
A tak ani liknavé zvýšení bonusových úrokových sazeb pro spořitele z 0,4 na 0,75 procenta do 250 tisíc korun, o kterém banka dva týdny přemýšlela, nečiní ze spořicího účtu Air Bank při pětiprocentní inflaci žádnou výhru.
Vzkaz klientům „Ať se daří vám i vašim úsporám“ tak asi nelze brát úplně vážně. V aktuálním žebříčku nemá banka ani po zvýšení bonusového tarifu šanci dostat se mezi tři nejlepší nabídky na trhu. V dopisu klientům ale naznačuje, že nynější navýšení sazby nemusí být poslední.
Od 25. října ale zamíchá pořadím internetová Expobank CZ, která nabízí na běžném účtu všem stávajícím i novým klientům úročení celého zůstatku sazbou 1,4 procenta. Na rozdíl od Air Bank se jí tak daří vrátit se na pomyslné stupně vítězů za Trinity Bank, která za stejných podmínek nabízí 1,58 procenta.
Odborníci na druhou pozici v tabulce nejlepších spořicích účtů vehementně umisťují Monetu Money Bank se sazbou 1,5 procenta do milionu korun, ale podmínka ukládat měsíčně 20 tisíc korun plus pět finančních operací vyřazuje ze soutěže hned několik cílových skupin – například důchodce nebo studenty.
Ať již jsou úroky komerčních bank jakékoli, přesto měly podle statistiky České národní banky k 1. září české domácnosti na převážně neúročených běžných účtech neuvěřitelných 1,75 bilionu korun a toto číslo neustále roste.
Neochotu domácností dlouhodoběji investovat potvrzuje skutečnost, že na nevázaných vkladech, které si mohou okamžitě bez sankcí vyzvednout, leží 2,6 bilionu korun z celkových 3,1 bilionu korun úspor. Jen v posledním sledovaném měsíci srpnu si české domácnosti navýšily úspory o 11,5 miliardy korun.