Invaze sumců v jižní Evropě. S odlovem dravce pomohou i čeští vědci

Zatímco v Česku patří sumec velký k žádaným rybám, v jižní Evropě je tento největší predátor sladkých vod nepůvodní a invazivní druhy, který působí značné škody v tamním ekosystému. Podle expertů je zapotřebí odlovit v jihoevropských jezerech až 90 procent sumců.
Vedoucí českého vědeckého týmu Martin Čech se sumcem velkým. Foto: Biologické centrum AV

Na této operaci se v rámci pětiletého projektu budou spolu s kolegy z Itálie a Portugalska podílet také hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd České republiky. Uvedlo to ve zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vědci budou sledovat výskyt a šíření sumců v padesáti jezerech a nádržích, testovat různé metody jejich odlovu a posléze je se zapojením komerčních a sportovních rybářů také odloví. Experti odhadují, že neméně obtížné bude rovněž přesvědčit Jihoevropany ke konzumaci této ryby a dostat ji na jídelníček místních restaurací.

Sumec velký je v jihoevropských jezerech a nádržích nepůvodním druhem, který tam byl zavlečen sportovními rybáři. Třeba v portugalských nádržích vůbec nejsou původní dravé druhy ryb a s příchodem sumce tak přibyl obrovský, nenasytný predátor, který decimuje veškeré původní ryby, včetně vzácných, endemických druhů.

PSALI JSME:
S jedovatým perutýnem už mají bolestivou zkušenost první čeští turisté

„Svědčí mu teplá voda, dobře se tam množí, rychle roste a nemá přirozeného nepřítele,“ vysvětlil vedoucí českého vědeckého týmu Martin Čech z Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd.

Pro sportovní rybáře jde přitom o mimořádně vyhledávaný trofejní kus – především díky velikosti tohoto dravce. „V jižních státech není výjimkou chytit sumce o velikosti dva a půl metru a s váhou více než sto kilogramů,“ poznamenal Čech.

Padesát sledovaných jezer

Celkem sedm vědeckých týmů – čtyři v Itálii, dva v Portugalsku a jeden v České republice – bude pět let sledovat padesát nádrží a jezer, z toho třiadvacet v Itálii, pětadvacet v Portugalsku a dvě v České republice. Nádrže Římov u Českých Budějovic a Žlutice u Karlových Varů v projektu poslouží jako kontrolní stanoviště, protože jsou detailně prozkoumané.

V první fázi mají vědci za úkol otestovat různé metody odlovu a vybrat ty nejvhodnější pro dané typy jezer a nádrží. Vedle toho ale budou zjišťovat, v jaké míře se sumci v daném jezeře vyskytují, nebo zda se do něj tyto invazivní, nebezpečné ryby ještě nedostaly.

PSALI JSME:
Smrt pro ryby. Z Lipna zcela vymizel síh, indikátor čisté vody

V další fázi projektu bude následovat samotný odlov sumců, na němž se vedle výzkumných týmů bude podílet také 230 místních komerčních a sportovních rybářů. Ve velkých jezerech a nádržích se má tento nepůvodní druh redukovat alespoň o deset procent, v malých nádržích o polovinu a v pěti izolovaných malých jezerech spadajících do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 dokonce o devadesát procent.

Delikatesa na talíři

Nezůstane ale jen u odlovů. Mezinárodní tým zahájí masivní osvětovou kampaň, která se nezaměří pouze na místní rybáře, ale také na širokou veřejnost.

„Rybáře musíme přesvědčit, aby neroznášeli sumce do dalších jezer, aby své úlovky nevraceli do vody a odnášeli si je domů. Veřejnost je třeba přesvědčit o tom, že sumec je skvělá ryba k jídlu. Je to spousta masa, které je třeba v uzeném stavu kulinářskou delikatesou,“ řekl vedoucí českého týmu Martin Čech.

Zejména v severní Itálii, kde se podle expertů invaze sumce vymkla kontrole, by měla vzniknout uzavřená lokální ekonomika, kde budou místní výrobci potravin vyrábět sumčí produkty a restaurace nabízet pokrmy ze sumců. Z ryb z regulačních odlovů se budou připravovat jídla, jejichž cena by měla být přijatelná i pro nižší sociální vrstvy.

PSALI JSME:
Zfetované ryby. Bez drog měli pstruzi abstinenční příznaky

Záchrana karase obecného

Zatímco v jižní Evropě se budou jedny ryby lovit, v Česku naopak odstartoval program na záchranu jiného druhu – karase obecného. Původně šlo o hojně rozšířený druh, ale v současnosti je na pokraji vyhynutí. Důvodem je úbytek jejich přirozeného prostředí. Karas sice našel nový domov v zatopených lomech a jiných vodních plochách, ale pak ho potkalo jiné nebezpečí.

„Poslední pohromou se pro karase obecného stal jeho příbuzný, invazivní karas stříbřitý. Ten k nám byl zavlečen zhruba v šedesátých letech a našeho karase obecného vytlačil i z hrstky zbývajících lokalit,“ uvedl Petr Velenský, kurátor plazů, obojživelníků a ryb Zoo Praha, která ve spolupráci s dalšími experty spustila projekt na záchranu původního karase.

Zavlečený karas stříbřitý je nejen velmi odolný, navíc se umí rychle množit pomocí gynogeneze – formy nepohlavního rozmnožování. „Tomu karas obecný zkrátka nedokáže konkurovat,“ dodal Velenský.

Vysazování karase obecného v pražské Vinoři. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Stovka malých ryb

Na záchranném programu se podílejí také odborníci z Biologického centra Akademie věd a České zemědělské univerzity v Praze. Pracovníci pražské zahrady začátkem listopadu vypustili do rybníka U Kamenného stolu v pražské Vinoři přibližně stovku malých karasů obecných, které před tím nechali rozmnožit právě v zoo.

„Zoo Praha má řadu projektů na ochranu biodiverzity ve světě; asi nejznámější je návrat koní Převalského do Mongolska. Snažíme se však přispět i k záchraně některých ohrožených druhů naší fauny – a jedním z nich je kdysi zcela běžný karas obecný. Dnes je v naší přírodě vzácností, a proto začínáme s jeho reintrodukcí,“ řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Rybník U Kamenného stolu v Praze-Vinoři byl pro účely vysazení karase obecného vybrán především díky své ekologické hodnotě – jde o průtočnou lesní nádrž s bohatou vegetací a absencí hospodářsky chovaných ryb.

Podle ředitele Bobka je teď klíčové, aby to tak zůstalo. „Apelujeme na to, aby lidé do vod nevypouštěli ryby, které tam nepatří, například zlaté karasy. I vánoční kapři vhození do rybníka, kam jsme vrátili karase obecné, by však způsobili nenapravitelnou škodu,“ varoval Bobek.

PSALI JSME:
Záhada hromadného úhynu ryb. Jak předvídat katastrofu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čtyřlístek posil v konzultační skupině FLO

Podle informací poskytnutých portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) se digitální konzultační skupina FLO rozhodla rozšířit svůj management. Šéfem strategie se stává Pavel Špryňar, datový tým posiluje …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?