Maloobchodní tržby rostou, prodej automobilů přinesl zklamání

Názor
Maloobchodní prodeje v lednu meziměsíčně reálně vzrostly o 1,6 procenta, v meziročním srovnání pak o 8,5 procenta. Lidé utráceli za pohonné hmoty, kde tržby meziměsíčně stouply o 4,7 procenta, ale i za nepotravinářské zboží (+2,2 %). Naopak tržby za potraviny byly meziměsíčně mírně nižší. Meziročně se maloobchodní tržby bez motorových vozidel zvýšily o 8,5 procenta.
Určité zklamání přinesly tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které klesly reálně meziměsíčně o více než procenta a meziročně přes deset procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Největší nárůst zaznamenaly segmenty, kde byly v loňském roce uzavřeny kamenné prodejny, tedy prodeje oděvů a obuvi. Zde tržby v meziročním srovnání vzrostly o téměř 200 procent. Úrovně roku 2019 však ani tak dle statistického úřadu nedosáhly. O šest procent naopak v letošním lednu klesly prodeje přes internet, což bylo dáno vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

Určité zklamání přinesly tržby za prodej a opravy motorových vozidel, které klesly reálně meziměsíčně o 2,3 procenta, přičemž meziročně se snížily o 10,1 procenta. Tržby se snížily jak za prodej motorových vozidel, tak za opravy. Vzhledem k lepšící se situaci na trhu s automobily a výrobními díly, které se odehrávalo na začátku roku, jsme zde čekali zlepšení.

Další vývoj maloobchodních tržeb ovlivní vysoká inflace i obavy z ukrajinské krize. Spotřebitelská důvěra se pravděpodobně bude horšit, což se odrazí i na ochotě spotřebitelů utrácet, přestože jejich úspory stále zůstávají vysoké. V důsledku chybějících komponent se opět do problémů dostává i výroba automobilů, což se negativně promítne do vývoje jejich prodejů.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace začíná ovlivňovat nákupy spotřebitelů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB