Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Nových bytových domů se staví pořád málo, poptávka je mnohem větší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě v roce 2015 se průměrný 70metrový byt v metropoli prodával za cenu kolem 3,9 milionu korun, dnes by stál 7,7 milionu korun. Nad hranicí 100 tisíc za metr čtvereční se pohybují ceny nových bytů už ve všech pražských obvodech. Ještě v polovině letošního roku se těsně pod touto hranicí jako jediná držela Praha 9, i tady už jsou ale ceny vyšší. Ukazuje to čerstvá analýza největšího tuzemského rezidenčního stavitele Central Group.

Za bezmála šest let tak stouply prodejní ceny nových bytů v hlavním městě téměř dvojnásobně. Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2015 byla průměrná prodejní cena 56 tisíc korun za metr čtvereční, aktuálně to je 110 tisíc. Hlavním důvodem růstu cen je to, že nabídka stále nestačí uspokojovat poptávku. Mezi další patří například zdražování stavebních materiálů.

„Kdo si v roce 2015 koupil byt v Praze, může si gratulovat ke skvělé investici. Obecně platí, že koupě nemovitosti patří k nejbezpečnějším způsobům, jak uložit a do budoucna zhodnotit své finanční prostředky. V nejisté době, jakou prožíváme například dnes, si toto lidé uvědomují o to více,“ konstatuje výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

PSALI JSME:
Stavební firmy letos v Praze dokončily nejméně nových bytů za posledních sedm let

Bytová krize

Jak vyplynulo ze zářijového průzkumu agentury Ipsos, nedostatek bytů a vysoké ceny bydlení považuje 63 procent Pražanů za hlavní problém metropole. Pokud se povolování nezrychlí, může v Praze za deset let chybět kolem sto tisíc bytů, tedy bydlení pro čtvrt milionu lidí.

Od začátku roku 2015 do konce září tohoto roku se v Praze prodalo celkem 33 500 nových bytů v bytových domech. Za stejnou dobu ale úřady povolily pouze 19 057 bytů, tedy necelých 57 procent počtu, o jaký byl za téměř šest let v Praze ve skutečnosti zájem. Prodává se tedy skoro dvakrát více, než úřady stíhají povolovat.

Developerské společnosti doufají, že povolování a stavbu nových bytových domů či rodinných domů urychlí nový stavební zákon, který právě projednávají poslanci. Výhrady k němu mají ale nejen zákonodárci, tak právě i stavební firmy. Povolování nové výstavby zatím trvá mnohdy i více než deset let.

PSALI JSME:
Developeři se budou předražených bytů zbavovat jen velmi těžko

Ostravské zdražování

Také podle dat realitní sítě Century 21 ceny bytů ve velkých městech v meziročním srovnání opět výrazně vyrostly – bez ohledu na koronavirovou pandemii. Rekordmanem je Ostrava, kde to je o více než pětinu, v Praze o 13 procent. Také podle sítě této realitní kanceláře tlačí ceny vzhůru stále značný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, a rovněž relativně nízké úrokové sazby hypoték.

„Když vezmeme byty v dobrém stavu, zaznamenávají naše kanceláře růst okolo devíti procent, ale jak je vidět, v některých městech i daleko více,“ říká provozní ředitel Century 21 Czech Republic Tomáš Jelínek. „Ve srovnání nejsou zahrnuty developerské projekty, které mohou realitu trochu zkreslovat. U nich se totiž smlouvy uzavírají i několik let dopředu,“ dodává.

Ceny rostou i přes zpomalení ekonomiky kvůli pandemii covidu-19. „Ve velkých městech pozorujeme úbytek nabídek, neboť lidé zatím s prodeji vyčkávají. Klesající nabídka žene ceny nahoru, protože zájem o koupi nemovitostí je naopak stále veliký, což podporují i nízké úrokové sazby hypoték,“ konstatuje Tomáš Jelínek.

PSALI JSME:
Vrátíme na pražský trh cenově dostupné byty, slibuje Ekospol

Trh se podle něho letos rozhodně nevyvíjel lineárně. „Při první uzávěře ekonomiky v dubnu se trh v podstatě zastavil, naopak po uvolnění jsme pozorovali velké nárůsty počtu transakcí. V porovnání s předchozím kvartálem pozorujeme stagnaci cen. Zatím se z toho ale nedá vyvozovat vývoj do budoucna. Současná situace je obecně velmi nepředvídatelná, ale i v minulé krizi došlo k dopadu na ceny nemovitostí až po více než roce a k nejhlubšímu propadu cen po čtyřech až pěti letech,“ vysvětluje Jelínek.

Rekordní hypotéky

Podle hlavního poradce České bankovní asociace (ČBA) Vladimíra Staňury dosáhly přiznané hypotéky za uplynulý měsíc rekordní říjnové úrovně – s 25,2 miliardami korun jde o druhý nejsilnější měsíc v historii Hypoindexu. První je listopad 2016, kdy objem prodaných úvěrů dosáhl 29,7 miliard korun.

„Bylo to těsně před tím, než vstoupil v platnost Zákon o spotřebitelském úvěru. Lidé měli strach, který vydatně živila média, že podle nových podmínek nemusí na „svou“ hypotéku dosáhnout, a tak se předzásobili. Banky musí tyhle nákupní paniky milovat. Zajímavé přitom je, že hypoteční trh i po tomto předzásobení pokračoval v boomu,“ říká Staňura.

Připomněl, že ceny nemovitostí oproti očekávání řady odborníků a „čekatelů“ na koupi neklesly a neklesají. Spíše naopak. Kromě toho se staví méně bytů, což trh vnímá tak, že ceny půjdou nahoru.

PSALI JSME:
Banky musí tyhle hypoteční paniky milovat

„Je opravdu až s podivem, jak vlastně nedostupné ceny neodrazují lidi od nákupu. Jenže to bylo za posledních třicet let vždycky tak. V momentě nákupu se cena bytu nebo domu zdá naprosto nesmyslně drahá. A za pár let už je vidět, že to byla dobrá investice,“ konstatuje Staňura.

Letošní zájem o hypotéky se promítá i do její průměrné výše, která dosáhla 2,865 miliardy korun. Podle odhadu by se tak letos mohlo lidem přiznat necelých 90 tisíc hypoték. Rekordní byl rok 2016 se 115 tisíci hypotékami.

Úroky se zvýší

Průměrná hypoteční sazba je momentálně 2,02 procent. „Mám však za to, že dvě procenta mohou být v příštích měsících prolomena. Jsem si ovšem jist, že v příštím roce po odeznění koronaviru se trend v důsledku inflačních očekávání a tlaků obrátí,“ odhaduje Staňura.

„Přijde příští rok ochlazení a objemy prodejů se vrátí k „normálu“? Ano. Nemovitosti se stávají stále nedostupnější. Úrokové sazby půjdou nahoru. A věřím tomu, že na trhu bude větší nabídka,“ dodává analytik.

PSALI JSME:
Češi lační po hypotékách, banky jsou jejich zájmem zavaleny jako nikdy v minulosti

Zavřít reklamu ×
  • Ty byty se nestaví pro běžné Pražany, ale pro „potřebné“ imigranty…
   Praha plánuje navýšení počtu obyvatel o cca 400.000, jenže kolik z nich bude Čechů?
   Vývoj v EU je jasný:
   V řadě měst již tvoří mezi novorozenci většinu muslimové.
   Naopak původní obyvatelstvo je vytlačeno, v případě Prahy a cen okolo jsou desítky km za město.

   • Tak podle Vás soukromí developeři staví pro nějaké migranty z třetího světa 🙂 No, to je ovšem ostuda Vás, pražských socek, že nejste schopní vydělat na bydlení, a ti přistěhovalci ano.

 1. Povolování staveb opravdu nesníží ceny a nezvýší dostupnost bydlení . Bytu je dost , sice jsou mizerné a morálně zastaralé a odpovídající socialismu . Duvod zdražování je ale spíše investiční ukládání pěněz. Bohatí se tak zajištují a nezáleží jim co to stojí , protože nemovitosti nemají návaznost na výnos . Je to jako bitcoin , je jich málo a nové budou ještě dražší. Narozdíl od bitcoinu nemovitosti jsou potřeba k životu a dotýkají se tak každého.
  Jsou dvě řešení . To první evropské (dotace na státní výstavbu) a nebo za druhé americké (obce financované z daní z nemovitostí) . To paradoxně nutí obce k rozvoji a tlačí majitele nemovitosti využívat (prodat nebo pronajímat) . Americké řešení je systémové a nezaleží na budoucích vládach , ale má výborné výsledky. Bydlení si pořizují američané za 3,7 ročního platu a pruměrná velikost je na 220m2 . Samozřejmostí je velký výběr a konkurence.
  Mužeme se tady zaklínat stavebními zákony , ale na problém už bylo zaděláno v 90tkách. Dnes reality nemají nic společného s hodnotou výstavby , ale stali se čistě spekulací . V principu tak chudneme (za plat si pořídíte méně statku)

  • Má to jeden háček……..stejně, jako v ČR se všichni nevejdou do Prahy, tak se celé USA nevejde na Manhattan. Američané to pochopili, češi ne. A další, ono se v USA jinak stzaví, když je tam oproti ČR zhruba čtvrtinová hustota osídlení. A také se podívejte, kde se tam nejvíce staví. Pro USA jsou typické velké a vzdálené suburbie, které jsou bez automobilu nedostupné. Jedeiné, v čem máte pravdu, je to, že na problém se zadělalo v 90. letech, kdy stát zhovadile reguloval nájemné ve státních bytech, které před tím převedl na obce, a tyto je hromadně prodávali brutálně pod tehdejší tržní cenou tehdejším nájemníkům., kteří na těchto zhovadile rýžují.

   • Ale to je normální že všichni se nevejdou na Manhattan . Lidé jsou ruzní a tak si vyberou kde se jim líbí . Ale americký systém daní zpusobuje že lidé nehromadí co nepotřebují (nevynáší) . Tudíž když seženou někde lépe placenou práci , tak klidně dají na obec klíče od domu aby nemuseli platit daně . Tudíž kde není zájem tam je levno . U nás to ale neplatí . Všichni hromadí majetek a neprodávají ho . V ulici mám jen pár domu obsazených a zbytek je prázdných . Ale mladí nemají kde stavět , protože nikdo neprodá louky na stavební parcelu . A tak se všichni přeplácejí o ruiny a staré barabizny a ceny jsou v poměru k platum stejné jak v Praze . Sytémově je tedy nastaveno to aby jste byl chudý i když si relativně mužete koupit drahé věci , ale nemáte je kam dát , protože živobytí je a bude drahé . Nemá to nic společného se stavebními náklady , ale spekulací realit . Navíc Manhattan má největší koncentraci lidí na světě . Praha naproti tomu má velké proluky a volné prostory a stejně se výškové domy nestaví . Bytová krize je u nás zpusobena systémově.

   • Stát samozřejmě dával obcím tyto byty a ty se jich zbavovali. Ceny domu a bytu byli reálné , protože za ty ceny se postavili . Platy také odpovídali .
    Samozřejmě i přes regulaci by obce na nájemném vydělali . Náš dum je toho ukázkovým příkladem . Dokuď byl pod obcí , tak na nic nebyli peníze a ty se utopili v černé díře zvaná obec. Dnes i když máme prakticky stejné poplatky na udržbu domu , tak máme vše opravené a vyměněné . Navíc nám na učtu přibývají stále další peníze .
    Tudíž současné ceny jsou naprosto nereálné a někdo si dost mastí kapsu . A jediné co tou odpomuže je převis nabídky (konkurence) . Tudíž tlak na obce , aby měly zájem na rozvoji . Současný systém ale naopak zastupitelstvo nijak netlačí . Zastupitelum rostou hodnoty majetku a ti pak jen v prohlášeních tvrdí že se musí více stavět (ale to jen na papíře) . Realně ale všichni tlačí na co největší šponování cen a spekulují na pozemcích . Pak vymýšlejí ruzné blboviny a nahánějí dotace na které jejich kamarádi se přiživují.

 2. Tyto ceny zavinil nejlepší ekonom profesor všech dob Václav Klaus,který uplatnil neviditelnou ruku trhu a vše prodal bohatým cizincům.Pokud by byl zákaz prodávat nemovitosti cizincům tak byty budou za 1/4 ceny.

  • Hloupý lháři, za Klause žádné byty nebyly prodány cizincům, toto bylo umožněno až po roce 2004, kdy ČR vstoupila do EU. Většina bytů byla prodána mezi bolševické lemplácká nájemníky – držitel dekretů, kteří vám tyto draho prodávají.

  • Plácáš nesmysly a dobře to víš ty frustráte. Možná ti není známo, že počet vlastníků nemovitostí v České republice dalece přesahuje jejich počet třeba ve vysněném Německu.

  • Jistě, není problém. První podědili byt v Dejvicích, prodali za 9 mega, druzí na Vinohradech za 12.

 3. Taky jeden byt pronajimam. Nechtel bych ted byt narozen po roce 2000 a pozdeji a vstupovat do dospelosti pri takovych cenach nemovitosti. Ja jsem rocnik 81 mam dve nemovitosti , jeden dum jiz zplacen druhy byt budu jeste par let splacet , ale kdybych prodal akcie, auto a uspory tak bych ho v propade potreby vyplatil. Za ty leta se mi nemovitosti velice zhodnotili. Za to ty mladi maji pred sebou obrovsky nemovitostni prusvih a kde se vubec ted zamestnaji kvuli koronaviru a green dealu to nevim.

  • Ano . Pěstujeme si systémově voliče komunistu. Jak se bude koncentrovat bohatství u menšiny , což je normální vlastnost kapitalismu , tak vytváříme pracující chudinu. Budete si moci dovolit luxusní věci (mobily , auta , oblečení) , ale za nájem či hypotéku za panelák dáte většinu svého příjmu . Média vám samozřejmě budou tvrdit , že jste se měl lépe učit . Byty se budou zmenšovat . Už teď klesly obytné plochy u nově postavených domu a to jsou byty pro vysokopříjmové – 6mio za 60m2.
   Oproti západu máme na 1000 obyvatel o třetinu méně obydlí a o 40% menší obytnou plochu. Američané mají oproti nám třikrát větší obydlí a to i ve městech s největší koncentrací lidí na světě (manhattan) . Přitom se stačí podívat na HDP a máme ho jen o pětinu menší než amíci.

 4. Byty neskupuji ani tak cizinci jako cesi kteri se boji inflace ceske koruny (asi opravnene) a snazi se nekam investovat svoje uspory at jiz vydelane legalne ci nelegalne

 5. Není to žádná tragédie. Běžný byt si dneska nemůže dovolit mnoho lidí v tomhle státě a o těch se nepíše. Není důvod proč by idi v Práglu měli býát výjimkou nebo by je měl někdo litovat.

 6. …a proč by se ceny bytů v ČR měli zastavit, vždyť ty nečeští zahraniční chudáci developeři a hypoteční banky by si nic nevydělali
  …jen ať ceny nejen nových, ale i těch starých byrů postavených komunistickými lumpy, ať letí stále nahoru
  ….a tak je to v sametové demokracii správné, tak to má být

 7. Do deseti let bude cena bytů dvojnásobná. Proč? Díky centrálním bankám. Možnosti jsou neomezené. Jak chrlí nové a nové peníze, tak bude vše automaticky dražší. To je vidět na akciích. Tam prostě už neexistuje, aby šly dolů bez ohledu na to, zda daná společnost vydělává či nikoli. A navíc, centrální banky už nikdy nezvednou úrokové sazby, protože státy by pak nikdy nezaplatily úroky ze svých dluhů. To prostě matematicky nevychází. Takže si zvykejte na čím dál vyšší ceny všeho možného a nulovou inflaci. Prostě to už jiné nikdy nebude.

 8. Tento problém se netýká jenom Prahy, ale až na vyjimky celé republiky. Můžeme ročně stavět kolik bytů/domů chceme, pokud tu bude nemalý tlak zahraničního (nejen jeho) kapitálu na investice, nikdy se to nezlepší. Problém je, že na samostatné bydlení už nedosahují ani lidé pobírající průměrnou mzdu, natož ta většina s reálnou mzdou (do 20 tis). A pak má někdo tu drzost po mladých chtít, aby zakládali rodiny, nejméně o 2 dětech a jen tak si bokem šetřili na důchod, protože i když je stát okrádá o soc. „“pojištění““, tak na ně už důchod nezbude, nebo bude malý…

 9. No ještě ze jsem koupil byt 2+k v komunistickým paneláku v Praze v roce 2007 za 1.180.000….byla to ruina, ale teď je byt ultramoderní. A jedno je jistý…poctivej panelák je kvalita, když vidím, jak se staví dnes. Nezávidím mladým lidem, když si mají dnes jít koupit startovací být za 4 mega. Co to je startovací být? 30m2 a hypotéka do důchodu. To je startovací? A kdy si pořídí byt, ve kterém budou moci žít se dvěma dětmi? To mě fakt po.er!!!

  • To já jsem si koupil obecní byt z konce 50 let – cihla v Brně za 400000,- Kč v roce 2005. Už když jsem ho kupoval , tak mně oslovila paní z realitní kancelář, zda bych ho nechtěl za 3000000,- Kč prodat – a nabízela peníze na ruku. Syn o 2 roky později už koupil obdobně
   starý byt ale mneší za 700000,- Kč . Prostě každá doba má svoje. Můj otec se nechal vyplatit před 1989 z rodinného domu za 300000,- Kč – ten RDF by dnes v Brně bez řečí se dal prodat za 6 milionů – tedy polovina za 3000000,- To jen aby bylo jasno jak to historicky je.

 10. Ceny klesnou . Je realitní bublina , vždycky klesly . udělají inflaci ,tu si zaplatí obyčejný lidi tedy my , vylítne inflace , tím úrokové sazby a ceny klesnou . Horší je , že si tím nepomůžeme . Kdo si půjde pro půjčku , bude platit víc % a inflace kterou už teď děláme nás bude stát obrovský státní zadlužení . Vždycky to zaplatí obyčejný lidi a ne banky . Jinak měny možná krachnou Dolar , Euro , zavedou se digitální prachy , nuly se seškrtají , ale stejně obyčejný člověk to bude mít vždycky těžký a lump bude zase jen vydělávat .

 11. Prodává se tedy skoro dvakrát více, než úřady stíhají povolovat. – již od dob c. a k. Rakousko Uhersko platí, že úředník má tolik práce, kolik si jí sám připustí dělat. V Práglu obzvlášť

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru