Firmy mají poslední dny na kontrolu a opravu údajů v evidenci skutečných majitelů

Opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence není starý ani dva roky a mnoho společností po administrativních obtížích zapsalo své skutečné majitele dle těchto pravidel. Po výtkách Evropské komise ohledně rozporů českého zákona s evropskou směrnicí musel být český zákon novelizován.
Zápis svých skutečných majitelů musejí firmy uvést do souladu s novými pravidly do 1. dubna. Ilustrační foto: Pixabay.com

Novela nabyla účinnosti již 1. října loňského roku a změnila zejména podmínky pro určení skutečného majitele. Jak upozorňují experti mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, na zapsání případných změn měly společnosti půl roku a tato lhůta končí ani ne za dva týdny – již 1. dubna. Pro mnoho společností to přitom znamená obdobný proces jako při první registraci do veřejné evidence.

„Zákon bylo třeba změnit především proto, že určení toho, kdo je skutečným majitelem a rozsah výjimek, na koho se zákon nevztahuje, neodpovídaly evropským předpisům. Společnosti tak musí prověřit, zda se na ně změny vztahují,“ informoval redakci FAEI.cz advokát Petr Hrnčíř, partner mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

Změny se týkaly zejména zrušení rozdělení skutečných majitelů na koncové příjemce a osoby s koncovým vlivem. V současnosti je používán pouze pojem „skutečný majitel“, a to pro širší okruh osob, které musí být do evidence zapsány.

PSALI JSME:
Firmy musí po roce opět změnit údaje o svých skutečných majitelích

Skutečnými majiteli jsou bez výjimky všechny fyzické osoby, které mají přímo či nepřímo více než 25procentní podíl ve společnosti nebo na hlasovacích právech ve společnosti nebo které mají nárok na podíl na zisku, jiných vlastních zdrojích nebo likvidačním zůstatku větší než 25 procent a osoby s rozhodujícím vlivem.

„Důraz je nyní kladen, mimo jiné, na pouhou možnost ovládání společnosti. Tato možnost nemusí být přitom založena vlastnictvím určité výše podílu v dané společnosti,“ vysvětlila advokátka Lenka Sklenářová z advokátní kanceláře Noerr.

Podle ní může jít například o situaci, kdy daná fyzická osoba může na základě vlastního uvážení přímo či nepřímo dosáhnout toho, že rozhodování nejvyššího orgánu společnosti odpovídá její vůli, nebo kdy může prosadit nebo provést změnu členů statutárních orgánů ve společnosti.

PSALI JSME:
Evidence skutečných majitelů: Nejasnosti kolem společného jmění manželů

Co novela znamená pro společnosti, které již mají skutečné majitele zapsané? V případě, že jde o společnosti s velmi jednoduchou vlastnickou strukturou, zejména ty s jediným společníkem fyzickou osobou, tak pro ně se obecně nic nemění. V jejich zápisu došlo k automatické úpravě terminologie. Automaticky byly změněny i další údaje vyplývající přímo ze zákona.

„Ostatním společnostem pak ale nelze než doporučit provedení kontroly, zda není nutné jejich zápis skutečných majitelů doplnit či upravit. Nutnost zapsat další skutečné majitele bude existovat zejména u společností, které zapisovaly pouze ovládající osobu, a přitom mají další společníky – právnické osoby s podílem nad 25 procent,“ doporučila Sklenářová.

Advokátka také doporučila, aby si společnosti znovu nechaly prověřit své vlastnické struktury v souladu s novelizovanou úpravou, zejména v případě větších změn a složitějších vlastnických struktur. „Evidence v minulosti ne vždy fungovala zcela bez chyb,“ připomněla Sklenářová.

PSALI JSME:
Evidence skutečných majitelů zkolabovala hned první den. Navíc se dá obejít

Zápis svých skutečných majitelů musejí firmy uvést do souladu s novými pravidly do 1. dubna. I pokud dojdou k závěru, že žádné změny nejsou nutné či mají proběhnout automaticky, doporučují odborníci nechat si správnost zápisu zkontrolovat.

„Navzdory slibům administrativní zátěž tuzemských podnikatelů roste,“ sdělil naší redakci Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo. „Pro běžnou firmu půjde o náklady v řádech jednotek tisíců korun, pro rozvětvené rodinné firmy, holdingy a obzvlášť holdingy se zahraničním prvkem může ale jít o náklady v desítkách tisíc korun,“ dodal.

Další změny týkající se evidence skutečných majitelů mohou v nejbližší době nastat v návaznosti na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie ze dne 22. listopadu 2022, který se vyjádřil negativně k veřejnému přístupu k údajům v těchto evidencích. V řadě států EU již došlo k znepřístupnění těchto evidencí široké veřejnosti a je otázkou, zda podobný scénář nečeká i Českou republiku.

PSALI JSME:
Na české firmy se řítí nové povinnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.