Globální problémy s bydlením se začínají projevovat

Názor
Vlivem agresivního zvyšování úrokových sazeb na úroveň, která byla naposledy zaznamenána před více než deseti lety, jsou nemovitosti celosvětově pod tlakem. Globální akcie realitních společností se letos propadly o 24 procent, což je horší než 17% propad širších akcií, přičemž REITS (Real estate investment trusts, pozn. red.) zaměřené na bydlení jsou téměř nejslabší.
Vlivem agresivního zvyšování úrokových sazeb na úroveň, která byla naposledy zaznamenána před více než deseti lety, jsou nemovitosti celosvětově pod tlakem. Ceny ve Švédsku se za šest měsíců snížily o 14 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rostoucí úrokové sazby zhoršily již tak vysoké ceny bydlení, úroveň zadlužení a jen částečné pandemické oživení na mnoha trzích. S dalším zvyšováním sazeb ve většině zemí se tyto fundamentální tlaky budou jen zvyšovat.

Investoři se však mohou snažit přeorientovat na tradiční úrokové tituly citlivé na úrokové sazby, jako jsou REITS, pokud se snížení sazeb Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) začne jasněji projevovat později v roce 2023.

V USA došlo k jednomu z nejdramatičtějších růstů cen nemovitostí za poslední roky, který v březnu dosáhl 20,8 % procenta a poté se propadl, když 30leté fixní sazby hypoték překročily sedm procent. Podobně i růst cen ve Spojeném království dosáhl v březnu vrcholu 14,3 procenta, než se propadl.

PSALI JSME:
Ceny bytů za posledních deset let v ČR vzrostly o 133 %

Situaci ještě zhoršilo zvýšení hypotečních sazeb inspirované vládou Trussové. Míra vlastnictví domů 65 procent na těchto trzích činí z cen nemovitostí žhavé téma, ale nejsou samy. Ceny ve Švédsku se za šest měsíců snížily o 14 procent, což zhoršila vysoká kombinace variabilních sazeb, a dokonce i v Německu došlo k prudkému zpomalení.

To způsobuje globální ekonomickou katarzi v podobě zhoršené nálady spotřebitelů a negativního „efektu bohatství“. Americké rezidenční REITS (cca 15 % sektoru, pozn. aut.) se letos propadly o více než 25 procent.

Předstihly je pouze kancelářské REITS, vzhledem k tomu, že například v USA stále pracuje přibližně 50 procent lidí z domova. Bezpečnějším útočištěm se staly specializované REITS (herny, billboardy), letoviska a maloobchod.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Praha bude mít novou rezidenční čtvrť za devět miliard korun

Zavřít reklamu ×
  1. Ale to je dobře , ne? Vždyt klesající ceny znamenají vyfukující bublinu . Tedy realně pořídíte více za méně peněz . Logicky tedy bohatnem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB