Firmám se letos nové půjčky prodražily

Názor
Daleko nejvyšším tempem letos rostly úrokové sazby napříč segmenty na úvěrech pro nefinanční podniky. Zatímco hypoteční sazby pro čistě nové úvěry a sazby spotřebitelského financování vzrostly zhruba o 1,6 procentního bodu, respektive jeden procentní bod, tak firmám se nové půjčky prodražily v průměru o 3,7 procentního bodu.
Ve druhém kvartále letošního roku došlo podle Komerční banky k výraznému ochlazení poptávky po střednědobých a dlouhodobých investičních úvěrech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je dáno samozřejmě svižným tempem utahování měnové politiky, ale také donedávna silnou poptávkou po financování oproti předchozím dvěma letům. Od začátku roku se podnikům roční úrokové náklady, při stejném objemu, zvýšily zhruba o 18 procent v porovnání se současnými předpokládanými náklady odvíjejících se od sazeb, se kterými byly nové úvěry uzavřeny.

Nutno zmínit, že velká část objemu nových obchodů je buď na plovoucí bázi, nebo s fixací do jednoho roku. Nicméně vzhledem k předpokládanému vývoji tržních sazeb po zbytek roku by úroková zátěž těchto úvěrů mohla být ještě větší.

PSALI JSME:
Nezávislost na bankách. Podnikatelé a firmy sahají po alternativních způsobech financování

Změnu pozorujeme nejen v počtech nových úvěrů, ale také ve struktuře financování. Ve druhém kvartále letošního roku došlo k výraznému ochlazení poptávky po střednědobých a dlouhodobých investičních úvěrech, které se firmám výrazně prodražily. Na druhou stranu poptávka po krátkodobých, zejména provozních, úvěrech již od minulého roku strmě narostla.

Zájem o provozní financování v předchozím roce byl z velké části poháněn snahami firem naplnit sklady po uzavírkách. V současné situaci slouží nejspíše především k absorbování vysokých nákladů na vstupy pro výrobu, z tohoto pohledu mezi nejzranitelnější patří malé podniky.

PSALI JSME:
Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Atraktivní rozpětí mezi korunovým a eurovým financováním činící tři až šest procentních bodů dle délky splatnosti zase láká větší podniky k financování v eurech, zejména pokud jde o krátkodobé úvěry. Cizoměnové závazky přitom tvoří v přepočtu zhruba 38 procent celkového úvěrového portfolia pro firmy.

Poměr nevýkonných úvěrů pro nefinanční podniky spadl od začátku roku o 0,2 procentního bodu, což by napovídalo tomu, že se firmy zatím dokážou poprat s vyšší obsluhou dluhu. Česká národní banka by se tak měla méně strachovat o dopad úrokových sazeb na zdraví podnikových financí a více o tlumení inflace, která podle našich odhadů zamíří během letních prázdnin až k dvaceti procentům.

PSALI JSME:
Inflace se červenci nejspíše dostane ke 20 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.