Rozvíjející se asijské trhy před sebou mají rok plný velkých očekávání

Názor
Očekávání, že cenné papíry z rozvojových trhů si povedou v nadcházejícím roce velice dobře, se stává čím dál reálnější.  Asie zvládá pandemii covid-19 mnohem lépe než rozvinutý západní svět a Čína pravděpodobně už počátkem roku 2021 prostřednictvím monetární politiky rozvolní své finanční podmínky, čímž pomůže celkovému sentimentu a zvedne multiplikátory ocenění akcií z rozvojových trhů.
Čínský průmysl už roste stejným tempem jako před pandemií covid-19. Ilustrační foto: Pixabay.com

V roce 2021 tak začnou z těchto trhů znovu plynout výnosy, a to ještě rychlejším tempem než z rozvinutého světa – vytvoří se příznivá atmosféra plná příjemných překvapení a vysokého růstu výnosů.

Týden začal jednoznačnou divergencí na akciových trzích – akcie, které měly momentum (tedy technologické akcie – pozn. aut.), se propadly a celková situace na trhu napovídá, že se začíná znovu obchodovat s hodnotovými akciemi. O skutečném obratu směrem k hodnotovým akciím by nás přesvědčil až posun výnosů desetiletých amerických dluhopisů nad 1-1,1 procenta.

PSALI JSME:
Americký akciový trh už není dominantní. Akcie jsou předražené

Na počátku týdne jsme se také stali svědky růstu cenných papírů z rozvojových trhů – staly se dokonce nejvíce rostoucím segmentem, a to díky jihokorejským vývozům, které jsou mnohem lepší, než se očekávalo – meziročně poskočily (po prvních 20 listopadových dnech) o 11,1 procenta výš, i když se očekával jejich propad o 5,8 procenta, což naznačuje, že se cyklická část ekonomiky začíná rozpalovat.

A vzhledem k tomu, že čínský průmysl už roste stejným tempem jako před pandemií covid-19, existuje celá řada ukazatelů rychlého růstu asijských ekonomiky, který se pozitivně promítne do cenných papírů z rozvojových trhů. Těm vévodí Jižní Korea, Čína, Tchaj-wan a Indie.

Zdroj: Bloomberg

Akcie z rozvojových trhů si od konce června polepšily o 10,5 procenta víc, než akcie z trhů rozvinutých, sentiment se totiž změnil tak, že teď budou indexy hlavních rozvojových trhů (Číny, Tchaj-wanu, Jižní Korea a Indie) silnější, protože tato část světa zvládla pandemii mnohem lépe, než nejedna rozvinutá tržní ekonomika.

Relativní výsledky rozvojových a rozvinutých trhů naznačují, že jde o návrat k průměru, rozvojové trhy si totiž celá léta vedly hůř, protože se investoři soustředili na akcie amerických technologických a zdravotnických firem.

Zdroj: Bloomberg

Jedním z hlavních důvodů pro náš optimismus je to, že od Číny očekáváme rozvolnění finančních podmínek prostřednictvím volnější monetární politiky.

V Číně vládnou v mnoha ohledech až příliš svazující finanční podmínky, které trvale posilují její měnu vůči americkému dolaru, ale délka jejich trvání už začíná být problémem pro další růst exportu a pro segmenty ekonomiky, které se zabývají nemovitostmi.

Očekáváme, že v roce 2021 Čína svou monetární politiku rozvolní, což by mohlo vést k vzestupu cenných papírů díky růstu multiplikátorů ocenění.

Zdroj: Bloomberg

Naším dalším argumentem pro vstup do dlouhých pozic na rozvojových trzích je skutečnost, že díky čínským stimulům a lepšímu postavení asijské ekonomiky současné nízké výnosy výrazně stoupnou. Analytici očekávají, že v příštích dvanácti měsících tyto výnosy vzrostou o 43 procenta, což cenným papírům nejspíš přinese čerstvý vítr do plachet, předčí očekávání a meziročně rychle porostou, což se zpravidla odrazí i ve zlepšení nálady na trzích.

Analytici navíc nepočítají s 11-15% růstem výnosů v letech následujících po roce 2021, který by se měl také promítnout do vyšších cen akcií, protože investoři budou i nadále vyhledávat růst.

Zdroj: Bloomberg

Autor je vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investiční slovníček: Pojmy, které by začínající investor měl znát

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru