Touha po jistotách u lidí enormně vzrostla, práci mění jen neochotně

Podle aktuálních údajů o dubnové míře nezaměstnanosti, které byly včera zveřejněny Úřadem práce ČR, nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla o desetinu bodu na 4,1 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 297 876 zájemců o práci. Počet volných míst v dubnu vzrostl o 4 500 na 343 407 a jejich počet i nadále převyšuje počet evidovaných uchazečů o práci.
České veřejné rozpočty platí v rámci programů typu Antivirus lidi, kteří nepracují naplno, zatímco ve stavebnictví, se pracovní síly nedostává. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Počet uchazečů o zaměstnání je nižší, než prakticky za celé takřka devatenáctileté období od poloviny roku 1998 do poloviny roku 2017. Třetí měsíc v řadě se zvyšoval převis volných pracovních míst nad počtem uchazečů a dosáhl 45,5 tisíce, a byl tak nejvyšší od loňského srpna,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

To podle ekonoma svědčí o tom, že situace na trhu práce se v porovnání s loňskem stabilizuje, aniž přitom loni došlo k výraznějšímu propadu zaměstnanosti. „Z dlouhodobého hlediska – čistě dle statistických údajů – je situace na trhu práce stále nadprůměrně příznivá, což lze vzhledem k pandemické situaci považovat za malý zázrak,“ domnívá se Kovanda.

„Meziměsíční změny v míře nezaměstnanosti jsou zanedbatelné, přestože při současném stavu ekonomiky by přirozená nezaměstnanost měla být znatelně vyšší, a to zhruba mezi pěti až šesti procenty,“ informoval redakci partner společnosti Moore Czech Republic Radovan Hauk.

PSALI JSME:
Příjemné překvapení: Míra nezaměstnanosti v březnu mírně klesla

Podle něj je současná nízká a velmi nepřirozená nezaměstnanost je důsledkem vládních podpůrných programů. „Jakmile budou ukončeny, nezaměstnanost vzroste, a to i navzdory každoročnímu nástupu sezónních prací i přesunům části zaměstnanců do oborů, kde dnes lidé chybí,“ říká.

„Statistické údaje samy o sobě zakrývají skutečnost, že stále poměrně nízká úroveň míry nezaměstnanosti je výsledkem masivní podpory trhu práce na dluh z veřejných rozpočtů,“ doplňuje Kovanda.

Současně poukazuje na to, že české veřejné rozpočty platí v rámci programů typu Antivirus lidi, kteří nepracují naplno, zatímco ve stavebnictví, kde by naplno pracovat mohli – a stát by tak nemusel za jejich mzdu utratit ani korunu – se pracovní síly nedostává.

Podle Kovandy například stavebnictví naráží na zoufalý nedostatek vhodné pracovní síly, zejména agenturních pracovníků z Ukrajiny, Balkánu a dalšího zahraničí. Ti odešli loni v souvislosti s propuknutím pandemie a zatím se nevracejí.

PSALI JSME:
Počet nezaměstnaných klesá. Program Antivirus můžeme ukončit

„Tato situace není už střednědobě udržitelná,“ tvrdí Kovanda s tím, že nedostatek pracovní síly ve stavebnictví se projeví nižší úrovní výstavby, například v oblasti výstavby rezidenční, což podle něj ještě zesílí tlak na růst cen bydlení.

„Zkušenost z pandemie otřásla jistotami lidí a nyní pozorujeme poměrně silný trend neochoty kvalifikovaných lidí měnit práci,“ sdělil redakci Jacek Kowalak, generální ředitele české pobočky společnosti Randstad. „Přetáhnout kvalitní odborníky odjinud není snadné a velmi často to vůbec není otázka peněz, ale spíše touhy lidí po jistotách, která enormně vzrostla,“ dodává.

Podle Františka Boudného, ředitele personální agentury Předvýběr.CZ , je už ale znát, že se ekonomika oživuje: „Firmy nabírají zaměstnance jako o závod. V posledních měsících jsme zaznamenali opravdu velký nárůst poptávky po nových zaměstnancích.“

Zaměstnavatelé jsou podle Boudného optimističtí, sektor IT nebo stavebnictví docela šlapou, a s očekávaným rozvolňováním protiepidemických opatření se i firmy v gastru a cestovním ruchu připravují na letní sezónu. „Přesto předpokládám, že na podzim nezaměstnanost ještě trochu poporoste,“ sdělil Boudný redakci FAEI.cz.

PSALI JSME:
Nejvyšší nezaměstnanost od roku 2017

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost dále mírně klesla

Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl v souladu s naším očekáváním o další desetinu na 3,2 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 235 468. I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny, tak český trh práce …

Reálné mzdy prudce padají

Podle očekávání se průměrná mzda za první čtvrtletí letošního roku zvýšila o 7,2 %. Na první pohled vysoké číslo, které ovšem výrazně zaostává za vývojem inflace. Proto reálná průměrná mzda tentokrát poklesla o 3,6 %.

Sezónní práce snižují počty nezaměstnaných

Nezaměstnanost v ČR v květnu dále klesla na 3,2 procenta, což bylo ovšem dáno jen sezónním vývojem. S náběhem prací v zemědělství, stavebnictví a některých službách na jaře výrazně roste poptávka po pracovnících, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB