
Analýza PwC Global M&A Industry Trends poradenské skupiny PwC, kterou mají faei.cz k dispozici, ukázala, že v České republice v prvním pololetí došlo k 45 obchodům, přičemž loni to bylo 81 transakcí. Objem transakcí naopak prudce vzrostl a dosáhl 1,4 miliardy dolarů oproti loňským 430 milionům dolarů.
„Obavy a nejistoty z budoucího vývoje ekonomiky postupně odeznívají a trh se začíná oživovat. Přispívají k tomu nižší úrokové sazby i zlepšený stav ekonomiky, ať už obnovení ekonomického růstu či inflace pod třemi procenty,“ uvedl Jan Hadrava, partner PwC pro fúze a akvizice.
Dostatek kapitálu
Objevují se díky tomu i první opravdu velké obchody, byť řada z nich je teprve rozjednaných a dokončí se až ve druhé polovině roku. Také výhled do konce roku vypadá podle Hadravy pozitivně. „České firmy mají dostatek kapitálu, daří se jim a chtějí expandovat. V poslední době navíc sledujeme zajímavý trend, kdy roste jejich chuť nakupovat i v zahraničí, zejména v západní Evropě,“ konstatoval.
Stále častější nákupy v zahraničí svědčí o tom, že pro české investory je domácí trh v mnoha ohledech malý, že mají sebevědomí i prostředky na to, aby vstupovali do velkých transakcí v zahraničí. „Tyto české firmy patří ve svých oborech často mezi regionální či světovou špičku, pro kterou jsou zahraniční nákupy nezbytnou součástí byznysové strategie,“ vysvětlil Jan Hadrava.
Mezi největší regionální investice v prvním pololetí v Česku patří prodej CPI Hotels nebo nákup šesti polských obchodních center českou investiční skupinou Star Capital Finance. Akvizice ale pokračovaly i v dalších měsících. V srpnu například investiční skupina DRFG dokončila nákup developerské společnosti TriGranit, což je jedna z největších developerských společností ve střední Evropě.
Tato strategická akvizice představuje důležitý krok v expanzi i posílení přítomnosti DRFG v regionu střední a jihovýchodní Evropy. „Jsem rád, že se nám povedlo dokončit tuto stěžejní akvizici, která nám otevírá nové příležitosti,“ řekl Roman Řezníček, generální ředitel a akcionář investiční skupiny DRFG.
„TriGranit má historii dlouhou téměř třicet let a disponuje bohatými referencemi v oblasti developmentu. Díky tomu posílíme svou pozici na trhu, ale získáme i přístup k cennému know-how. Pro další rozvoj vidím jako klíčové i to, že ve společnosti zůstane zkušený management,“ dodal.
Obě společnosti už spolu v minulosti spolupracovaly. Od minulého roku budují rozsáhlý logistický park, který se nachází na západě Polska. TriGranit tak bude realizovat projekty skupiny DRFG a zároveň pokračovat na dříve zasmluvněných projektech, jako je například Bonarka for Business a Bonarka City Center v polském Krakově, s celkovou tržní hodnotou více než osm miliard korun.
Rekordní pocovidový rok
V srpnu se odehrála i další akvizice. Společnost VDT Technology, poskytovatel inovativních a komplexních technologických řešení se specializací také na digitální modelování koupila český start-up Digital Transformation Systems (DTS), konzultačně-poradenskou společnost zaměřenou na implementaci 3D, BIM a GIS technologií.
Tato akvizice výrazně posílí pozici VDT Technology v oblasti digitálního plánování budov a infrastruktury prostřednictvím metody Building Information Modeling (BIM). „Velmi nás těší, že po spojení s VDT Technology budeme mít příležitost nadále rozvíjet vizi digitalizace stavebnictví,“ uvedl zakladatel startupu Milan Moravec.
„Ve VDT budeme využívat náš produkt a řídit jeho další rozvoj v rámci integrace s ostatními řešeními ve skupině. Cílem je plná digitalizace stavby, takzvané digitální dvojče,“ doplnil.
„Akvizice DTS nám umožní rychleji implementovat technologii digitálních dvojčat do našich stavebních projektů. Jejich odborné znalosti a pokročilé technologie v oblasti BIM nám pomohou zlepšit efektivitu, snížit náklady a zvýšit transparentnost všech fází projektů,“ uvedl k nákupu Jiří Jirkovský, CEO společnosti VDT Technology.
Studie poradenské skupiny PwC zároveň připomněla, že pro fúze a akvizice byla rekordní druhá polovina roku 2021 po koronavirové pandemii, kdy investoři začali uvolňovat peníze shromážděné za covidu-19. Tehdy za pololetí došlo k 34 tisícům obchodů v objemu 2,7 bilionu dolarů.
Pokračování zítra