Indie a jihovýchodní Asie nabízí klid v bouři

Analýza
Vzhledem k tomu, že hra na roztříštěnost je v plném proudu a globální ekonomika se stává méně globální, zdá se, že Indie a do jisté míry i ekonomiky jihovýchodní Asie jsou v solidní pozici, aby na všech těch zmatcích, které z toho plynou, vydělaly.
Indie se usilovně snaží zaujmout pozici atraktivního výrobního a exportního centra pro nadnárodní společnosti. Vláda premiéra Módího nabízí finanční pobídky společnostem, které chtějí z Indie učinit své výrobní centrum. Foto: Government Open Data License-India (GODL), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84877377

Hospodářská, politická a finanční restrukturalizace světa pravděpodobně přinese zranitelným rozvíjejícím se a rozvojovým ekonomikám četné otřesy. Konečný cíl soběstačnosti, který je základním principem našeho tématu Hra na fragmentaci, je však stále ještě roztaženým konceptem a s tím, jak se hlavní světové ekonomiky odpojují, bude také potřeba se znovu spojit a najít si nové přátele.

Indie zůstává pro mnoho světových ekonomik klíčovým partnerem nejen v oblasti obchodu, ale také bezpečnosti a technologií, což v roztříštěném světě přináší dlouhodobé investiční příležitosti. Na fragmentaci globální ekonomiky může vydělat i řada ekonomik jihovýchodní Asie.

Ambice Indie jako spolehlivého obchodního partnera

Soupeření mezi USA a Čínou přineslo první jasné známky posunu ve výrobních dodavatelských řetězcích a pandemie covid-19 a ruská invaze na Ukrajinu dále zvýšily potřebu odolných dodávek. I když je zřejmé, že je třeba se zbavit přílišné závislosti na Číně – světové továrně –, světové ekonomiky se snaží najít spolehlivého obchodního partnera, který by dokázal poskytnout takový rozsah a dovednosti jako čínští pracovníci.

Indie, Vietnam a Mexiko se staly hlavními příjemci změn v dodavatelském řetězci. Mezi příznivé faktory pro Indii patří solidní ekonomické základy, solidní digitální infrastruktura a příznivý demografický vývoj. Zisky indické výroby však omezuje její protekcionistický postoj a slabé podnikatelské prostředí.

PSALI JSME:
Závislost na oceli? Evropa zaostává a Čína stále vede

Dynamika se nyní rychle mění a Indie se usilovně snaží zaujmout pozici atraktivního výrobního a exportního centra pro nadnárodní společnosti. Vláda premiéra Narendry Módího nabízí finanční pobídky společnostem, které chtějí z Indie učinit své výrobní centrum.

Program pobídek vázaných na výrobu (PLI) byl klíčovou silou pro přilákání investic do některých prioritních odvětví, jako jsou vozidla a automobilové komponenty, speciální ocel, moderní baterie, solární panely, mobilní telefony, elektronické komponenty, farmaceutické výrobky a zpracování potravin.

Kromě toho Indie jasně změnila svůj postoj k dohodám o volném obchodu a zaměřila se na snižování obchodních překážek, odstraňování cel a snahu získat preferenční přístup na světové trhy. Zdá se, že Indie se zaměřuje především na bilaterální dohody.

Vloni byly uzavřeny pakty s Austrálií a Spojenými arabskými emiráty a do roku 2025 mají být uzavřena jednání s partnery, jako je EU, Rada pro spolupráci v Perském zálivu, Izrael a Spojené království. Tyto iniciativy vedou k příznivému posunu v image Indie jako globálního obchodního partnera. Záměr společnosti Apple vyrábět svůj nejnovější model iPhone 14 v Indii byl vítězným tažením.

PSALI JSME:
Čína ve hře o globální fragmentaci

Indie pokračuje v pokrocích, ale staré problémy přetrvávají

Zatímco toto zaměření na přilákání zpracovatelského průmyslu umožnilo indickému vývozu v roce 2022 (rok končící březnem 2022, pozn. aut.) stoupnout na rekordní úroveň, Indie rovněž činí kroky k dosažení významných strukturálních změn v obchodním koši produktů.

Více se zapojuje do globálních hodnotových řetězců a také do geografické skladby svého zahraničního obchodu, aby snížila svou závislost na dovozu z Číny a zároveň rozšířila svůj přístup na trh Austrálie, Japonska a USA.

Zatímco všechny velké ekonomiky chtějí mít Indii v novém světovém řádu po svém boku, problémy s řízením indických podniků, na které nedávno upozornila i krize společnosti Adani, mohou být i nadále klíčovou překážkou. Hlavními rizikovými faktory jsou nestandardní byrokracie a infrastruktura, nedostatek kvalifikované pracovní síly a nízká kvalita výroby.

Indické podniky jsou také stále méně konkurenceschopné kvůli chráněnému domácímu trhu, což je hlavní důvod, proč Indie stále zaostává za jinými ekonomikami, jako je Vietnam, Bangladéš nebo Turecko, v získávání významnějšího zastoupení v globálních výrobních dodavatelských řetězcích.

PSALI JSME:
Sedmá šokující předpověď pro rok 2022: Indie se stane členem Rady pro spolupráci arabských států

Velký domácí trh sice znamená, že Indie má větší potenciál získat významnou část výrobního koláče, ale stále má co dohánět. Všimněte si, že prudký nárůst zpracovatelské produkce Turecka v procentech hrubého domácího produktu (HDP) je způsoben rostoucí hodnotou vývozu jeho produkce v místní měně HDP v důsledku výrazné devalvace turecké liry.

Otřesy v bankovním sektoru vyvolávají chvění v indických IT start-upech

Vzhledem k domácí vkladové základně a investicím denominovaným v dluhopisech v INR zůstává Indie bezpečným přístavem v situaci, kdy se bankovní sektor obává globální nákazy. Zatímco dříve jsme upozorňovali, že ocenění v Indii se na začátku roku zdálo být přitažené za vlasy, po výrazné korekci na indickém akciovém trhu v prvním čtvrtletí se odměna za riziko stala příznivější.

Zajímavá jsou i nadále odvětví zaměřená na domácí trh a kvalitní společnosti se stabilními peněžními toky a silným růstem v sektorech, jako jsou banky, farmaceutický průmysl a veřejné služby.

Indický technologický sektor zůstává příznivý i v souvislosti s globálními požadavky na digitalizaci. Rostoucí fragmentace může také znamenat další závislost na indických nabídkách IT. Obrat v politice Fedu, pokud k němu dojde v důsledku finančních rizik, je také dobrou předzvěstí pro indické technologické akcie.

PSALI JSME:
Nejlidnatější země světa mají ekonomické problémy

Krach banky Silicon Valley však může zanechat trvalé obavy u indických technologických start-upů, které měly v USA vklady. Čerstvé financování ze strany investorů rizikového kapitálu může zůstat omezené, což bude omezovat inovace, dokud nebudou znovu potvrzeny linie financování.

Minimální rizika nákazy pro asijský finanční sektor

V době psaní tohoto článku se pozornost soustředí především na otřesy v bankovním sektoru, které nastaly po krachu některých regionálních bank v USA a po převzetí Credit Suisse bankou UBS s výraznou slevou a vymazáním držitelů dodatečného kapitálu Tier 1.

I po zásahu úřadů zůstávají trhy nervózní, pokud jde o výhled bankovního sektoru v souvislosti s rizikem zvýšení nákladů na financování bank v USA, Evropě a dalších vyspělých zemích, což by nakonec mohlo vést k úvěrové krizi.

Ačkoli je v tomto scénáři klíčovým tématem snižování rizika portfolií, je také rozumné znovu zdůraznit výhody diverzifikace. Asijské úvěry, zejména na předním konci křivky, zůstávají mnohem méně zranitelné vzhledem k poněkud nižší míře zpřísňování měnové politiky v regionu v současném cyklu.

Největší asijské finanční společnosti jsou většinou ve vlastnictví státu, především v Indii a Číně, a mají také omezenou expozici vůči přílivu zahraničních investic, což omezuje rizika nákazy. Asijské úvěry navíc nadále podporuje lepší výhled růstu v Číně, na rozdíl od rostoucí recese i finančních rizik v USA.

PSALI JSME:
Rozvíjející se asijské trhy před sebou mají rok plný velkých očekávání

Asijské znovuotevření má vítr v zádech a prostor k rozběhu

Vzhledem k tomu, že se v poslední době veškerá pozornost přesunula na obavy o bankovní sektor, trhy na téma znovuotevření čínského trhu poněkud zapomněly. Je však třeba poznamenat, že spotřeba v Číně je stále na dobré cestě k oživení, což přináší příznivý vítr asijským trhům obecně.

Také čínská politika je nadále nakloněna růstu a nejnovějším důkazem toho je březnové snížení sazby povinných minimálních rezerv. K tomu je třeba dodat, že pravděpodobný rychlejší obrat v měnové politice Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) s ohledem na finanční rizika a nižší ceny ropy rovněž znamenají, že pro asijské akcie nadále platí podpůrný postoj.

Jedním z hlavních příjemců opětovného otevření Číny budou pravděpodobně zásoby cestovního ruchu v Asii. V jihovýchodní Asii zatím vypadají slibně také thajské a indonéské akcie. Severoasijské akcie v Koreji a na Tchaj-wanu, stejně jako japonské banky, budou pravděpodobně čelit výraznějšímu riziku nákazy v důsledku napětí v americkém bankovnictví.

Vzhledem k tomu, že korejské a tchajwanské akcie jsou více zaměřeny na vývoz, mohly by také čelit většímu protivětru ze zpomalující se globální poptávky. Zisky bezpečného japonského jenu mezitím mohou spolu s výhledem pomalejšího globálního růstu ovlivnit i celkový výhled japonských akcií. Klíčové však bude sledovat očekávání změny politiky Bank of Japan pod vedením nového guvernéra Uedy.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Devátá šokující předpověď pro rok 2023: Japonsko zafixuje dolar k jenu na 200, aby vyřešilo problémy svého finančního systému

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.