I Ameriku stále drtí inflace. Špatné zprávy (nejen) pro bitcoin

Analýza
Inflace je stále při síle. Jak v Česku, tak i jinde, třeba v USA. Minulý týden překonala očekávání trhu tuzemská spotřebitelská inflace a podobně trhy zaskočil klíčový ukazatel inflace americké. Tamní jádrová inflace, jež vylučuje kolísavé ceny potravin a energií, má za září hodnotu 6,6 procenta. To je nejvíce srpna 1982. 
Jádrová inflace v USA je nejvyšší od srpna 1982. Ilustrační foto: Pixabay.com

Když trhy připočítají solidní čísla z trhu práce v USA z předminulého týdne, vychází jim, že americká centrální banka – Fed – na svém listopadovém zasedání zvýší svůj základní úrok o další 0,75 procentního bodu. Tedy opět „darda“. A zřejmě ne poslední.

Výrazná inflace vede trhy k úvaze, že je stále pravděpodobnější i prosincové zvýšení úroku ve stejném rozsahu, jež by tedy bylo už páté v řadě. Navíc trhy upravují – směrem vzhůru – svůj odhad, kam až se základní úrok vyšplhá v příštím roce, kdy by měl kulminovat.

Přesto, že Fed utahuje svoji měnovou politiku nejrazantněji od 80. let, míra nezaměstnanosti se v září v USA vrátila na své minimum od prosince 1969, 3,5 procenta. Na první poslech dobrou zprávu trhy nějak zvlášť nevítají, tím méně trhy s rizikovějšími aktivy.

PSALI JSME:
Americká inflace podporuje další výrazný nárůst sazeb Fedu

Extrémně nízká míra nezaměstnanosti totiž z jejich hlediska představuje hlavně další inflační tlak, a tedy tlak na další růst klíčové úrokové sazby Fedu. A vysoké úroky trhy drtí. Vždyť je to vlastně do značné míry jejich smysl.

Dokud Američané nezískají pocit, že už na trzích hodně zchudli, že se akcie, jež vlastní, už opravdu notně propadly, neomezí své spotřebitelské výdaje, neb se jich stále bude držet dojem, že „na to mají“. A dokud neomezí své výdaje, inflace zůstane při síle. Což Fed nechce. A ze zákona proti tomu musí bojovat.

Ve výprodeji se tak po zveřejnění zmíněné zářijové inflace ocitl celý trh s kryptem. Bitcoin, nejrozšířenější kryptoměna, spadl k úrovni 18 tisíc dolarů za kus, na své třítýdenní minimum. Padal také ether, „dvojka“ mezi kryptoměnami, a takzvané altcoiny, tedy další, mladší a méně rozšířené kryptoměny typu Solany.

PSALI JSME:
Zkušení investoři právě teď masivně nakupují akcie

S růstem úrokových sazeb v podání Fedu stoupají úroky na amerických vládních dluhopisech nebo i dluhopisech podnikových. Například úrok třicetiletého dluhopisu americké vlády vystoupal po zveřejnění zářijové inflace až na úroveň čtyř procent, nejvýše za uplynulých jedenáct let.

Vyhlídka vyšší inflace zkrátka nutí investory do dluhopisů k tomu, aby si říkali o vyšší úrok, jenž dopad vyšší inflace utlumí nebo ji ideálně pokryje tak, že reálný výnos – tedy nominální úrok po odečtení právě inflace – bude kladný.

Jenže jestliže narůstá úročení u bezpečných vládních dluhopisů, oslabuje pohnutka investorů hledat vysoký výnos v oblasti rizikovějších aktiv typu kryptoměn. To je – vedle obecného strachu a úprku k hotovosti – momentálně stěžejní důvod, proč se tedy krypto ocitá ve výprodeji.

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (6). Kryptoměny: Současná situace vzala trhu vítr z plachet a tlak se zvyšuje

Přitom kolísavost zrovna bitcoinu v uplynulé době razantně polevila. Tradičně silně rozkmitané aktivum se nebývale zklidnilo, dokonce je nyní citelně klidnější, než akciové tituly zahrnuté do klíčového ukazatele amerických burz Standard & Poor’s 500.

Nižší kolísavost sama o sobě značí nižší rizikovost, proto je třeba v případě právě akcií často vítána. Jenže v případě bitcoinu ji nyní doprovází také snížení objemu obchodů s ním. Ten nyní denně dosahuje jen necelých 50 miliard dolarů, zatímco ještě začátkem roku to bylo více než sto miliard.

Kombinace nízké kolísavosti a nízkého objemu obchodování může věstit pohromu jak pro bitcoin, tak tudíž i pro další krypto. Podobně se bitcoin zklidnil na sklonku roku 2018, tehdy na úrovni kolem 6 000 dolarů, přičemž mnozí mínili, že trh s ním ovládl pesimismus až přílišný. Bitcoin je ovšem zaskočil: Místo vzestupu se dále propadl, až k cenovce 3 000 dolarů za kus.

PSALI JSME:
Padá bitcoin, něco si přej

Konec roku 2018 byl pohromou také pro akcie. Tehdy je skolila na svoji dobu přísná měnová politika Fedu. Americká centrální banka nakonec při pohledu na krvácení burz kapitulovala a vzala své měnové politice značnou část její přísnosti.

To si však nyní jen tak dovolit nemůže. Právě proto, že inflace je mnohem výše než tehdy. Zmíněná jádrová inflace koncem roku 2018 jen mírně přesahovala úroveň dvou procent, tudíž byla třikrát nižší než dnes.

Pokud se tedy americké inflace bude i nadále držet nečekaná síla, nelze vyloučit další pořádný „sešup“ jak na akciích, tak zejména na rizikovějších aktivech typu krypta. Dobré zprávy z trhu práce, ty o pokračující nízké nezaměstnanosti, jsou teď pro bitcoin a celé krypto vlastně dost špatné.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americké akciové trhy panikaří. Ale ne kvůli válce

Zavřít reklamu ×
  1. Taktizování nepomáhá? Změňte strategii. Nebo rovnou systém. Rádi měníte svět, ale sami tu změnu akceptovat nechcete. Jéje, co?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?