
Rozdílný názor na ideální bydlení mezi mladými a staršími je vidět zejména ve velikosti obytné plochy. „Čím větší, tím lepší,“ zní podle šetření, jehož se zúčastnilo 500 respondentů, téměř unisono od mladých. Více než třetina z nich sní o bytu s rozlohou 70-100 m2 a další třetina považuje za ideál byt s více než 100 m2. Naopak polovina Čechů ve věku nad 50 let se spokojí s bydlením o ploše 50-70 m2.
Tato rozdílná generační představa o bydlení snů odráží nejen maximální očekávání, která mají od života mladí, a realističtější očekávání lidí s životními zkušenosti, ale i rozdílné požadavky, které na bydlení jednotlivé generace mají.
„Představa celoživotního bydlení je dnes spíš iluzorní – s tím, jak se mění naše životní priority i životní styl, měníme, upravujeme a rekonstruujeme bydlení. V každé životní fázi proto člověk přemýšlí o tom, jak změní bydlení, aby mu vyhovovalo, a samozřejmě jak bude tuto změnu financovat,“ informoval naši redakci Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Roste zájem o menší dispozice
Podle aktuální analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska v Praze mezi kupujícími roste zájem o menší dispozice nových bytů. Průměrná velikost prodaného bytu v Praze je nyní 65 m², což je o více než pět metrů méně, než před pěti lety. Důvodem ovšem není to, že by se stavěly menší byty, ale změna ve struktuře poptávky. Více než dříve se totiž kupují menší dispozice (1+kk a 2+kk) a naopak klesl podíl větších jednotek.

Nejoblíbenější jsou mezi kupujícími stále dvoupokojové byty, u kterých aktuálně narostl prodejní podíl na 43 procent. Vzrostl také zájem o garsonky, které se na prodejích podílí téměř 23 procenty, zatímco před pěti roky to bylo méně než 20 procent. Dispozice 3+kk tvoří aktuálně 23 procent prodejů, byty 4+kk a větší pak zbývajících 11 procent.
Podle společnosti Central Group poptávka po nových bytech nabrala na tempu především v posledních měsících a trhá rekordy, takže růst cen nemovitostí začal opět zrychlovat. Jedním z důvodů zvyšující se poptávky po novém bydlení jsou stále velmi levné hypotéky. Banky již za první polovinu tohoto roku půjčily zájemcům o nové bydlení 224 miliardy korun.