Hlad po zaměstnancích je pryč. Více než třetina lidí je v práci nespokojená

Průzkum
Nedávná špička v poptávce firem po zaměstnancích je pryč. Data společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz, Prace.cz a mobilní aplikace Práce za rohem, ukazují ochlazení poptávky. Denní počet pozic inzerovaných prostřednictvím služeb LMC meziročně klesl o 14,2 procenta. Naopak počet reakcí na pracovní inzeráty se meziročně zvýšil o 9,8 procenta, uvedla firma v tiskové zprávě.
Počet lidí, kteří jsou nespokojení a nemotivovaní v práci, se meziročně zvýšil na 36 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Další trendy ukazuje nová vlna pravidelného průzkumu LMC JobsIndex. Hlavní zjištění, pokud jde o spokojenost zaměstnanců, jsou následující: V porovnání s předchozími průzkumy mírně klesla spokojenost zaměstnanců ve většině hlavních aspektů života (rodinný život, osobní život, využití času, životní úroveň, pozn. aut.).

Počet lidí, kteří jsou nespokojení a nemotivovaní v práci, se meziročně zvýšil o tři procentní body na 36 procent. Možnost pracovat z domova má 30 procent tuzemských zaměstnanců, a to nejčastěji jeden až dva dny v týdnu. Čtvrtina těch, kdo nemohou pracovat z domova, by takovou možnost chtěla. Podle letošního průzkumu Grafton Recruitment takovou možnost nabízela jen čtvrtina inzerovaných pracovních pozic.

Přístup ke změnám práce

Nové pracovní příležitosti aktivně vyhledává 11 procent zaměstnanců, v případě lepší nabídky by zaměstnání změnilo 30 procent pracovníků. Z nich by 78 procent ke změně přesvědčila vyšší mzda. Firemní benefity v podobě volného času, nebo ty přepočitatelné na peníze, pak 35 procent, blízkost pracoviště 28 procent, lepší zacházení 20 procent.

PSALI JSME:
Skoro polovina lidí chce v nové práci fungovat na dálku

Nejčastěji (32 %) by motivací ke změně práce bylo zvýšení mzdy alespoň o 30 procent, podobně velká část zaměstnanců (28 %) by změnila práci kvůli mzdě vyšší alespoň o 20 procent. Mezi zaměstnanci, kteří byli v práci spokojení, ale dali v poslední době výpověď, tak učinilo 44 procent kvůli vyšší mzdě, 20 procent kvůli lepší náplni práce.

To, že přijdou o práci, považuje za pravděpodobné 16 procent zaměstnanců. Mezi lidmi ve věku 25-34 let jde o 23 procent, ve věkové skupině 55-64 let jen sedm procent. Jak redakci FAEI.cz informoval hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, v Česku nyní dochází k tzv. destrukci poptávky. „Průmyslové podniky tudíž v Česku přistupují k propouštění, aby tak zmírnily efekt nárůstů nákladů,“ vysvětlil.

Jak lidé vycházejí s příjmy

Podle průzkumu LMC JobsIndex s příjmy vychází obtížně přibližně polovina zaměstnanců (52 %), což je o šest procentních bodů více, než v jarní vlně průzkumu. Nejčastěji (58 %) mají problém vyjít s příjmy zaměstnanci ve věku 18-24 let.

PSALI JSME:
Když jedna práce nestačí. Češi hledají, kde si přivydělat

Velmi obtížně vychází s příjmy 19 procent zaměstnanců. To je proti letošnímu jaru nárůst o pět procentních bodů. Přivýdělek k hlavnímu příjmu má 25 procent zaměstnanců, dalších 21 procent si plánuje přivýdělek najít.

Před Vánocemi si obvykle vždy chtěli přivydělat hlavně studenti. „Teď jsou to i lidé, kteří už hlavní pracovní poměr mají, ale potřebují si přivydělat, aby pokryli zdražování,“ vysvětlil v deníku Právo Jan Rechnovský z poradenské společnosti PKF Apogeo.

Podle personální agentury Grafton Recruitment zájem Čechů o přivýdělek sice kvůli enormnímu zdražování roste, brigádníků je ovšem nadále nedostatek. Právě podzim je přitom tradičním obdobím, kdy mnohé obchodní a logistické společnosti hledají dočasné pracovní síly pro nadcházející vánoční sezonu.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hledám brigádu. Značka: Potřebuji peníze na dárky pro děti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili …

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB