Firmy budou propouštět, ale i nabírat. Péče o odcházející zaměstnance podrží i ty, kteří zůstanou

Přestože na českém trhu práce chybí více než 300 000 zaměstnanců, na konci letošního února bylo zároveň bez práce 311,5 tisíce lidí, což je o 84 tisíc více než vloni. Tento zdánlivý rozpor potvrzují i údaje Světového ekonomického fóra. Podle něj očekává v příštích pěti letech 43 procent firem snížení počtu svých zaměstnanců, 34 procent společností ale naopak předpokládá zvýšení jejich počtu.
Polovině uchazečů o zaměstnání trvá více než šest měsíců, než získají novou práci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jedno je jisté: Nejen kvůli ekonomickým dopadům pandemie covid-19, ale i zásluhou rostoucí digitalizace a automatizace napříč odvětvími prochází stále více společností zásadní transformací, nebo ji často plánují. Trh práce se proto zásadně mění.

Z údajů Českého statistického úřadu ovšem vyplývá, že 50 procent uchazečů o zaměstnání trvá více než šest měsíců, než získají novou práci. Tento čas se výrazně zkracuje v případě využití možností podporujících změnu kariéry, které se souhrnně označují jako outplacement.

Školení i psychodiagnostika

Tyto možnosti využívá stále více firem, které propouštějí. Zaměstnancům, kterých se musejí z různých důvodů zbavit, zajišťují servis spojený například se školeními, která ukáží, jak se neztratit na trhu práce. „Součástí outplacementu už není jen poradenství. Propuštění pracovníci získávají i nadstandardní služby v podobě psychodiagnostiky, kompletního přehledu o trhu práce či zjištění osobního potenciálu,“ říká Petr Vidmar, country manager personálně-poradenské společnosti Devire.

Službu, která firmám pomáhá zvládnout organizační změny spojené s propouštěním, nabízí i Manuvia, která se jinak specializuje na personální leasing. „Poskytujeme podporu firmám a jejím zaměstnancům s procesem propouštění. Zajišťujeme administrativní podporu a aktivně vyhledáváme nové zaměstnavatele,“ potvrzuje Ondřej Wysoglad, generální ředitel personální divize Manuvie.

Již v létě spustil Úřad práce ČR (ÚP ČR) národní projekt „Outplacement“, který přihlášeným zájemcům nabízí kromě individuální péče také celou řadu dalších aktivit, mimo jiné kariérové poradenství, školení v oblasti pracovního práva, finanční gramotnosti nebo třeba proškolení v oblasti takzvaných soft skills, tedy ‚měkkých dovedností‘.

„Úřad práce ČR pomůže prostřednictvím projektu zaměstnancům ještě v době, než o zaměstnání přijdou. Tedy dříve, než se dostanou do jeho evidence jako uchazeči o zaměstnání. Je ale nutné, aby se v případě zájmu o zařazení do projektu obraceli na ÚP ČR už tehdy, když jsou ve výpovědní době či jim výpověď hrozí,“ upozorňuje Viktor Najmon, pověřený zastupováním generálního ředitele ÚP ČR. Projekt má běžet až do 30. června 2022 a úřad má v jeho rámci k dispozici celkem 484 miliony Kč.

Jak potlačit syndrom přeživších

Méně známé a diskutované je, jak výrazně outplacement posiluje sebedůvěru a angažovanost zaměstnanců, kteří ve firmě zůstávají. „Během transformace společnosti i po ní dokážou programy outplacementu podpořit všechny zaměstnance, nejen ty propouštěné,“ uvádí svou zkušenost Zdeňka Kalenská, kariérní koučka a outplacement konzultantka z personální společnosti ManpowerGroup, divize Talent Solutions.

U těch, jichž se propouštění netýká, se podle odborníků často objevuje „syndrom přeživších“, neboli nedostatek motivace a angažovanosti v důsledku přetrvávající nejistoty, vyhoření z toho, že jsou zodpovědní za více práce, a/nebo obavy, že je ohroženo i jejich pracovní místo. To jsou stresory, které často nutí zaměstnance k odchodu z firmy.

Ve skutečnosti může jedno jediné procento snížení počtu zaměstnanců vést k 31procentnímu nárůstu fluktuace v následujícím roce. Přímo ve firmě a směrem k dalším zaměstnancům, kteří zůstávají, je i proto důležité férově komunikovat. Ať už individuálně nebo skupinově v rámci týmů. Správné načasování je na místě.

„Ostatním zaměstnancům tím dáváte jasný signál, že se o ně postaráte i v případě propouštění a zároveň podpoříte firemní atmosféru i udržení výkonnosti a kvality práce. Právě v tomto období se projeví a potvrdí silná firemní kultura. Ukáže se, jakým způsobem vaše společnost funguje, jaké má skutečné hodnoty. Dobře zvládnutý outplacement už jenom podpoří dobře nastavenou firemní kulturu,“ dodává Martina Jandečková, koučka a jednatelka vzdělávací společnosti MgC Group.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek