
Snížení emisí CO₂ o 90 % do roku 2040 je nejen nerealistické, ale přímo nebezpečné. Neexistují totiž konkrétní opatření, jak těchto ambiciózních cílů dosáhnout, aniž by to vedlo k masivnímu úpadku průmyslu. Josef Středula, předseda ČMKOS, varuje: „Evropská komise opět ignoruje realitu. Místo strategické podpory firem přináší jen další regulace, které zvýší náklady podniků a ohrozí miliony pracovních míst.“
Konec evropské konkurenceschopnosti?
Jedním z největších problémů Clean Industrial Deal je ignorace globální konkurence. Zatímco Evropa zavádí přísná ekologická opatření a zvyšuje náklady na výrobu, zbytek světa – včetně USA a Číny – tyto kroky neprovádí ve stejném rozsahu. Evropští výrobci se tak ocitají v nevýhodě a jsou nuceni přesouvat výrobu do zemí s nižšími náklady.
Podle Jiřího Horeckého, prezidenta KZPS, je to špatná cesta: „Evropa se sama připravuje o svou průmyslovou základnu. Bez reálné podpory inovací a snižování byrokratické zátěže bude konkurenceschopnost firem v EU neudržitelná.“
Evropská komise ignoruje varovné signály
Kritika ze strany podnikatelů a odborů není ničím novým. Otevřené dopisy adresované Petru Pavlovi, prezidentovi ČR, a Ursule von der Leyen, předsedkyni Evropské komise, upozorňují, že současná cesta povede k masivní nezaměstnanosti a ekonomickému propadu EU. Navzdory tomu Evropská komise zatím neprojevila ochotu vést otevřený dialog o úpravě strategických cílů.
Jedním z nejvíce problematických aspektů je financování přechodu na nízkouhlíkové hospodářství. Namísto snižování administrativních překážek a podpory technologických inovací se Brusel zaměřuje na dotační mechanismy, které jen dále deformují tržní prostředí.
Evropa na křižovatce
Situace, které dnes čelí evropský průmysl, není pouze technickým problémem, ale otázkou přežití ekonomiky celého kontinentu. Politická rozhodnutí, která nejsou podložena realistickými analýzami, mohou mít fatální důsledky pro životní úroveň milionů Evropanů.
Pokud Brusel rychle nezmění kurz a nezačne naslouchat hlasům průmyslníků a odborářů, může být současná ekonomická krize pouze začátkem mnohem hlubšího propadu, který Evropu na dlouhá desetiletí odsoudí do role průmyslového skanzenu.
Co je potřeba změnit?
KZPS a ČMKOS v otevřeném dopise Evropské komisi i prezidentovi ČR navrhují konkrétní opatření, která by mohla pomoci zabránit kolapsu evropského průmyslu:
– Revize klimatických cílů – Evropská unie by měla přehodnotit své emisní závazky a přizpůsobit je reálným ekonomickým a technologickým možnostem.
– Podpora inovací místo regulací – Místo administrativních restrikcí je potřeba masivně investovat do výzkumu a vývoje nových technologií.
– Zajištění energetické bezpečnosti – Evropa musí diverzifikovat svůj energetický mix a přestat diskriminovat jádro, plyn či uhlí, které jsou klíčové pro stabilní dodávky energie.
– Zastavení dotačních závodů mezi státy EU – Nekontrolované dotace vytvářejí nerovnováhu mezi členskými státy a ohrožují rovné podmínky na jednotném trhu.
– Ochrana pracovních míst a sociální stability – Přechod na nové technologie nesmí znamenat masivní propouštění. Je nutné investovat do rekvalifikačních programů.
Přitom řešení je snadné
1) odstoupit od Pařížské dohody
2) zrušit Green Deal
3) zrušit emisní povolenky
4) vyvodit osobní odpovědnost za škody v CR Niedermayer, Bursík, Hladík a spol. a na úrovni EU všichni komisaři za posledních 10 let a samozřejmě spolu s úředníky v Bruselu
Tak takhle ne soudruzi! Jednou celoevropský sjezd stanovil úkoly a cíle a vaším jediným úkolem je držet hubu a krok a splnit a ještě překročit tyto stanovené cíle. A nesnažte se naše Europolitbyro osočovat z nereálných cílů! Pamajtujte, že řečeno s klasikem : Jen ten malý, kdo má malý cíl!“. My ten svět dohoníme a předhoníme! Nebo možná jenom dohoníme, aby si nevšimli, že máme holej zadek! Tak hurá ke strojům! Čest!
Škoda, že tyto inteligentní myšlenky prosazují lidé, které většina občanů považuje za kariéristické darmošlapy.
To není o politické slepotě. Bruselské politbyro moc dobře ví co dělá. Je to záměr zničit Evropu, ožebračit jeho obyvatelstvo a dostat ho pod totální elektonickou kontrolu. Přejí si to bohatí a mocní hlavouni z WEF, kteří proto znovu do čela Evropské komise protačili do morku kostí zkorumpovanou Uršulu Lejnovou. Ta až moc často navštěvuje fóra WEF, kde dostává instrukce. K pochopení o co tu jde si stačí připomenou výrok šéfa WEF „Nebudete nic vlastnit a budete šťastni“.
To je k mému překvapení od zbytečníka Středulového snad první a zatím jediné prohlášení, pod které bych se podepsal.
Výjimečně racionální nadpis i legenda, jediná cesta je ven z NATO a EU, jinak se bude naše historie opakovat- nebo ji budoucnost i překoná-zcela zmizíme, anihilace hmoty..