, že, je-li podíl ve společnosti (včetně akciového podílu, pozn. aut.) součástí společného jmění manželů, tak manžel osoby, která je společníkem či akcionářem s relevantně velkou účastí v právnické osobě (zpravidla vyšší než 25 %) a je v pozici koncového příjemce, naplňuje zákonnou definici skutečného majitele společnosti. Striktním jazykovým výkladem by v evidenci skutečných majitelů měli být zapisováni oba manželé.

„Tento výklad se jeví jako přepjatě formalistický a jako krajně nepraktický. Ministerstvo spravedlnosti, gestor předmětného zákona, vyjádřilo svůj odborný názor, že ačkoli z formálního hlediska takovýto manžel skutečným majitelem společnosti je a lze jej zapsat do evidence skutečných majitelů, není s ohledem právě na smysl a účel zákona nezbytné takovýto zápis provést, “ informoval naši redakci advokát a partner společnosti Moore Legal CZ Jan Kubica.

Skutečnost, že manžel není v evidenci skutečných majitelů zapsán, by tedy neměla vést k zahájení řízení o nesrovnalosti. „Během půl roku účinnosti nového zákona jsme se nesetkali se situací, že by bylo takové řízení zahájeno,“ dodal Kubica, který zároveň nedoporučuje zapsat manžela jako společníka v obchodním rejstříku a využít tak služby automatického průpisu do evidence skutečných majitelů při zakládání společností, a to vzhledem k právním a daňovým dopadům a komplikacím.

Podle Michaela Dobrovolného, manažera společnosti Smart Companies ze skupiny Apogeo Group, povinnost zapsat skutečného majitele do evidence nesplnilo „obrovské množství firem“. „Mnohé ze společností jsou z tohoto důvodu reálně paralyzovány, např. nemohou konat valné hromady a to ani formou notářského zápisu, nemohou vyplácet zisk skutečným majitelům a jsou ohroženy sankcemi,“ sdělil Dobrovolný redakci FAEI.cz.

Také banky jim podle Dobrovolného z důvodu nesplnění povinnosti zaevidovat skutečného majitele, nezřídka zavírají účty. „Na druhou stranu si firmy nezřídka stěžují, že úřady s evidencí samy téměř vůbec nepracují a ani evidence rozhodně stále nefunguje tak jak má – například, že jim samovolně zmizely záznamy z této evidence, ačkoliv je řádně provedly a zaplatily nemalé soudní poplatky, nebo se záznamy samovolně bez jejich vůle vadně změnily,“ upozornil manažer společnosti Smart Companies.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek