Hledám brigádu. Značka: Potřebuji peníze na dárky pro děti

Analýza
Zájem Čechů o přivýdělek sice kvůli enormnímu zdražování roste, brigádníků je ovšem nadále nedostatek. Právě podzim je přitom tradičním obdobím, kdy mnohé obchodní a logistické společnosti hledají dočasné pracovní síly pro nadcházející vánoční sezonu. Jednou z překážek je to, že firmy hledají pracovníky spíše na celé směny, což se lidem těžko kombinuje se stálým zaměstnáním.
Nejčastěji si studenti práci vybírají podle platu, důležitá je pro ně ale také časová flexibilita a blízkost škole či domovu. Průměrně by chtěli zhruba 200 korun za hodinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici. Dalším problémem bývá, že firmy shánějí pracovníky ze dne na den.

Brigádu shání rovněž čtyřicátnice Jana z nevelké středočeské obce. Má dvě děti, je samoživitelkou, ale kvůli rostoucím nákladům jen těžko utáhne chod domácnosti. „Z letošních Vánoc mám opravdu strach. Ráda bych koupila dětem něco hezkého, co by jim udělalo radost, ale zatím jsem na to nenašetřila,“ svěřila se Jana.

Poptávala se u několika firem, ale pokaždé narazila na problém s pracovní dobou. „Nemohla jsem na noční směny, ani být na brigádě skoro celý den,“ konstatovala Jana. Teď jí ale jedna její kamarádka nabídla, jestli by jí občas nepomohla v kosmetickém obchodě. „Prý bude před Vánoci docela frmol. Tak doufám, že už to konečně klapne,“ dodala žena.

PSALI JSME:
Pro většinu samoživitelů nejsou Vánoce veselé, ale chudé

Nedostatek krátkých brigád

Zkušenost čtyřicátnice Jany potvrzují výsledky šetření personální agentury Grafton Recruitment. „Firmy nejčastěji hledají pracovníky, kteří jsou schopni pracovat na plný úvazek. Nabídek na pár hodin denně či týdně, po kterých je mezi uchazeči největší hlad, je bohužel minimum,“ sdělila Jitka Součková, marketingová ředitelka Grafton Recruitment.

Také proto je letos největší zájem o brigády ze strany ukrajinských žen. „Na rozdíl od předchozích let, kdy mezi uchazeči převládali studenti a důchodci, se tak letos o nabízené brigády zajímají zejména ukrajinské ženy, které do Česka uprchly před válkou. Právě jim brigády na celé směny vyhovují, z důvodu péče o děti však často upřednostňují spíše jednosměnný provoz,“ poznamenala Součková.

I přes rostoucí zájem uchazečů je tak kvůli nedostatku zkrácených brigádnických úvazků ve většině regionů brigádníků nedostatek. Nejvíce chybí v Olomouckém kraji, na Vysočině a v Praze. Firmy ale velmi často firmy potřebují pracovníky ze dne na den, takže hledají uchazeče bez závazků, kteří dokáží pružně reagovat a obratem nastoupit.

PSALI JSME:
Když jedna práce nestačí. Češi hledají, kde si přivydělat

„Posílit své týmy před Vánoci potřebují tradičně zejména obchodníci a logistické společnosti, pro které předvánoční čas představuje vrchol sezóny. Nejvíce poptávek aktuálně registrujeme v logistice, kde začínají růst objemy přepravovaných balíků. Firmy hledají zejména pickery, kteří balíky třídí na depech vždy předtím, že s nimi vyjedou řidiči k adresátům,“ uvedla Jitka Součková.

Mzdy rostou minimálně

Navzdory inflaci a tlaku na navyšování mezd se finanční ohodnocení brigádníků příliš nezměnilo. Zaměstnavatelé zvyšovali jejich mzdy jen minimálně, obvykle na úrovni pěti procent. Hodinová sazba se může již tradičně měnit v závislosti na daném regionu i oboru.

V loňském roce si například v Praze vydělali brigádníci v logistice průměrně 150 korun za hodinu, letos je to 160 korun. Mimo hlavní město nejsou mzdy brigádníků ve skladech o moc rozdílné a pohybují se od 145 do 155 korun za hodinu. V případě kancelářských prací je tato částka obvykle o něco vyšší.

PSALI JSME:
Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Muži příležitostně, ženy pravidelně

Podle zářijového průzkumu agentury Ipsos si brigádně přivydělá sedm z deseti dotázaných studentů – nejčastěji za barem nebo jako prodavači. Zatímco mezi muži převládají příležitostné přivýdělky, téměř polovina studentek má brigádu pravidelnou. Více než jedenáct procent studentů dokonce zvládá pracovat a studovat současně.

Nejčastěji si práci vybírají podle platu, důležitá je pro ně ale také časová flexibilita a blízkost škole či domovu. Průměrně by chtěli zhruba 200 korun za hodinu. O průzkumu, který si zadala francouzská rodinná firma Decathlon, která má v Česku 1 800 zaměstnanců a zaměstnává 514 studentů, bohužel nejsou známy žádné další podrobnosti – zejména na jak velkém vzorku populace se uskutečnil.

Předprázdninový průzkum Ipsos pro KFC (vzorek 500 respondentů ve věku 15-27 let, pozn. aut.) zjistil, že nejčastěji mají brigádníci zájem o manuální práce (29 %), různé pozice v administrativě (24 %) či službách a gastronomii (34 %). Pro zájemce je rozhodující výše výdělku, ale také to, v jakém kolektivu pracují a zda mají volnost v plánování směn.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pro brigádníky je důležité, jakou dohodu podepisují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB