Maloobchodní tržby rostou, prodej automobilů přinesl zklamání

Názor
Maloobchodní prodeje v lednu meziměsíčně reálně vzrostly o 1,6 procenta, v meziročním srovnání pak o 8,5 procenta. Lidé utráceli za pohonné hmoty, kde tržby meziměsíčně stouply o 4,7 procenta, ale i za nepotravinářské zboží (+2,2 %). Naopak tržby za potraviny byly meziměsíčně mírně nižší. Meziročně se maloobchodní tržby bez motorových vozidel zvýšily o 8,5 procenta.
Určité zklamání přinesly tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které klesly reálně meziměsíčně o více než procenta a meziročně přes deset procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Největší nárůst zaznamenaly segmenty, kde byly v loňském roce uzavřeny kamenné prodejny, tedy prodeje oděvů a obuvi. Zde tržby v meziročním srovnání vzrostly o téměř 200 procent. Úrovně roku 2019 však ani tak dle statistického úřadu nedosáhly. O šest procent naopak v letošním lednu klesly prodeje přes internet, což bylo dáno vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

Určité zklamání přinesly tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které klesly reálně meziměsíčně o 2,3 procenta, přičemž meziročně se snížily o 10,1 procenta. Tržby se snížily jak za prodej motorových vozidel, tak za opravy. Vzhledem k lepšící se situaci na trhu s automobily a výrobními díly, které se odehrávalo na začátku roku, jsme zde čekali zlepšení.

Další vývoj maloobchodních tržeb ovlivní vysoká inflace i obavy z ukrajinské krize. Spotřebitelská důvěra se pravděpodobně bude horšit, což se odrazí i na ochotě spotřebitelů utrácet, přestože jejich úspory stále zůstávají vysoké. V důsledku chybějících komponent se opět do problémů dostává i výroba automobilů, což se negativně promítne do vývoje jejich prodejů.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace začíná ovlivňovat nákupy spotřebitelů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.