Firmy musí po roce opět změnit údaje o svých skutečných majitelích

Názor
Povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý jen jeden rok. Spousta společností jej po administrativních obtížích provedla a zapsala skutečné majitele dle těchto pravidel. Evropská komise ale zjistila, že pravidla v českém zákoně jsou v rozporu s příslušnou evropskou směrnicí.
Firmy musí po roce opět změnit údaje o svých skutečných majitelích. Evropská komise totiž zjistila, že pravidla v českém zákoně jsou v rozporu s příslušnou evropskou směrnicí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Český zákon tak musel být novelizován a změny jsou účinné již od 1. října. Mnoho společností tak nyní čeká obdobný registrační proces, jako v loňském roce – spojený s hodinami práce, které by mohly věnovat svému podnikání. Na zapsání případných změn mají firmy přesně půl roku.

Zákon bylo třeba změnit především proto, že určení toho, kdo je skutečným majitelem a rozsah výjimek, na koho se zákon nevztahuje, neodpovídaly evropským předpisům. Můžeme spekulovat, čí je to chyba, ale v každém případě je to zbytečná zátěž pro společnosti, které musí nyní prověřit, zda se na ně změny vztahují.

Zejména musejí provést identifikaci svých skutečných majitelů dle nových pravidel a případně řešit stejnou agendu spojenou s příslušným zápisem znovu. V konečném důsledku ale jde o změny pozitivní a smysluplné – rozšiřují se totiž například i možnosti dálkového přístupu do evidence, což usnadní administrativu třeba při žádostech o dotace.

PSALI JSME:
Evidence skutečných majitelů: Šance, nebo strašák?

Změny se týkají zejména zrušení rozdělení skutečných majitelů na koncové příjemce a osoby s koncovým vlivem. Novela již počítá pouze s jednotným pojmem „skutečný majitel“, ale zároveň rozšiřuje kategorie osob, které budou muset být do evidence zapsány.

Skutečnými majiteli budou bez výjimky všechny fyzické osoby, které mají více než 25% podíl ve společnosti nebo na hlasovacích právech ve společnosti nebo které mají nárok na podíl na zisku, jiných vlastních zdrojích nebo likvidačním zůstatku větším než 25 procent a osoby s rozhodujícím vlivem.

Důraz je nyní kladen na pouhou možnost ovládání společnosti – tedy na osoby, které mají možnost uplatňovat rozhodující vliv ve společnosti. Tento vliv nemusí být přitom založený vlastnictvím určité výše podílu v dané společnosti.

PSALI JSME:
Jaký je skutečný přínos evidence skutečných majitelů?

Může například jít o situaci, kdy daná fyzická osoba může na základě vlastního uvážení přímo či nepřímo dosáhnout toho, že rozhodování nejvyššího orgánu společnosti odpovídá její vůli, nebo kdy může prosadit nebo provést změnu členů statutárních orgánů ve společnosti. Dále je o situaci, kdy je fyzická osoba ovládající osobou.

Co novela znamená pro společnosti, které již mají skutečné majitele zapsané? V případě, že jde o společnost s velmi jednoduchou vlastnickou strukturou, zejména ty s jediným společníkem fyzickou osobou, tak pro ně se obecně nic nemění. V jejich zápisu pouze dojde k automatické úpravě terminologie. Automaticky mají být změněny i další údaje vyplývající přímo ze zákona.

Ostatním společnostem pak ale nelze než doporučit provedení kontroly, zda není nutné jejich zápis skutečných majitelů doplnit či upravit.

PSALI JSME:
Evidence skutečných majitelů zkolabovala hned první den. Navíc se dá obejít

Nutnost zapsat další skutečné majitele může existovat zejména u společností, které zapisovaly pouze ovládající osobu, a přitom mají další společníky – právnické osoby s podílem nad 25 procent.

Doporučujeme, aby společnosti znovu nechali prověřit své vlastnické struktury v souladu s novelizovanou úpravou, zejména v případě větších změn a složitějších vlastnických struktur. Od účinnosti novely mají pouze šest měsíců na to, aby uvedly zápis svých skutečných majitelů do souladu s novými pravidly.

I pokud dojdou k závěru, že žádné změny nejsou nutné či mají proběhnout automaticky, doporučujeme si správnost zápisu zkontrolovat, evidence v minulosti ne vždy fungovala zcela bez chyb.

Autor je advokát a partner mezinárodní advokátní kanceláře Noerr, autorka je advokátka téže AK
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zápisy skutečných majitelů zatopily soudnímu aparátu až do jara

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.