Exekutoři se snaží zařídit si jisté miliony pod rouškou ochrany dlužníků

Dlužníkům není často co brát, ministerstvo spravedlnosti ořezalo odměny za vymáhání, tak se někteří exekutoři snaží zařídit si jisté příjmy jinde. Od věřitelů, i těch státních a veřejných. Patrné je to z novely exekučního řádu, kterou v říjnu předložila skupina pirátských poslanců.
Ilustrační foto: Pixabay

Nejde ovšem jen o často skloňovanou tzv. teritorialitu, ale také o uzákonění toho, že by věřitelé, včetně státních a veřejných institucí, platili nevratné zálohy exekutorům za případy v běhu, i když by ale nic nevymohli. A o tom se už moc nemluví, to se snaží protlačit jaksi v tichosti.

Věřitelé by přitom ani nemohli dát případy k jiným, úspěšnějším exekutorským úřadům, ani pokud by se věci u toho stávajícího nehýbaly.

Vláda sice tzv. místní příslušnost nedoporučila, ale o návrhu na to, aby všichni exekutoři měli své jisté, tedy počet dlužníků v lokalitě i zálohy od věřitelů, bude jako o poslaneckém návrhu jednat Sněmovna.

PSALI JSME:
Špatná zpráva pro věřitele: Exekuce ztrácejí účinnost

Za převzetí spisů žádal 188 miliónů

JUDr. Jiří Janečka, Ph.D. Reprofoto: wiki.pirati.cz

Princip, jak pod praporem dobrých úmyslů ulevit dlužníkům, nyní postavit exekutorům nový penězovod, je dobře vidět na plzeňském případu pohledávek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která měla ve vymáhání pohledávky u Exekutorského úřadu Plzeň-Jih. Ten před pěti lety převzal exekutor JUDr. Jiří Janečka, člen Pirátské strany.

Od VZP poté nárokoval desítky miliónů korun jen proto, že si pojišťovna vybrala jiného exekutora a žádala, aby mu Janečka spisy s jejími pohledávkami předal. Změnu exekutora zatím umožňuje věřiteli § 15 odst. 5 exekučního řádu. Důvody soud nezkoumá.

Janečka za předání 24 tisíc spisů jinému soudnímu exekutorovi požadoval po pojišťovně 7865 Kč za každý předaný exekuční spis, tedy 188 760 000 Kč. To jen za to, že byl jmenován do úřadu, převzal neukončené spisy po předchozím exekutorovi, žádné peníze pro věřitele nevymohl a tyto spisy předal jinému exekutorovi.

PSALI JSME:
Vymáhání dlužné půjčky může jít do exekuce i bez soudu

Zálohy předem

Krajský soud v Brně ve svém usnesení při aplikaci tohoto ustanovení ale uvádí, že v případě změny soudního exekutora podle § 15 odst. 5 exekučního řádu jde o zákonný nárok oprávněného, jemuž exekuční soud vyhoví bez dalšího.

Jenže novela exekučního řádu by to změnila. Věřitel, v tomto případě VZP, by jen tak „svého“ exekutora vyměnit nemohla, ale musela by se řídit místní příslušností.

Exekutorům by přitom věřitelé museli platit zálohy předem. Někteří, hlavně menší exekutorské úřady (de facto firmy) by tak měli své jisté.

PSALI JSME:
Exekutoři se zahojí také na nemocenské či důchodu

Diskuse na internetu

Janečka se na přípravě pirátské novely podílel a povinnost poučit oprávněného o možnosti navrhnout změnu exekutora ze zákona navrhuje vypustit. Tím by mu exekuční spisy zůstaly v úřadu a mohl by oprávněným vyměřovat zálohy na náklady exekuce bez rizika, že oprávněný pod tlakem vysoké výše vyměřených záloh navrhne změnu exekutora.

Exekutor může po oprávněném požadovat zálohu až do výše poloviny odměny jako by pohledávku vymohl a k tomu ještě paušální náhradu 3500 Kč za každý spis. Při průměrné pohledávce 80 tisíc korun by záloha činila 9 500 Kč + DPH za každou exekuci. Janečka by si tak jen na spisech VZP mohl přijít na 275 880 000 Kč.

Janečka se k tomu odmítl novinářům písemně vyjádřit. Ve svém stanovisku doporučuje, aby byl oslovován „pane doktore“ a odkazuje na diskuzní fórum své strany. „Pokud jde o mou činnost v Pirátské straně, tak v této jsou diskuse vedeny otevřeně na internetovém fóru strany, kam není problém vstoupit. Otázku nákladů v případě zavedení tzv. teritoriality soudních exekutorů jsme tam řešili opakovaně,“ uzavřel Janečka.

PSALI JSME:
O práci exekutora není zájem a vymahatelnost klesá

Má nebo nemá být exekutor podnikatel?

„Je třeba si uvědomit, že soudní exekutor je podle zákona úřední osobou, tedy orgánem veřejné moci, kterou exekuční a další činností pověřil stát. Stát přenesl část své moci právě na tyto osoby. Při výkonu státní moci je přitom obvyklé, aby orgány nebo osoby, které tuto moc vykonávají, byly určeny pravidly o místní příslušnosti,“ uvádí pirátský poslanec Lukáš Kolářík. Podle něho jde hlavně o to „přerušit nežádoucí obchodní vztahy mezi institucionálními věřiteli a exekutory. „Exekutor prostě není podnikatel-obchodník,“ tvrdí.

Domnívá se, že sloučením spisů dojde ke snížení finanční zátěže celého procesu, což ušetří dlužníkům peníze. „To bez automatizovaného výběru exekutora neuděláte,“ vysvětluje Kolářík. Navrhuje, aby tzv. teritorialita byla na úrovni kraje, čímž podle něj bude docházet k automatickému výběru exekutora pomocí tzv. kolečka, jako je to u insolvenčních správců.

„Kromě jednodušší komunikace mezi exekutorem a dlužníkem a nižších výdajů na vymáhání má zákon ulevit i dotčeným institucím, jako jsou zaměstnavatelé, katastr nemovitostí nebo banky, kterým odpadne množství zbytečné administrativy. Celkově dojde ke snížení nákladů celé společnosti a omezení šedých a černých zón ekonomiky, kam se dlužníci často uchylují. Tento princip je uplatňován v celé Evropě s výjimkou Česka a Nizozemí,“ konstatuje Kolářík.

Nutno dodat, že po celou dobu snah o regulaci exekucí naráží věc na schizofrenní postavení exekutorů, kdy na jednu stranu jsou úředníci s pravomocemi státu, ale stát z nich zároveň udělal podnikatele, aby se snažili být úspěšní. A tak máme soudní soukromé exekutory. Když totiž dluhy v 90. letech vymáhali opravdu soudní, státní úředníci, tak se úspěšnost pohybovala jen kolem tří procent.

Poznámka redakce: Asistent poslance Lukáše Koláříka, pan Bc. Daniel Galuszka, se 14. 11. 2018 obrátil na redakci FAEI.cz s žádostí o upřesnění článku. Citujeme v plném znění: „Předně, pirátský návrh v sobě nemá povinné zálohy. Ty se objevují až ve vládním návrhu Ministerstva spravedlnosti z pera pana ministra Kněžínka. Rovněž je možné změnit exekutora při jeho nečinnosti.“

Zavřít reklamu ×
  1. To je na zkouřenky ta pravá pirátská odměna 🙂 snad už nikdo nepochybuje, na jakou stranu pirátství to hráli. Možná přístě vyhrajou vyhrajou volby, když se přejmenujou třeba na Loupežníky.

    • Autor článku to bohužel trošku popletl, povinnou zálohu návrhuje ve svém návrhu ministerstvo spravedlnosti ne Piráti.

      • Zřejmě jste četl tzv. mezi řádky. V textu není žádná věta, která by tvrdila, že „Piráti navrhují povinnou zálohu“.

      • Kde je v textu uvedeno, že „v pirátském návrhu není možnost změnit exekutora v případě jeho nečinnosti“?

    • Rovněž tak je chybně uvedeno, že v pirátském návrhu není možnost změnit exekutora v případě jeho nečinnosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.