Jde o jediný komplexní program pro podnikatele zaměřený na úspory energie. Žadatelé mohou získat až 200 milionů korun na úsporný projekt. V programu se nevylučuje využití metody EPC (energetické služby se zárukou, pozn. aut.), která majiteli budovy umožní zavést energeticky úsporná opatření bez nároku na vlastní kapitálový vklad, jelikož investice se splácí v průběhu let pouze z uspořených nákladů.
K získání dotace je zapotřebí splnění požadavku 30procentní úspory primární energie, který vychází z evropské taxonomie. Výroba elektřiny z fotovoltaiky může pokrýt jen třetinu požadované úspory energie.
Zbylé dvě třetiny je nezbytné získat snížením spotřeby energie na vytápění, chlazení, osvětlení, větrání, přípravu teplé vody atd., a to nejčastěji zateplením budovy, výměnou oken spojenou s instalací stínící techniky či zařízení na rekuperaci vzduchu, nebo využitím odpadního tepla z technologie.
Energetické úspory budou nově vykazovány na základě skutečných fakturovaných spotřeb a měření, nikoliv jako teoretická výpočetní úspora. Na to by si měli dát pozor všichni žadatelé i energetičtí specialisté a úsporu navrhovat s dostatečnou rezervou.
S ohledem na aktuální energetickou krizi se MPO se rozhodlo většinu alokace programu nabídnout již v první výzvě. V případě velkého zájmu je potřeba najít dodatečné prostředky pro následující období. Vláda by se měla postarat především o jejich doplnění tak, aby do roku 2027 udržela zájem žadatelů o realizace energetických úspor a diverzifikaci zdrojů.
Stanovenou výši maximální podpory, tedy 200 milionů korun na úsporný projekt lze považovat za dostatečně motivační, bude však krácena o tzv. alternativní investici na základě metodiky MPO, která se využívá poprvé, není tedy prověřená praxí a nejsou tak známy její reálné dopady na výši podpory.
V programu nicméně chybí vyšší podpora pro projekty s vyššími energetickými úsporami, než je povinných 30 procent, jako je tomu např. v Operačním programu Životní prostředí. Firmy by pak měly vyšší motivaci realizovat více opatření, která ušetří více energie.
První výzvě současně postrádá pobídky na výstavbu nových budov ve vysokém energetickém standardu – pasivní a plusové budovy jako u sektoru rezidenčních nebo veřejných budov.
Autorka je ředitelka profesního svazu Šance pro budovy
(Redakčně upraveno)