Když jedna práce nestačí. Češi hledají, kde si přivydělat

Průzkum
Razantní zdražování nutí mnohé Čechy poohlédnout se po další práci. Podle průzkumu společnosti Tymbe, který má redakce FAEI.cz k dispozici, více než čtvrtina lidí zvažuje, že si ke svému současnému zaměstnání přibere další práci.
Zájem ze strany uchazečů je nejčastěji o práci v kanceláři. Nejlákavější jsou zejména administrativní pozice bez angličtiny či práce na recepci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za nedostatečný považují v současné situaci svůj příjem bezmála tři čtvrtiny pracujících občanů.

V nejnovějším průzkumu společnosti Tymbe, největšího on-line zprostředkovatele brigád na tuzemském trhu, více než čtvrtina dotázaných uvedla, že k tomu, aby se vrátila na svůj předinflační životní standard, ji v měsíčním rozpočtu chybí do tří tisíc korun. Více než polovina lidí ovšem přiznala, že jim měsíčně chybí tři až osm tisíc korun.

To potvrzují interní data společnosti Tymbe. „V druhém kvartálu letošního roku si u nás za měsíc brigádník průměrně vydělal zhruba 4,6 tisíc korun,“ řekl Michal Harásek, spoluzakladatel Tymbe. Přibližně 16 procent účastníků průzkumu uvedlo, že měsíčně postrádají osm až dvanáct tisíc korun.

PSALI JSME:
U letních brigád se nevyplatí vydělat víc než 10 tisíc

Zájem o brigády roste

Zvýšení svého měsíčního příjmu dalším přivýdělkem plánuje podle průzkumu více než čtvrtina dotázaných, která je zaměstnaná na hlavní pracovní poměr. Jedním z nejrozšířenějších typů přivýdělku jsou brigády, které už dávno nenavštěvují pouze studenti.

„Od konce roku 2021 registrujeme nárůst brigádníků ve věku nad 35 let o pět procent. Aktuálně tato skupina tvoří 46 procent ze všech našich brigádníků. Vysvětlujeme si to i tím, že brigády jsou flexibilní a dají se snadno zkombinovat se stálou prací,“ konstatoval Harásek.

Průzkum také ukázal, že brigádu aktuálně zvažuje také 11 procent těch, kteří v současnosti nemají stálý pracovní poměr ani jiný přivýdělek. Do této skupiny spadají zejména studenti, důchodci, lidé na rodičovské dovolené či nezaměstnaní.

PSALI JSME:
Pracující důchodci mají o něco méně byrokracie

To, že se konstantě zvyšuje zájem o přivýdělek formou brigády, dokládají i data Tymbe. „Počet aktivních brigádníků, kteří využívají naši platformu, se oproti prvnímu pololetí roku 2021 v tom letošním už téměř zdvojnásobil,“ poznamenal Michal Harásek.

Až 200 korun na hodinu

Ten, kdo si chce přivydělat, s největší pravděpodobností nějakou brigádu najde. Podle údajů společnosti Grafton Recruitment, které má redakce FAEI.cz k dispozici, totiž i navzdory přílivu ukrajinských uprchlíků nabídka brigád převyšuje poptávku.

Grafton Recruitment, který na trhu funguje už téměř třicet let, nabízí mimo jiné řešení v otázkách náboru zaměstnanců.

PSALI JSME:
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Podle firmy se běžně nabízená mzda brigádníků pohybuje v závislosti na regionu, oboru a pozici mezi 120 až 150 korunami na hodinu, v Praze a Středočeském kraji dokonce mezi 150 až 200 korunami. V některých případech si ale brigádník může vydělat i více, například pokud dobře ovládá angličtinu.

Po brigádnících a sezónních pracovnících je největší poptávka ve výrobě, ve skladech a v Praze také v kurýrních službách a fast foodech. Zájem ze strany uchazečů je však nejčastěji o práci v kanceláři. Nejlákavější jsou zejména administrativní pozice bez angličtiny či práce na recepci.

„V souvislosti se silnou uprchlickou vlnou jsme čekali výrazný růst zájmu o krátkodobé brigády, zatím však ve srovnání s předchozími lety nepozorujeme žádný výkyv. Řady uchazečů nerozšířilo ani zdražování,“ popsala svou zkušenost Jitka Součková, marketingová ředitelka Grafton Recruitment.

PSALI JSME:
Když pravidelný plat nestačí: téměř dvě třetiny Čechů si přivydělávají

Zavřít reklamu ×
  1. Možná by místo dalšího zaměstnání měli šetřit síly na řádnou demonstraci. Mít nižší minimální mzdu než Polsko a Slovensko je absurdní, stejně tak fakt, že většina cen je západních (vč. bydlení).
    Jinak ty brigády za 150-200/hod bych velice rád viděl 😀 Pokud nejdete přes známé nebo na pozici, kde už chtějí nějakou tu kvalifikaci, dostat se přes 120 je malý zázrak 😀

  2. Češi jsou prostě hlupáci……Zápaďáci přesně z tohoto důvodu mají Česko za svou kolonii odkud vysávají peníze. Polsko se nenechalo oblbnout.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.