Inflace povyroste nad 12 procent

Analýza
Data o vývoji české ekonomiky zveřejněná v dubnu ukážou slabší výsledky maloobchodu i průmyslu za únor. Kvůli vypuknutí válce na Ukrajině lze u těchto statistik čekat zhoršení hlavně v dalších měsících. Inflace za březen pravděpodobně zrychlila nad 12 procent meziročně, a to zejména z důvodu skoku cen u čerpacích stanic. Vrchol meziroční míry inflace čekáme na jaře mírně nad 13 procent.
Ekonomové Komerční banky očekávají vrchol meziroční míry inflace v květnu, a to mírně nad 13 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchodní tržby: Od maloobchodních tržeb za únor čekáme spíše slabší údaje. Spotřebitele trápila rychlá inflace, která držela spotřebitelskou úroveň na nízkých úrovních. Pokles registrací aut klesl, i když po meziměsíčním poklesu jejich prodejů v lednu zde vidíme prostor na mírný nárůst. Údaje z kreditních transakcí také indikují spíše opatrnost a navyšování nominálních výdajů právě z důvodu rostoucích cen.

U prodejů aut čekáme mírný meziměsíční růst o 0,2 procenta a meziroční pokles o 6,7 procenta. Zde je stále velkým problémem jejich snížená nabídka. V případě maloobchodních tržeb bez aut čekáme po lednovém meziměsíčním růstu o 1,6 procenta jejich reálné snížení o 0,4 procenta, což by v meziročním vyjádření znamenalo meziroční růst o 5,5 procenta.

Se zahrnutím prodeje aut by tak maloobchodní tržby měly zaznamenat meziroční růst o 1,5 procenta. Březen pravděpodobně přinese slabší údaje z důvodu zhoršeného sentimentu a prudkého zdražení u čerpacích stanic. Na druhou stranu u některých položek došlo k růstu z důvodu zvýšených nákupů spojených s válkou na Ukrajině.

PSALI JSME:
Maloobchodní tržby rostou, prodej automobilů přinesl zklamání

Průmyslová výroba: Od průmyslové výroby za únor čekáme po lednovém meziměsíčním vzepjetí o 3,1 procenta slabší údaje. Důvodem je opětovné slábnutí výroby aut, kterou stále trápí nedostatek výrobních komponent. Meziměsíčně se zde produkce po sezónním očištění snížila v únoru o 2,2 procenta a její meziroční propad se prohloubil na 23,9 procenta po lednovém poklesu o 11,4 procenta.

Naopak ve prospěch expanze průmyslové výroby za únor hovoří stále relativně příznivé hodnoty předstihových indikátorů, i když i zde došlo k jejich snížení. Příznivě dopadla i statistika z průmyslu v sousedním Polsku s meziměsíčním růstem o 2,1 procenta (SA).

V souhrnu tak čekáme od průmyslové výroby mírný pokles o 0,5 procenta meziměsíčně, což by v meziročním srovnání znamenalo meziroční růst o 2,5 procenta (WDA i NSA). V březnu lze s ohledem na eskalaci konfliktu na Ukrajině a přerušení některých dodávek do průmyslu z této oblasti čekat výraznější propad.

PSALI JSME:
Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

Spotřebitelské ceny: U spotřebitelských cen za březen čekáme další podstatný nárůst. Meziměsíčně čekáme zdražení pro spotřebitele v průměru o 1,2 procenta, tedy podobně jako v únoru. Nicméně tentokrát byly pravděpodobně hlavním tahounem zdražování ceny u čerpacích stanic, které meziměsíčně v průměru přidaly více než 15 procenta.

U potravin odhadujeme za březen zpomalení tempa růstu cen k jednomu procentu meziměsíčně. K dalšímu navyšování dojde u cen energií a mírný kladný příspěvek do inflace lze opět čekat i z důvodu opožděného efektu zvyšování spotřebních daní z tabáku a alkoholu. Velkou otázkou je opět vývoj jádrové složky inflace, kde za březen počítáme jen s mírným zpomalením meziměsíčního tempa růstu pod 0,9 procenta meziměsíčně (SA). To by znamenalo její meziroční zrychlení do blízkosti 11 procent.

V souhrnu počítáme se zrychlením meziroční míry inflace na 12,2 procenta z předchozího tempa 11,1 procenta. Oproti prognóze České národní banky (ČNB) by to zaznamenalo odchylku o 2,4 procentního bodu. Vrchol meziroční míry inflace čekáme v květnu mírně nad 13 procent. Ve zbytku roku počítáme se zpomalováním meziměsíční dynamiky inflace a návratem meziročních růstu do jednociferného teritoria až na konci letošního roku.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda zatím podceňuje inflační náraz, jenž Česko čeká

Zavřít reklamu ×
  1. Vše s tichým souhlasem vlády.která potřebuje zlikvidovat úspory občanů. Sice už 20 let křičí „spořte na důchod“ ,ale to byl asi jen vtip…….Vládě spolu s ČNB leží v „žaludku“ ty 3,3 biliony korun co mají občané naspořeny. Já mám taky hodně naspořeno a jak vidím kam směřuje vývoj v tomto nikým neřízeným státu tak šetřím stále víc a víc.

  2. Meziroční prosincová inflace pod 10 % je blbost. To by znamenalo, že by se za 2. pololetí musely ceny zvednout pouze a jen o zhruba 1 %. To je nereálné očekávání, inflační tlaky jsou podstatně tvrdší a setrvalejší.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?