Firmy mohou získat až 200 milionů korun na energeticky úsporný projekt

Názor
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tento týden spustilo výzvu na úspory energie pro podniky v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Podpora ve výši deseti miliard korun má jít na renovace podnikatelských nemovitostí i na nákup energeticky úspornějších technologií a instalaci obnovitelných zdrojů.
Výroba elektřiny z fotovoltaiky může v rámci výzvy pokrýt jen třetinu požadované úspory energie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde o jediný komplexní program pro podnikatele zaměřený na úspory energie. Žadatelé mohou získat až 200 milionů korun na úsporný projekt. V programu se nevylučuje využití metody EPC (energetické služby se zárukou, pozn. aut.), která majiteli budovy umožní zavést energeticky úsporná opatření bez nároku na vlastní kapitálový vklad, jelikož investice se splácí v průběhu let pouze z uspořených nákladů.

K získání dotace je zapotřebí splnění požadavku 30procentní úspory primární energie, který vychází z evropské taxonomie. Výroba elektřiny z fotovoltaiky může pokrýt jen třetinu požadované úspory energie.

PSALI JSME:
Prodejci potravin přecházejí na fotovoltaiku. Sluneční energie může zachránit malé prodejny

Zbylé dvě třetiny je nezbytné získat snížením spotřeby energie na vytápění, chlazení, osvětlení, větrání, přípravu teplé vody atd., a to nejčastěji zateplením budovy, výměnou oken spojenou s instalací stínící techniky či zařízení na rekuperaci vzduchu, nebo využitím odpadního tepla z technologie.

Energetické úspory budou nově vykazovány na základě skutečných fakturovaných spotřeb a měření, nikoliv jako teoretická výpočetní úspora. Na to by si měli dát pozor všichni žadatelé i energetičtí specialisté a úsporu navrhovat s dostatečnou rezervou.

PSALI JSME:
Firmy technologicky závislé na dodávkách plynu mohou být v existenčním ohrožení

S ohledem na aktuální energetickou krizi se MPO se rozhodlo většinu alokace programu nabídnout již v první výzvě. V případě velkého zájmu je potřeba najít dodatečné prostředky pro následující období. Vláda by se měla postarat především o jejich doplnění tak, aby do roku 2027 udržela zájem žadatelů o realizace energetických úspor a diverzifikaci zdrojů.

Stanovenou výši maximální podpory, tedy 200 milionů korun na úsporný projekt lze považovat za dostatečně motivační, bude však krácena o tzv. alternativní investici na základě metodiky MPO, která se využívá poprvé, není tedy prověřená praxí a nejsou tak známy její reálné dopady na výši podpory.

PSALI JSME:
Dotace nakonec budou. Bylo ale nutné zapojovat média?

V programu nicméně chybí vyšší podpora pro projekty s vyššími energetickými úsporami, než je povinných 30 procent, jako je tomu např. v Operačním programu Životní prostředí. Firmy by pak měly vyšší motivaci realizovat více opatření, která ušetří více energie.

První výzvě současně postrádá pobídky na výstavbu nových budov ve vysokém energetickém standardu – pasivní a plusové budovy jako u sektoru rezidenčních nebo veřejných budov.

Autorka je ředitelka profesního svazu Šance pro budovy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Moore Czech Republic skokově roste

Poradenská, auditorská a technologická skupina Moore Czech Republic, která je součástí jedné z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 …

Banka Creditas vyhnala poslední Rusy z tuzemské Expobank

Do poslední chvíle se u kormidla Expobank CZ drželi Rusové v dozorčí radě, která je nejvyšším orgánem každé akciové společnosti. Dohodu o převzetí Expobank CZ uzavřela Banka Creditas 18. července, ale až 2. září …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB