Nejvýhodnější sazby hypoték jsou teď u 10letých fixací. Vyplatí se to?

Názor
Letošek znamená pro hypotéky další zdražování. Jen během ledna vzrostly úrokové sazby v průměru o 0,5-0,7 procentního bodu. Obvykle bývají nejdražší hypotéky s delší fixací, aktuálně je tomu paradoxně naopak a například jednoleté fixace již mnohdy atakují úroveň šesti procent.
Nejvýhodnější sazby hypoték jsou teď u desetiletých fixací. Vyplatí se to? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pětileté fixace se většinou drží pod pěti procenty a desetileté ještě níž. Obliba delších fixací v poslední době výrazně rostla. Je to však nyní dobrá volba, nebo má větší smysl akceptovat krátkou, ale dražší fixaci s předpokladem, že hypotéky v brzké době opět zlevní?

Pro běžné parametry průměrné hypotéky začínal loňský rok na úrovni sazeb kolem 2,2 procenta ročně a končil okolo 4,3 % p. a. Takový růst sazeb zvýšil splátku průměrné hypotéky o zhruba tři a půl tisíce korun. Je pravděpodobné, že úrokové sazby letos přesáhnou pět procent ročně a docela vážně se mluví i o možnosti dosažení šestiprocentní úrovně.

Během letošního ledna úrokové sazby skutečně dále rostly v průměru o 0,5-0,7 procentního bodu. Kdo uvažuje o hypotečním úvěru, bude muset brát v úvahu fakt drahých hypoték a současně výrazně rostoucích cen nemovitostí.

PSALI JSME:
Další zdražování hypoték. Průměrná sazba se zvýší až k šesti procentům

Komu končí fixace, ten nemá jinou možnost, než se smířit s tím, že jeho nová úroková sazba bude klidně i trojnásobná v porovnání s podmínkami, které měl v posledních letech.

V obou případech ale bude vhodné zvážit ještě další skutečnost, a to na jak dlouho se k nabízené úrokové sazbě zavážete. V posledních letech roste obliba delších fixací. Například podíl fixací nad pět let se od roku 2016 více než zdvojnásobil, a to především na úkor těch krátkodobých s trváním do tří let.

Takových bylo loni jen něco přes desetinu, zatímco hypoték s fixací nad pět let necelá polovina. To je stav zcela opačný například ve srovnání s rokem 2014. Obecně platí, že delší fixace jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou.

PSALI JSME:
Jakou fixaci hypotéky zvolit, když sazby letí vzhůru?

Pokud jste si dříve chtěli zafixovat úrokovou sazbu na delší dobu, abyste měli jistotu, že se vám úrok, a tedy splátka za krátký čas nezvedne, bylo to vykoupeno vyšší sazbou. Klidně až o jeden procentní bod.

Stává se ale, že se toto pravidlo obrátí „naruby“. A to se děje právě nyní, přičemž rozdíl v nákladech mezi krátkými a dlouhými fixacemi je nebývale velký.

Zatímco vyhlašované úrokové sazby bank se na pětileté fixaci již blíží na dohled pěti procentům, kratší fixace už tuto hranici s přehledem překonávají. Nejdražší jednoleté fixace se dokonce blíží k úrovni šest procent. Přitom úrokové sazby u desetileté fixace jsou o několik desetin procentního bodu nižší, než sazby na pět let.

PSALI JSME:
Desetiletou fixaci už má skoro třetina hypoték

S předpokladem nadále rostoucích sazeb může na první pohled dávat smysl zvolit spíše delší fixaci, zvláště když je to nyní netypicky levnější.

Aktuální situace, kdy jsou sazby dlouhodobých fixací nižší, než u krátkodobějších, je však odrazem současného výrazného růstu sazeb a přesvědčení trhu, že v horizontu několika let se sazby budou navracet k příznivějším hodnotám. To znamená, že vázat se na desetiletou fixaci pravděpodobně nebude pro klienty výhodné.

V desetiletém výhledu pokládám aktuální sazby za spíše vysoké. Předpokládám, že se v dohledném období alespoň částečně sníží. V takové situaci by byla škoda, pokud by byl klient zbytečně vázán v dlouhé fixaci.

Autor je místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky budou nejdražší v historii, na více než tři roky úvěr nefixujte

Zavřít reklamu ×
  1. 4,34%jsem mel na prvni fixaci na 5 let u hypoteky ve vysi 2,4milonu v roce 2008. Nemyslim ze by to dnes nekdo neprezil.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.