Firma může sledovat vaši komunikaci. Ale musí vám to říct

V tuzemsku již dávno platí to, k čemu nedávno došel Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Zaměstnanci musí předem vědět, že je zaměstnavatel sleduje. Ten přitom musí používat pouze „přiměřené způsoby“.

Firma může sledovat vaši komunikaci. Ale musí vám to říct. Foto: Pixabay

Rumunský inženýr Bogdan Barbulescu přišel v roce 2007 o práci, když chatovací službu Yahoo Messenger používal nejen ke komunikaci se zákazníky, ale také s rodinnými příslušníky. Věděl přitom, že firemní počítač nesmí používat k soukromým účelům. Zaměstnavatel shromáždil celkem 45 stran Barbuleskovy soukromé komunikace.  Ten svoji obhajobu a následné stížnosti stavěl na tom, že společnost jej „špehovala“ a porušila jeho práva na „soukromý život a korespondenci“. U soudů v Rumunsku s tím ovšem nepochodil, stejně jako z počátku ve Štrasburku u ESLP. Informoval o tom server České noviny.

ESPL se nakonec postavil na stranu propuštěného, když konstatoval, že rumunská justice nechránila jeho právo na soukromí a nezajistila „spravedlivou rovnováhu mezi jednotlivými zájmy“. Loni přitom štrasburský soud věc uzavřel s tím, že zaměstnavatel sice narušil Barbuleskovo soukromí, ale že to zároveň byl přiměřený postup jak zjistit, zda plní své pracovní povinnosti.

Napříště již bude podobné soudy ve 46 státech Rady Evropy vázat aktuální rozsudek: „Pokud chce firma sledovat komunikaci pracovníků, musí je o tom a o míře sledování předem informovat“. K takovému kroku musí mít navíc „legitimní důvod“ a z případného zjištěného porušení povinností musí vyvodit mírnější důsledky, než je výpověď.

Na tuzemské poměry rozsudek prakticky nemá vliv, protože obdobná úprava v Česku již platí a soudy se podle ní řídí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru