Koruně hraje dál do karet výrazný úrokový diferenciál, a tak jak vůči dolaru, tak především euru. Ten sice pomalu klesá s tím, jak Fed (centrální banka USA, pozn. red.) a Evropská centrální banka (ECB) zvyšují své sazby, avšak na úroveň sazeb v ČR se s největší pravděpodobností nedostanou.
Na trhu také dávno opadly snahy vsadit si na oslabení koruny – tak jako třeba v červenci – protože ČNB i nadále zůstává připravena v případě potřeby zasáhnout. Fakticky, i když neintervenuje, trh svojí přítomností stabilizuje. Nic to nestojí a svůj úkol to v posledních měsících docela dobře naplňuje.
Tuzemská centrální banka intervenovala naposledy v říjnu, ale už tehdy nebyly tyto obchody nijak velké. Nejvíce se zapotila v červenci, kdy ze svých rezerv vyprodala téměř deset miliard eur, aby korunu ochránila před oslabením.
Za celý loňský rok pak ČNB ze svých rezerv prodala 26 miliard eur (zpočátku ovšem jen vyprodávala výnosy z rezerv, intervenovala až od března, pozn. aut.) a tím je postupně snížila na 131 miliard. I to je stále úctyhodná suma vzhledem k velikosti české ekonomiky, i ve srovnání s okolními zeměmi.
Navíc prodejem části rezerv získala zpět koruny, za které na trhu jinak platí sedmiprocentní reposazbu. Na konci ledna pak cizoměnové rezervy centrální banky poklesly na 129 miliard eur.
Dlužno dodat, že vzhledem k vývoji na zahraničních finančních trzích byly devizové rezervy z pohledu samotného výnosu spíše prodělečné. Sama ČNB uvádí, že jejich výnos byl v posledním roce negativní (-6 %).
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)