Firmy jsou při najímání nových pracovníků opatrnější

Názor
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstala v únoru meziměsíčně beze změny, na úrovni 3,9 procenta, v souladu s očekáváním trhu. V meziročním vyjádření ovšem míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,4 procentního bodu, což představuje další mírné zrychlení oproti meziročnímu nárůstu nezaměstnanosti pozorovanému v předchozích měsících.
Tuzemské firmy jsou teď při najímání nových pracovníků opatrnější. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únoru se sice vrátil do převisu počet volných pracovních míst nad počtem uchazečů o práci, tento převis je ale v porovnání se situací v přechozích letech velmi mírný. Česká ekonomika v loňském druhém pololetí upadla do recese, což se postupně projevuje na trhu práce a lze předpokládat, že se meziroční růst míry nezaměstnanosti bude zrychlovat i v dalších měsících.

Očekáváme, že míra nezaměstnanosti setrvá na úrovni 3,9 procenta i v několika dalších měsících, což ale bude znamenat zrychlení jejího meziročního růstu. Firmy jsou při najímání nových pracovníků opatrnější s tím, jak se celkově snaží zamezit výraznějšímu růstu svých výrobních nákladů.

Jakkoliv se s příchodem jara oživí sezónní práce ve stavebnictví či zemědělství a lesnictví, tak na trh práce postupně dopadá ochlazení aktivity v české ekonomice jako celku s tím, jak hrubý domácí produkt (HDP) vykázal mezikvartální poklesy v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí.

PSALI JSME:
O práci se bát nemusíte. Nezaměstnanost stagnuje

Zároveň ale i nadále platí konstatování, že nezaměstnanost v české ekonomice je v rámci Evropy velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za letošní leden byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice jasně nejnižší v rámci celé Evropské unie.

Navzdory poklesu výkonu české ekonomiky a vysokým nákladům na energie a další suroviny se zaměstnavatelé snaží své zaměstnance udržet a vyhnout se výraznějšímu propouštění. Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021.

Ve výhledu na rok 2023 se rýsuje mírný nárůst míry nezaměstnanosti, celoroční průměr pro rok 2023 očekávám v oblasti 3,7 procenta s výhledem na pozvolné zlepšování situace v roce 2024.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nezaměstnanost beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB