Strach o práci. Pojištění na ztrátu zaměstnání raketově roste

Obava ze ztráty zaměstnání a z propadu finančního zajištění domácnosti se rozšiřuje mezi stále více lidí. Potvrzují to aktuální data BNP Pasibas Cardif Pojišťovny, které se týkají růstu pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání. Jde o desítky procent měsíčně.
Míra nezaměstnanosti postupně poroste i přes státní podporu a s jejím ukončením počet registrovaných nezaměstnaných může poskočit až o dvě třetiny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koronavirová pandemie zesílila obavu značné části české populace, že přijde o zaměstnání a neuživí kvůli tomu svou rodinu. Má to zásadní dopady na pojištění půjček právě kvůli riziku ztráty práce. A obava je na místě. Podle aktuálních dat nezaměstnanost v Česku pomalu narůstá.

Společnost BNP Paribas Cardif Pojišťovna eviduje za loňský říjen více než padesátiprocentní nárůst pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání. V lednu to je dokonce o zhruba sedmdesát procent více.

„Mnoho zaměstnavatelů, které postihl pokles zakázek v souvislosti s covid-19, se v loňském roce ještě snažilo situaci ustát. Například optimalizovali chod firmy bez propouštění. Tomu se ale při pokračujícím omezení ekonomiky letos mnoho z nich nevyhne. Mnoho zaměstnanců tak o svoji práci přijde a zdaleka ne každý najde obratem odpovídající pracovní pozici a ohodnocení u jiného zaměstnavatele,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

PSALI JSME:
Udrží Češi hypotéky? Letos většina ano, ale příští rok mohou mnohým zůstat oči pro pláč

Budu mít na hypotéku?

Lidé pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry. „Data BNP Paribas Cardif Pojišťovny ukazují, že došlo k meziročnímu nárůstu pojišťovaných úvěrů pro případ ztráty zaměstnání o více než 70 procent, a to jak u hypoték, tak i u spotřebitelských úvěrů,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

„Celkově sledujeme růst zájmu o pojištění schopnosti splácet a v současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a stabilního příjmu,“ dodává.

Dalším důvodem růstu zájmu o pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání je, že stále větší část populace si začíná uvědomovat, že nemá dostatečné rezervy na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů – pokud přijdou o pravidelný příjem.

Bez práce 4,4 procenta

Nezaměstnanost v Česku se přitom v lednu zvýšila na 4,4 procenta. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová. V prosinci byla nezaměstnanost o čtyři desetiny nižší. „Nezaměstnanost máme 4,4 procenta za leden. To znamená, že se nám opět zvýšila. A ten trend bude pravděpodobně pokračovat,“ sdělila ministryně.

PSALI JSME:
Třetina dlužníků nad finanční propastí. Nebo jich bude víc?

Například podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské program Antivirus ale jen oddaluje problém firem, které jsou postiženy uzávěrami částí ekonomiky kvůli zabránění šíření koronaviru. Uvedla, že míra nezaměstnanosti postupně poroste i přes státní podporu a s jejím ukončením počet registrovaných nezaměstnaných může poskočit až o dvě třetiny.

Také podle hlavního ekonom Trinity Bank Lukáše Kovandy je třeba letos počítat s růstem nezaměstnanosti k šesti procentům. „Míra nezaměstnanosti je tak nyní nejvýše od dubna 2017. V růstu míry nezaměstnanosti se odráží pochopitelně zejména pandemická situace, která způsobuje propouštění v sektoru služeb, v segmentu turistického ruchu, gastronomie, ubytování nebo dopravy,“ uvedl Kovanda.

„Zároveň je však patrná také probíhající zimní sezóna, která každoročně zapříčiňuje nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu omezování pracovních činností v exteriéru, tedy v zemědělství, v lesnictví, v povrchové těžbě či ve stavebnictví,“ dodal ekonom.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v lednu rychle roste. Za první dva týdny roku stoupl počet lidí bez práce o 30 tisíc

Zavřít reklamu ×
  1. To snad né!!! Tady v ČR je většina lidí pracující žebrota a ještě se bude pojištovat ta práce za almužnu co stačí sotva na přežití? Spousta lidí musí i při práci chodit na sociálku a žádat doplatek na bydlení a pokud klekne pračka tak jít prosit na Charitu o novou.ANO,možná to nevíte ale Charita takovou službu opravdu má a těm nejchudším koupí pračku…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost dále mírně klesla

Podíl nezaměstnaných osob v květnu poklesl v souladu s naším očekáváním o další desetinu na 3,2 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 235 468. I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny, tak český trh práce …

Reálné mzdy prudce padají

Podle očekávání se průměrná mzda za první čtvrtletí letošního roku zvýšila o 7,2 %. Na první pohled vysoké číslo, které ovšem výrazně zaostává za vývojem inflace. Proto reálná průměrná mzda tentokrát poklesla o 3,6 %.

Sezónní práce snižují počty nezaměstnaných

Nezaměstnanost v ČR v květnu dále klesla na 3,2 procenta, což bylo ovšem dáno jen sezónním vývojem. S náběhem prací v zemědělství, stavebnictví a některých službách na jaře výrazně roste poptávka po pracovnících, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB