Firmy budou propouštět, ale i nabírat. Péče o odcházející zaměstnance podrží i ty, kteří zůstanou

Analýza
Přestože na českém trhu práce chybí více než 300 000 zaměstnanců, na konci letošního února bylo zároveň bez práce 311,5 tisíce lidí, což je o 84 tisíc více než vloni. Tento zdánlivý rozpor potvrzují i údaje Světového ekonomického fóra. Podle něj očekává v příštích pěti letech 43 procent firem snížení počtu svých zaměstnanců, 34 procent společností ale naopak předpokládá zvýšení jejich počtu.
Polovině uchazečů o zaměstnání trvá více než šest měsíců, než získají novou práci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jedno je jisté: Nejen kvůli ekonomickým dopadům pandemie covid-19, ale i zásluhou rostoucí digitalizace a automatizace napříč odvětvími prochází stále více společností zásadní transformací, nebo ji často plánují. Trh práce se proto zásadně mění.

Z údajů Českého statistického úřadu ovšem vyplývá, že 50 procent uchazečů o zaměstnání trvá více než šest měsíců, než získají novou práci. Tento čas se výrazně zkracuje v případě využití možností podporujících změnu kariéry, které se souhrnně označují jako outplacement.

Školení i psychodiagnostika

Tyto možnosti využívá stále více firem, které propouštějí. Zaměstnancům, kterých se musejí z různých důvodů zbavit, zajišťují servis spojený například se školeními, která ukáží, jak se neztratit na trhu práce. „Součástí outplacementu už není jen poradenství. Propuštění pracovníci získávají i nadstandardní služby v podobě psychodiagnostiky, kompletního přehledu o trhu práce či zjištění osobního potenciálu,“ říká Petr Vidmar, country manager personálně-poradenské společnosti Devire.

Službu, která firmám pomáhá zvládnout organizační změny spojené s propouštěním, nabízí i Manuvia, která se jinak specializuje na personální leasing. „Poskytujeme podporu firmám a jejím zaměstnancům s procesem propouštění. Zajišťujeme administrativní podporu a aktivně vyhledáváme nové zaměstnavatele,“ potvrzuje Ondřej Wysoglad, generální ředitel personální divize Manuvie.

PSALI JSME:
Touha po jistotách u lidí enormně vzrostla, práci mění jen neochotně

Již v létě spustil Úřad práce ČR (ÚP ČR) národní projekt „Outplacement“, který přihlášeným zájemcům nabízí kromě individuální péče také celou řadu dalších aktivit, mimo jiné kariérové poradenství, školení v oblasti pracovního práva, finanční gramotnosti nebo třeba proškolení v oblasti takzvaných soft skills, tedy ‚měkkých dovedností‘.

„Úřad práce ČR pomůže prostřednictvím projektu zaměstnancům ještě v době, než o zaměstnání přijdou. Tedy dříve, než se dostanou do jeho evidence jako uchazeči o zaměstnání. Je ale nutné, aby se v případě zájmu o zařazení do projektu obraceli na ÚP ČR už tehdy, když jsou ve výpovědní době či jim výpověď hrozí,“ upozorňuje Viktor Najmon, pověřený zastupováním generálního ředitele ÚP ČR. Projekt má běžet až do 30. června 2022 a úřad má v jeho rámci k dispozici celkem 484 miliony Kč.

Jak potlačit syndrom přeživších

Méně známé a diskutované je, jak výrazně outplacement posiluje sebedůvěru a angažovanost zaměstnanců, kteří ve firmě zůstávají. „Během transformace společnosti i po ní dokážou programy outplacementu podpořit všechny zaměstnance, nejen ty propouštěné,“ uvádí svou zkušenost Zdeňka Kalenská, kariérní koučka a outplacement konzultantka z personální společnosti ManpowerGroup, divize Talent Solutions.

PSALI JSME:
Strach o práci. Pojištění na ztrátu zaměstnání raketově roste

U těch, jichž se propouštění netýká, se podle odborníků často objevuje „syndrom přeživších“, neboli nedostatek motivace a angažovanosti v důsledku přetrvávající nejistoty, vyhoření z toho, že jsou zodpovědní za více práce, a/nebo obavy, že je ohroženo i jejich pracovní místo. To jsou stresory, které často nutí zaměstnance k odchodu z firmy.

Ve skutečnosti může jedno jediné procento snížení počtu zaměstnanců vést k 31procentnímu nárůstu fluktuace v následujícím roce. Přímo ve firmě a směrem k dalším zaměstnancům, kteří zůstávají, je i proto důležité férově komunikovat. Ať už individuálně nebo skupinově v rámci týmů. Správné načasování je na místě.

„Ostatním zaměstnancům tím dáváte jasný signál, že se o ně postaráte i v případě propouštění a zároveň podpoříte firemní atmosféru i udržení výkonnosti a kvality práce. Právě v tomto období se projeví a potvrdí silná firemní kultura. Ukáže se, jakým způsobem vaše společnost funguje, jaké má skutečné hodnoty. Dobře zvládnutý outplacement už jenom podpoří dobře nastavenou firemní kulturu,“ dodává Martina Jandečková, koučka a jednatelka vzdělávací společnosti MgC Group.

PSALI JSME:
Česko si na dluh kupuje nízkou nezaměstnanost, ve stavebnictví přitom zoufale chybí lidi

Zavřít reklamu ×
  1. Spuštění Úřadem práce ČR (ÚP ČR) národního projektu „Outplacement“=Dle mne je OPĚT vymyšlená ČERNÁ DÍRA na peníze daňových poplatníků, která přinese klasicky nulový účinek, ale hlavně zaměstná haffo úřednických povalečů a překrucovačů fungování i reálnosti takovýchto projektů pro nic dobrého a především nikoho z nezaměstnaných.
    Něco jako byla promyšlenost v křiváckém projektu „Stáže ve firmách“, papírování+sliby+lhaní+deprese+nic nevyřešení+jen kšeft pro sedmilháře s tituly, kde se doslova vyhazovaly peníze do náruče vyčůraných podnikatelům a v konečném pro nezaměstnané jen zvýšilo beznaděj a pocit osamocení a jen se zvýšenou buzerací od ÚP i nulovou pomoc státu. Jen spokojená zaměstnanost dalších úředníků s vysokými platy, prostě faleš na druhou. Vyhodnoceno, zaplaceno, papírově excelentně, pro reál NULA a následně ZRUŠENO=KLASIKA. Hlavně je třeba hýbat pantem a že to nic nevytváří i nepřinese, nevadí, jen my tomu přece rozumíme, máme tituly a jsme hodně drazí. Tak jen plaťte HLUPÁCI. Nazveme to třeba česky „Outplacement“.
    484 miliónů je nemalá částka, optimální by bylo, aby všichni, kteří se na tomto národním projektu „Outplacement“ fyzicky podíleli, byli PO DOBU CELÉHO PROJEKTU pouze STÁŽISTY (práce zdarma) a podle VÝSLEDKU až PO UKONČENÍ národního projektu „Outplacement“ jim podle výsledků jejich práce na podkladě účinnosti byla vyplacena odměna za výsledek jejich práce z těch NAŠICH 484 miliónů.
    Sadím své boty, že z těch vyčůránků, jež se přilepili jak vychrtlí paraziti na tento národní projekt „Outplacement“, náhle většina dnešních podnikavců vymizí a zůstanou v pokračování pouze OPRAVDU SLUŠNÍ, kteří už opravdu chtějí trochu pomoci a nejen se bezostyšně přiživovat na nás všech.
    Hezký den všem dobrým a slušným.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na kolik si loni přišli nejvyšší státní úředníci?

Jak jsou odměňovány osoby v řídících funkcích státu? O to se od roku 2016 zajímá projekt Platy úředníků, jehož cíle je informovat veřejnost o platech a odměnách vrcholných činitelů státu, neboť občan, jako plátce …

Trh práce vykazuje známky přehřívání

Trh práce zaznamenal v dubnu další zlepšení, i když oproti našemu očekávání nebyl pokles nezaměstnanosti tak výrazný. Podíl nezaměstnaných klesl z březnových 3,4 procenta na dubnových 3,3 procenta; my jsme čekali …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB