Ideální bydlení? Čím větší, tím lepší, říkají mladí. Pro starší je lákavější menší kompromis

Průzkum
Během života se často mění naše názory – nejen na svět, ale i na to, co považujeme za ideální bydlení. V mládí toužíme po velkém bytě v centru města, v pozdějším věku je pro nás vysněné bydlení ve vlastním a v menším. Vyplynulo to z aktuálního výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) mezi Čechy ve věku 18-30 let a 50-65 let.
Mezigenerační pohled je podle šetření rozdílný i na umístění ideálního bydlení – pro třetinu mladých ve věku 18-30 let je to centrum města, aby měli blízko za zábavou a posezení s přáteli. Oproti tomu bydlet v centru města láká jen 12 procent lidí nad 50 let. Ilustrační foto: FAEI.cz

Rozdílný názor na ideální bydlení mezi mladými a staršími je vidět zejména ve velikosti obytné plochy. „Čím větší, tím lepší,“ zní podle šetření, jehož se zúčastnilo 500 respondentů, téměř unisono od mladých. Více než třetina z nich sní o bytu s rozlohou 70-100 m2 a další třetina považuje za ideál byt s více než 100 m2. Naopak polovina Čechů ve věku nad 50 let se spokojí s bydlením o ploše 50-70 m2.

Tato rozdílná generační představa o bydlení snů odráží nejen maximální očekávání, která mají od života mladí, a realističtější očekávání lidí s životními zkušenosti, ale i rozdílné požadavky, které na bydlení jednotlivé generace mají.

PSALI JSME:
Mikrobyty si pořizují už i Češi. Kvůli zdražování

„Představa celoživotního bydlení je dnes spíš iluzorní – s tím, jak se mění naše životní priority i životní styl, měníme, upravujeme a rekonstruujeme bydlení. V každé životní fázi proto člověk přemýšlí o tom, jak změní bydlení, aby mu vyhovovalo, a samozřejmě jak bude tuto změnu financovat,“ informoval naši redakci Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Roste zájem o menší dispozice

Podle aktuální analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska v Praze mezi kupujícími roste zájem o menší dispozice nových bytů. Průměrná velikost prodaného bytu v Praze je nyní 65 m², což je o více než pět metrů méně, než před pěti lety. Důvodem ovšem není to, že by se stavěly menší byty, ale změna ve struktuře poptávky. Více než dříve se totiž kupují menší dispozice (1+kk a 2+kk) a naopak klesl podíl větších jednotek.

Zdroj: Analýza společností Central Group, Trigema a Skanska

Nejoblíbenější jsou mezi kupujícími stále dvoupokojové byty, u kterých aktuálně narostl prodejní podíl na 43 procent. Vzrostl také zájem o garsonky, které se na prodejích podílí téměř 23 procenty, zatímco před pěti roky to bylo méně než 20 procent. Dispozice 3+kk tvoří aktuálně 23 procent prodejů, byty 4+kk a větší pak zbývajících 11 procent.

Podle společnosti Central Group poptávka po nových bytech nabrala na tempu především v posledních měsících a trhá rekordy, takže růst cen nemovitostí začal opět zrychlovat. Jedním z důvodů zvyšující se poptávky po novém bydlení jsou stále velmi levné hypotéky. Banky již za první polovinu tohoto roku půjčily zájemcům o nové bydlení 224 miliardy korun.

PSALI JSME:
Malé a ještě menší byty nejsou novinkou. Češi je vyžadují už nejméně deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Od roku 2022 se u novostaveb zpřísní energetické požadavky

Od prvního ledna příštího roku se opět zpřísní požadavky na výstavbu nových budov. Jde o další krok směrem k budovám s téměř nulovou spotřebou energie. Tato změna má na koncept budov zásadnější dopady než počáteční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB