Rakovina straší Čechy ze všech onemocnění nejvíce. Její léčba vyjde ročně na skoro 67 miliard korun

Názor
Rakovina straší Čechy ze všech onemocnění nejvíce. Podle předloňského průzkumu Pojišťovny České spořitelny (v roce 2019 se sloučila s pojišťovnou Kooperativa) z ní má strach bezmála 70 procent Čechů. S poměrně výrazným odstupem se na druhém místě žebříčku obávaných nemocí umisťuje Alzheimer a stařecká demence (kterých se bojí 44 procent Čechů) a mozková příhoda (43 procent).
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoli polovina Čechů pak dokonce připouští, že by mohla rakovinou onemocnět, čtyři pětiny Čechů na něco takového vlastně nejsou příliš připraveny (což je problém zvláště pro OSVČ, případně studenty a další osoby, které nemají nárok na pracovní neschopnost a musí žádat o invalidní důchod – pozn. aut.). Léčba rakoviny přitom z rodinného rozpočtu ukrojí průměrně 8000 korun měsíčně. Vzhledem k tomu, jak též plyne z uvedeného šetření, že léčba rakoviny průměrně trvá sedmnáct měsíců, jde dohromady o 136 tisíc korun. Pojištění pro případ rakoviny má dle uvedeného průzkumu sjednána právě jen zhruba pětina Čechů.

Zdaleka na všechny výdaje spjaté s léčbou rakoviny totiž pokryje zdravotní pojišťovna. Zdravotní pojišťovna například nehradí kvalitnější paruku při chemoterapii nebo doplňky stravy, masti či vitaminy, které onkologický pacient potřebuje kvůli snížení imunity ve vyšší míře. Onkologičtí pacienti také ze své vlastní kapsy vydají prostředky navíc za dojíždění do specializovaných léčebných zařízení, které často ze zdravotních a jiných důvodů nemohou absolvovat v běžné MHD, nebo za speciální zdravotní pomůcky.

Největší tuzemskou zdravotní pojišťovnu, VZP, stojí pokrytí nákladů spojených s léčbou onkologických onemocnění ročně zhruba 15 miliard korun. Přitom VZP pojišťuje 57 procent Čechů. Lze tak předpokládat, že ročně vyjde léčba rakoviny všechny tuzemské zdravotní pojišťovny dohromady na více než 26 miliard korun.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovnu změní od ledna desetitisíce lidí. Někteří i proto, že musí

Předloni VZP evidovala zhruba 313 tisíc pacientů s onkologickým onemocněním. Celkově se tak počet takových pacientů, evidovaných dohromady u všech zdravotních pojišťoven v ČR, loni pohyboval kolem 560 tisíc osob.

Výdaje související s léčbou rakoviny – ty, které nehradí zdravotní pojišťovna – tak loni představovaly odhadem necelých 41 miliard korun. To proto, že 560 tisíc osob vykazovalo dodatečné náklady, jež zdravotní pojišťovna nehradí, ve výši zmíněných osm tisíc korun měsíčně, přičemž předpokládáme, že onkologický pacient se v rámci loňska léčil průměrně nikoli celých dvanáct, ale devět měsíců. Těchto 41 miliard korun loni platili dílem přímo sami pacienti a dílem pojišťovny, byl-li daný pacient pro případ rakoviny pojištěn ještě nad rámec běžného zdravotního pojištění.

Pokud k sumě 41 miliard korun připočteme náklady pojišťoven, čítající 26 miliard, získáváme celkovou sumu 67 miliard korun. Léčba rakoviny – hrazená jak z prostředků pacientů samotných, tak z prostředků pojišťoven a zdravotních pojišťoven – tak loni představovala zhruba 1,2 procenta hrubého domácího produktu ČR.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rakoviny je už skoro jako chřipky, uvědomují si i běžní lidé. Postihne každého třetího Čecha

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Neučili jste se? Pak vám hrozí až velmi silné deprese

Lidé se základním vzděláním mají až pětkrát vyšší šanci, že se u nich objeví střední až těžké příznaky deprese než u vysokoškoláků. To, že výskyt těchto duševních potíží přímo ovlivňuje úroveň vzdělání, ukázal …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB