Firmy mohou získat až 200 milionů korun na energeticky úsporný projekt

Názor
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tento týden spustilo výzvu na úspory energie pro podniky v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Podpora ve výši deseti miliard korun má jít na renovace podnikatelských nemovitostí i na nákup energeticky úspornějších technologií a instalaci obnovitelných zdrojů.
Výroba elektřiny z fotovoltaiky může v rámci výzvy pokrýt jen třetinu požadované úspory energie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde o jediný komplexní program pro podnikatele zaměřený na úspory energie. Žadatelé mohou získat až 200 milionů korun na úsporný projekt. V programu se nevylučuje využití metody EPC (energetické služby se zárukou, pozn. aut.), která majiteli budovy umožní zavést energeticky úsporná opatření bez nároku na vlastní kapitálový vklad, jelikož investice se splácí v průběhu let pouze z uspořených nákladů.

K získání dotace je zapotřebí splnění požadavku 30procentní úspory primární energie, který vychází z evropské taxonomie. Výroba elektřiny z fotovoltaiky může pokrýt jen třetinu požadované úspory energie.

PSALI JSME:
Prodejci potravin přecházejí na fotovoltaiku. Sluneční energie může zachránit malé prodejny

Zbylé dvě třetiny je nezbytné získat snížením spotřeby energie na vytápění, chlazení, osvětlení, větrání, přípravu teplé vody atd., a to nejčastěji zateplením budovy, výměnou oken spojenou s instalací stínící techniky či zařízení na rekuperaci vzduchu, nebo využitím odpadního tepla z technologie.

Energetické úspory budou nově vykazovány na základě skutečných fakturovaných spotřeb a měření, nikoliv jako teoretická výpočetní úspora. Na to by si měli dát pozor všichni žadatelé i energetičtí specialisté a úsporu navrhovat s dostatečnou rezervou.

PSALI JSME:
Firmy technologicky závislé na dodávkách plynu mohou být v existenčním ohrožení

S ohledem na aktuální energetickou krizi se MPO se rozhodlo většinu alokace programu nabídnout již v první výzvě. V případě velkého zájmu je potřeba najít dodatečné prostředky pro následující období. Vláda by se měla postarat především o jejich doplnění tak, aby do roku 2027 udržela zájem žadatelů o realizace energetických úspor a diverzifikaci zdrojů.

Stanovenou výši maximální podpory, tedy 200 milionů korun na úsporný projekt lze považovat za dostatečně motivační, bude však krácena o tzv. alternativní investici na základě metodiky MPO, která se využívá poprvé, není tedy prověřená praxí a nejsou tak známy její reálné dopady na výši podpory.

PSALI JSME:
Dotace nakonec budou. Bylo ale nutné zapojovat média?

V programu nicméně chybí vyšší podpora pro projekty s vyššími energetickými úsporami, než je povinných 30 procent, jako je tomu např. v Operačním programu Životní prostředí. Firmy by pak měly vyšší motivaci realizovat více opatření, která ušetří více energie.

První výzvě současně postrádá pobídky na výstavbu nových budov ve vysokém energetickém standardu – pasivní a plusové budovy jako u sektoru rezidenčních nebo veřejných budov.

Autorka je ředitelka profesního svazu Šance pro budovy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Drahé energie: Vláda hodila podnikatele a firmy přes palubu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Wienerberger obnovuje výrobu ve svých závodech

Společnost Wienerberger, největší tuzemský výrobce pálených cihel a střešních tašek, informovala, že obnovuje výrobu ve svých závodech na pálené výrobky. Po zimní odstávce spojené primárně s technologickými …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB