Hypoteční trh se už letos propadl téměř o 26 miliard

Hypotéky zlevňují již sedmý měsíc v řadě, ukazují čerstvé údaje Fincentrum Hypoindex. Hypoteční trh se přesto za prvních osm měsíců letošního roku propadl v meziročním srovnání již o více než 25,5 miliardy korun.
Ve srovnání s loňským srpnem letos přišlo do bank pro hypoteční úvěr o 2 322 klientů méně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V prvních osmi měsících letošního roku si sjednalo hypoteční úvěr téměř 50 tisíc klientů v celkovém objemu více než 113 miliard korun. Za stejné období loňského roku si přitom do bank přišlo pro hypotéku více než 64,5 tisíce lidí a sjednali hypotéky za téměř 139 miliard korun. Hypoteční trh se tak v letošním roce již propadl o 25,566 miliardy korun.

V srpnu letošního roku bylo sjednáno 6 153 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,294 miliard korun. Ve srovnání s loňským srpnem přišlo do bank pro hypoteční úvěr o 2 322 klientů méně a objem sjednaných hypoték se propadl o téměř 4,5 miliardy korun. Srpnové objemy se tak dostaly pod úroveň roku 2015.

„Uvolnění měnové politiky v hlavních světových ekonomikách dopadá i na český finanční trh bez ohledu na setrvání České národní banky (ČNB) na svých sazbách, a dává českým bankám dostatečné indicie, že měnová politika se v ČR zpřísňovat nebude. V rámci intenzivního konkurenčního boje se tak i v srpnu posunuly průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu na nižší úroveň už téměř o 0,4 procentního bodu od hodnot z počátku roku,“ říká hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Vzhledem k dosavadnímu vývoji se podle něj dá jen těžko očekávat, že se objem poskytovaných hypoték letos vyšplhá na loňských téměř 218,5 miliardy korun a o předloňských více než 225 miliardách korun si hypoteční trh může nechat jen zdát. „I na odborníky odhadovaných 200 miliard korun se banky zřejmě v letošním roce ještě nadřou,“ konstatuje analytik.

PSALI JSME:
Přestože jsou hypotéky levnější, zájem o ně klesá

Zasáhnout by měli politici

„Že by centrální bankéři svůj destruktivní postoj v blízké době nějak zásadně přehodnotili, se příliš čekat nedá. Musí proto zasáhnout politici, protože (ne)dostupnost bydlení začíná být obrovským společenským problémem,“ domnívá se generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec.

Podle něj je nezbytně nutné, aby se výrazně zjednodušil proces povolování nových staveb a hlavně aby se umožnila výstavba velkých rezidenčních projektů se stovkami bytů, které nyní na vyschlém rezidenčním trhu kriticky chybí.

Situaci na trhu potvrzuje také Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group: Zatímco v loňském roce financovalo nové bydlení hypotékou 43 procent klientů společnosti, letos tento podíl klesl právě kvůli omezení dostupnosti hypoték na 31 procent.

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

Přebytek likvidity

„Protože na trhu je přebytek likvidity, banky si zatím nemusejí úrokových sazeb ČNB tak moc všímat. Do bank si pro hypoteční úvěr přišlo letos skoro o pětinu zájemců méně než v loňském roce. To nutí a bude nutit banky k dalším akcím a k dalším slevám. Když se podíváme po Evropě, sazby hypotečních úvěrů jsou obvykle nižší než v ČR. V průměru se pohybují mezi 1 a 2 % p.a. To dává jistý prostor pro další snižování sazeb hypotečních úvěrů, říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Hypoteční banky bojují s poklesem zájmu o hypoteční úvěry i v září a pokračují ve snižování úrokových sazeb. V minulém týdnu oznámila pokles hypotečních sazeb Česká spořitelna, Wüstenrot hypoteční banka či Fio banka. Nejvýrazněji zlevnila hypotéky Česká spořitelna, a to o 0,3 procentního bodu. Česká spořitelna přitom již během srpna snížila sazby hypoték o 0,25 procentního bodu. Stejně tak Wüstenrot zlevnil hypotéky na konci letních prázdnin o 0,15 procentního bodu a v září v reakci na novou vlnu slev o dalších 0,25 procentního bodu.

Pokles sazeb by navíc mohl pokračovat i ve zbytku letošního roku. Kromě přebytku likvidity dává bankám prostor pro snižování sazeb i ČNB, která zatím nemá důvod v nadcházejících měsících základní úrokové sazby zvyšovat.

PSALI JSME:
Bydlení a realitní trh. Jaké jsou aktuální trendy?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.