Hlad po zaměstnancích je pryč. Více než třetina lidí je v práci nespokojená

Průzkum
Nedávná špička v poptávce firem po zaměstnancích je pryč. Data společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz, Prace.cz a mobilní aplikace Práce za rohem, ukazují ochlazení poptávky. Denní počet pozic inzerovaných prostřednictvím služeb LMC meziročně klesl o 14,2 procenta. Naopak počet reakcí na pracovní inzeráty se meziročně zvýšil o 9,8 procenta, uvedla firma v tiskové zprávě.
Počet lidí, kteří jsou nespokojení a nemotivovaní v práci, se meziročně zvýšil na 36 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Další trendy ukazuje nová vlna pravidelného průzkumu LMC JobsIndex. Hlavní zjištění, pokud jde o spokojenost zaměstnanců, jsou následující: V porovnání s předchozími průzkumy mírně klesla spokojenost zaměstnanců ve většině hlavních aspektů života (rodinný život, osobní život, využití času, životní úroveň, pozn. aut.).

Počet lidí, kteří jsou nespokojení a nemotivovaní v práci, se meziročně zvýšil o tři procentní body na 36 procent. Možnost pracovat z domova má 30 procent tuzemských zaměstnanců, a to nejčastěji jeden až dva dny v týdnu. Čtvrtina těch, kdo nemohou pracovat z domova, by takovou možnost chtěla. Podle letošního průzkumu Grafton Recruitment takovou možnost nabízela jen čtvrtina inzerovaných pracovních pozic.

Přístup ke změnám práce

Nové pracovní příležitosti aktivně vyhledává 11 procent zaměstnanců, v případě lepší nabídky by zaměstnání změnilo 30 procent pracovníků. Z nich by 78 procent ke změně přesvědčila vyšší mzda. Firemní benefity v podobě volného času, nebo ty přepočitatelné na peníze, pak 35 procent, blízkost pracoviště 28 procent, lepší zacházení 20 procent.

PSALI JSME:
Skoro polovina lidí chce v nové práci fungovat na dálku

Nejčastěji (32 %) by motivací ke změně práce bylo zvýšení mzdy alespoň o 30 procent, podobně velká část zaměstnanců (28 %) by změnila práci kvůli mzdě vyšší alespoň o 20 procent. Mezi zaměstnanci, kteří byli v práci spokojení, ale dali v poslední době výpověď, tak učinilo 44 procent kvůli vyšší mzdě, 20 procent kvůli lepší náplni práce.

To, že přijdou o práci, považuje za pravděpodobné 16 procent zaměstnanců. Mezi lidmi ve věku 25-34 let jde o 23 procent, ve věkové skupině 55-64 let jen sedm procent. Jak redakci FAEI.cz informoval hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, v Česku nyní dochází k tzv. destrukci poptávky. „Průmyslové podniky tudíž v Česku přistupují k propouštění, aby tak zmírnily efekt nárůstů nákladů,“ vysvětlil.

Jak lidé vycházejí s příjmy

Podle průzkumu LMC JobsIndex s příjmy vychází obtížně přibližně polovina zaměstnanců (52 %), což je o šest procentních bodů více, než v jarní vlně průzkumu. Nejčastěji (58 %) mají problém vyjít s příjmy zaměstnanci ve věku 18-24 let.

PSALI JSME:
Když jedna práce nestačí. Češi hledají, kde si přivydělat

Velmi obtížně vychází s příjmy 19 procent zaměstnanců. To je proti letošnímu jaru nárůst o pět procentních bodů. Přivýdělek k hlavnímu příjmu má 25 procent zaměstnanců, dalších 21 procent si plánuje přivýdělek najít.

Před Vánocemi si obvykle vždy chtěli přivydělat hlavně studenti. „Teď jsou to i lidé, kteří už hlavní pracovní poměr mají, ale potřebují si přivydělat, aby pokryli zdražování,“ vysvětlil v deníku Právo Jan Rechnovský z poradenské společnosti PKF Apogeo.

Podle personální agentury Grafton Recruitment zájem Čechů o přivýdělek sice kvůli enormnímu zdražování roste, brigádníků je ovšem nadále nedostatek. Právě podzim je přitom tradičním obdobím, kdy mnohé obchodní a logistické společnosti hledají dočasné pracovní síly pro nadcházející vánoční sezonu.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hledám brigádu. Značka: Potřebuji peníze na dárky pro děti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.