Hazard se zdravím: Každý šestý pacient omezil návštěvu lékaře

Lidé i během druhé vlny koronavirové pandemie výrazně omezili návštěvy lékaře. Opakuje se tak situace z jarní první vlny. Zjistil to průzkum České asociace farmaceutických firem, podle níž Češi hazardují se svým zdravím.
Mnozí pacienti zanedbávají v koronavirové pandemii péči o své zdraví a nechodí k lékaři. Foto: Pixabay.com

Každý šestý pacient, který pravidelně chodí k lékaři, úmyslně snížil počet návštěv zdravotnických zařízení. Průzkum České asociace farmaceutických firem tak potvrdil stejný jev, který zdravotníci pozorovali už na jaře. Naopak dvě třetiny Čechů v posledních dvou měsících svou frekvenci vyhledání lékařské péče nijak nezměnily.

Rovněž se opakuje to, že někteří pacienti vysazují léky, které jim předepsal jejich lékař, anebo si mění jejich dávkování. K takovému kroku jsou ochotní přistoupit čtyři lidé ze sta. I když jde o menší výskyt než na jaře, přesto to zdravotníci hodnotí jako negativní zprávu při péči lidí o své zdraví.

Pozdní příchod

Zjištění z průzkumu potvrzují i zkušenosti tuzemských nemocnic. A podle některých studií poklesl například počet diagnostikovaných infarktů téměř o polovinu. Další pacienti zase vyhledali pomoc pozdě.

PSALI JSME:
Světový den srdce: Kardiovaskulární choroby jsou v ČR stále nejčastější příčinou úmrtí

„Pokud pacient přijde po více než šesti hodinách nebo po několika dnech, už se s infarktem myokardu moc udělat nedá. Jdou léčit komplikace, a právě takoví pacienti se nám nyní objevují,“ řekl České televizi přednosta Kliniky kardiologie IKEM Josef Kautzner.

Statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny zase dokládají, že za prvních sedm měsíců letošního roku jí praktičtí lékaři vykázali meziročně o 122 tisíc preventivních prohlídek méně. Nejvyšší úbytek registrují podle ČT zubní lékaři, a to skoro o 280 tisíc. Nejvýraznější pokles byl od března do června.

Menší zájem měli letos její pojištěnci také o screeningové programy, které mají za cíl včas odhalit rakovinu. V případě vyšetření tlustého střeva to bylo o skoro 40 tisíc lidí méně. Přes třicet tisíc žen se pak v porovnání s loňským rokem nedostavilo na vyšetření karcinomu prsu. O 70 tisíc pacientek méně než loni přišlo ke gynekologovi na screening rakoviny děložního hrdla.

PSALI JSME:
Rakovina straší Čechy ze všech onemocnění nejvíce. Její léčba vyjde ročně na skoro 67 miliard korun

Konzultace na dálku

Podle aktuálního průzkumu České asociace farmaceutických firem třetina dotázaných Čechů zvolila lékařské konzultace na dálku – formou elektronické komunikace se svým lékařem.

Trend telemedicíny roste a umožňuje roztřídit pacienty s různě závažnými zdravotními problémy na ty, u kterých je nutný rychlý osobní zásah lékaře, ty, u nichž lze osobní návštěvu naplánovat, a ty, které lze odbavit vzdálenou audiovizuální komunikací.

„Pandemická situace je vážná, proto vyzýváme pacienty, kteří mají akutní a chronické zdravotní problémy, aby nezanedbávali svůj zdravotní stav. Pokud se obávají společenského kontaktu, vždy je možnost nejprve svému lékaři zavolat, a teprve v rámci konzultace se s ním dohodnout, zda je vhodná osobní návštěva,“ řekla Soňa Porubská, místopředsedkyně představenstva farmaceutické asociace.

PSALI JSME:
Hazard se zdravím. Pacienti si během pandemie sami vysadili léky

Vysazování léků

Průzkum také ukázal, že více než polovina české populace užívá pravidelně léky na předpis, necelá polovina z nich má aktuálně zásobu na dva měsíce a déle. Optimistickou zprávou je, že v případě, že by jim léky na předpis došly, řešila by to významná většina z nich distančně, pomocí eReceptu (asi 81 procent).

„V souvislosti se samovolným zasahováním do medikace samotnými pacienty, je z průzkumu patrné, že na rozdíl od jarní vlny pandemie, lidé tolik neriskují zdraví tím, že by pravidelně užívané léky na předpis vysadili nebo změnili jejich dávkování,“ konstatoval Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.

„Nyní by k takovému kroku sáhl poloviční počet pacientů oproti jaru, tedy asi čtyři procenta, což ovšem stále považujeme za alarmující zprávu,“ dodal Mátl.

PSALI JSME:
Lidé mají doma léky za půl miliardy, mnohé nikdy nevyužijí

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo psal tento článek je úplně mimo mísu! Lékař nikoho nebere pokud nedonesete potvrzení že nemáte koronavirus.Nehodlám pro každou návštěvu lékaře dělat testy na koronavirus,které něco stojí.To by ta návštěva lékaře vyšla draho.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.