I výnosy spořicích účtů jsou jen paběrky

Úroky na spořicích účtech rostou, ale na boj s inflací nestačí. České domácnosti v době covidové urputně šetřily a ukládaly si peníze na bankovní konta, což činily s nevídanou vehemencí. K prvnímu listopadu tak měly na bankovních účtech tři biliony a 259 miliard v české i cizí měně.
Češi nechávají v bankách ležet ladem 1,85 bilionu korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

To se týká veškerých úspor od stavebního spoření přes termínové vklady až po spořicí účty. Tedy pokud jde o úročené vklady. Na těch v neúročených, tedy na běžných a kontokorentních účtech, měli přes jeden bilion a 850 miliard korun.

Inflace, která zachvátila index spotřebitelských cen, se však v listopadu prokousala na meziročních šest procent podle statistického úřadu, podle ministerstva financí dokonce na 6,3 procenta. Ten druhý údaj vychází z úroku na protiinflačních vládních dluhopisech. Kdyby tato čísla platila po celý rok, přišli by střadatelé o 195,6 miliardy korun nebo podle dat ministerstva financí dokonce o 205,4 miliardy korun ze svých úspor.

PSALI JSME:
Lidé už mají v bankách uloženy více než tři biliony korun

Konzervativní české finanční publikum, jak jinak nazvat bezmocné přihlížení obyvatelstva, se zdražování téměř všeho částečně brání přesouváním části peněz na lépe úročené účty. Pohled na parametry kompletního minulého roku vykazuje průměrnou inflaci 3,2 procenta, což se rovná ztrátě uspořených peněz ve výši 104 miliardy korun.

Vezmeme-li přibližný medián úročení spořicích účtů v roce 2020, jde o půl procenta. Banky by tedy spořicí účty, pokud by na nich leželo stejně peněz jako letos, zhodnotily o 13,1 miliardy korun. Ve skutečnosti to bylo o něco víc, protože na úsporných vkladech bylo také o pár miliard víc. A to zdaleka nebyl nejhorší rok. Ten teprve přijde.

PSALI JSME:
V bankách leží 1,4 bilionu korun s nulovým úrokem

Podle předběžných dat o zdražování se ke konci listopadu 2021 meziroční inflace vyšplhala na šest procent, což české domácnosti připravuje o již uvedených 195,6 miliardy korun. Medián tarifů spořicích účtů se za předchozích 12 měsíců zvýšil jen o 0,1 procenta, což znamená, že banky svým spořitelům na ně vyplatí nebo už vyplatily 19,5 miliardy korun. Tedy skoro na chlup pouhou desetinu peněz, o které inflace národ připravila.

Hlavním důvodem těchto katastrofálně záporných čísel je skutečnost, že Češi nechávají v bankách ležet ladem 1,85 bilionu korun a pouze pro přibližně 890 miliard korun vyhledali lépe úročené a většinou vázané vklady. Z nich ovšem jsou spořicí konta, většinou bez závazků, překvapivě až na posledním místě.

PSALI JSME:
Češi přestávají spořit, chtějí vyšší úrok. Tři procenta jim nestačí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Inflace dál roste na 17,5 %

Inflace dál narůstá, i když pomalejším tempem než v předchozích měsících. Stále jsou ovšem před námi nové ceníky energetických a plynárenských společností, takže můžeme počítat s jejím dalším nárůstem.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB