
Pokud jste si prošli covidovou karanténou – a byl by div, kdyby ne –, určitě si to pamatujete. Někdo z okruhu lidí, s nimiž se stýkáte, onemocněl nebo měl alespoň pozitivní test. Protože je to zodpovědný člověk (vy ostatně jiné známé, přátele a příbuzné nemáte, pozn. aut.), nahlásil vás hygieně jako jeden ze svých kontaktů.
Následoval telefon, kde vás anonymní hlas informoval, že i vy máte na nějaký čas po legraci. Nemoc se u vás sice neprojevila, i vy jste ale zodpovědní, takže jste poslechli, zabarikádovali dveře a začali hledat kontakt na nějaký ten Košík nebo Rohlík. Nikdo jiný vám nákupy obstarat nemohl, když se všichni z vašeho okolí ocitli v karanténě stejně, jako vy.
Kromě toho jste nejspíš začali hledat, jaké kompenzace vláda aktuálně nabízí a které by se mohly vztahovat i na vás. Tak, jako náš čtenář, živnostník, který redakci faei.cz popsal svou hygienicko-covidovou anabázi.
„V karanténě jsme se ocitli společně s přítelkyní, která stejně jako já neměla žádné příznaky, ale zato pozitivní test,“ popsal ve svém e-mailu. Ten jeho sice vyšel negativní, ale podmínky karantény společně dodrželi.
„Přítelkyně, která je v zaměstnaneckém poměru, pobírala nemocenskou. Ta se sice na mne vztahovala také, protože si dobrovolně platím pojištění, ale vyplácet bych si ji musel jako osoba samostatně výdělečně činná sám,“ vysvětluje.
Přišel tedy o dost peněz, protože schůzky se svými klienty nutné kvůli práci a následné fakturaci musel samozřejmě odvolat. Stát na podobné případy pamatoval odškodněním ve výši 500 Kč denně. Stačilo podat žádost na finanční úřad, a samozřejmě doložit, že karanténa skutečně proběhla. Jenže jak?
„Uvědomil jsem si, že žádný písemný doklad nemám,“ vzpomíná čtenář. „Jen e-mail s žádankou na PCR test, který mi poslal ‚ÚZIS ‘, tedy ústav zdravotnických informací a statistiky. Ten ovšem finančnímu úřadu jako doklad nestačil.“
Už se chystal nad vším mávnout rukou a peníze oželet. „Berňák“ se ale podle něj choval tak vstřícně a tolik mu chtěl pomoci, že na jeho radu kontaktoval praktického lékaře a o písemné potvrzení požádal jeho. I když jej vystavil pouze na základě toho, že byl – rovněž ústně – informován o karanténě svým pacientem, tenhle papír pro úspěšné dokončení řízení stačil.
Podobnou zkušenost mají nepochybně stovky dalších živnostníků. Nejsou ale zvyklí řešit své obtíže před soudem. Mají jich kvůli nejrůznějším nedostatečně promyšleným krokům státního aparátu tolik, že by se asi vůbec nedostali k práci, která je živí.
To studenti si servítky neberou. Jak informoval web Seznam Zprávy, jeden z případů, kdy byla karanténa nařízena jen telefonicky, se k soudu už dostal. Týkal se studenta Česko-anglického gymnázia v Českých Budějovicích, jemuž vedení této školy oznámilo, že má být v karanténě letos v první polovině října.
První den karantény studen podstoupil PCR test na covid-19, který byl negativní. O den později ho kontaktovali zástupci českobudějovické hygienické stanice. Zároveň mu řekli, že mu nebudou písemné rozhodnutí posílat.
Student se obrátil na soud s tím, že se kvůli karanténě nemohl stýkat s dalšími lidmi, docházet na zaplacený kurz autoškoly nebo se připravovat na sezonu alpského lyžování, a že mu byla nařízena chybně. Českobudějovická soudkyně Tereza Kučerová, jak informoval web, na konci listopadu potvrdila, že hygienická stanice chybovala. A neoprávněně podle ní chybným postupem zasáhla do práv studenta.